Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nitz

Am fost joi pe București - Constanța cu trenul. Între București și Fetești a mers constant cu 139 km/h conform gps-ului din telefonul meu; pe Cernavodă - Constanța cu ~120 km/h. A stat însă mult în gări, probabil mersul trenurilor e calculat pentru viteze mai mici.

dorum

...asta-i tare... :)
...merg cu 139kmph dar stau in gari mai mult, ca de fapt io tra sa ajung in x:yy ore/minute la destinatie :)

Pai daca se termina de reabilitat de exemplu Arad-Deva, un accelerat va sta cate 20 min in Radna, Savarsin si Ilia pt a ajunge tot in 2h si ceva de la Arad la Deva??

District EA

Statia Arad - 25 aprilie 2014



Arad - Sofronea - 25 aprilie 2014



Sofronea - Curtici - 25 aprilie 2014



Statia Curtici - 25 aprilie 2014


by District EA, on Flickr

alinuttt

^
Foarte fain!!!!Imi place cum se misca baietii.


alecu26

si un tren cu Bmaxuri.

Era cazul sa se miste baietii. Are deja cativa ani si proiectul asta. (+ ca si aici parca contestatiile au durat cativa ani, si inca cativa ani nu s-a dat ordinul de incepere).
Drumurile noastre POATE;

florin74

Incredibila telenovela THALES - CFR continua cu un nou episod, (cat de curand bate "Tanar si nelinistit"), THALES contesta din nou, CFR banuiesc ca l-a dat castigator pe ALSTOM.  Ma rog sa dea faliment THALES, poate asa scapam de ei.
Sper sa fie ultima tura. Urmeaza CNSC si in final CAB. Mi se pare ca mai au o contestatie in anulare (referitoare la o solicitare de clarificari, pierdut la CAB) si sper ca pana in septembrie sa fie gata odata circul asta de prost gust.
Vineri se face 2 ani de cand a inceput licitatia  :bash:

alin_simeriaveche

^
florin, scz ca am pierdut firul, aici pe ce lot vb, de pe ce ruta?

florin74

Centralizare electronica, semnalizare ERTMS, GSM-R, sectoarele Simeria-Coslariu, Sighisoara-Coslariu.

alecu26

mtorzbh innebuneste cred. Chiar daca intarzierile si la cei cu constructii civile sunt de ani de zile....tot prea tarziu se va stii o firma pentru aceste instalatii.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

astazi am reusit sa ma opresc putin in zona tunelului de la Sighisoara , spre Medias
Din pacate nici cea mai mica miscare , lucrarile sunt sistate complet
Ciudat lucru , tianand cont ca pe restul tronsonului se lucreaza sustinut...chiar si pe p cealalta a tunelului...spre Tg Mures
poate Alecu sau Florin74 ( sau vb lui Dorum , Florin84  :D :D ) , ne pot da mai multe detalii.Multumesc.













pe tunel



pe tunel , spre Medias



Concluzia...mai este muuuult de lucru , aici
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


florin74

Quote from: alinuttt on May 01, 2014, 07:50:17 PM
Asteapta TBM.

Nici gand de TBM. Din cate spunea Alecu, s-a modificat proiectul la tunel si a fost aprobat de CFR in luna martie-aprilie, asa ca s-ar putea sa accelereze lucrarile la tunel de la sfasitul lui mai  inceputul lui iunie.

alecu26

Nu se merita tbm pe asa distantr mici. Se pare ca nici una din speculatiile fcc la licitatii nu se poate aplica si sunt disperati. Cumva ca si la impregilo....dar incet incet toti invata ca nu se mai poate cu misculatii....exceptii e ista....vezi umb si cimitirul.
Drumurile noastre POATE;

District EA

In statia Arad a inceput montarea panourilor fonoabsorbante