Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

s-au incpeut lucrarile de cateva luni doar...si inca se lucreaza in jurul lui....consolidari, parca am vazut si un pod temporar pentru consolidare culee...etc.

Daca tot esti pe acolo da o fuga si pana spre Teius/Coslariu sa faci o poza la acele poduri. Se lucreaza destul de intens si la varianta noua de traseu.
Drumurile noastre POATE;

bogdymol

S-au anulat licitatiile pentru linia ferata Curtici-Simeria

Quote[...]au fost anulate două licitații pentru lucrările de modernizare, cu o valoare totală estimată la peste 2 miliarde euro inclusiv TVA, după descoperirea unor erori sau omisiuni în documentaţia proiectelor, şi va relua procedurile după Paşte.[...]
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

florin74

Miercuri pe ploaie marunta Pizzarotti lucra pe tronsonul paralel cu centura Alba Iulia. Sensul spre Bucuresti are  calea de rulare in proportie destul de mare montata (de-a lungul centurii), cat si s-au montat stalpii si se lucreaza la catenara. Cred ca au terminat de consolidat un fir de pe podul de peste Mures de la iesirea din Alba Iulia (cel pe sensul spre Vintu de Jos)

alexV

Dupa Teius, inspre Coslariu, aliniamentul va fi nou. Pare ca se va intersecta cu DN14B.





Ne apropiem de Coslariu si podul peste Mures. Mai intai un podet in constructie

Urmat de un podet casetat

Terasamentul dinainte de podul peste Mures

Podul peste Mures









Strambe, pe 100 metri


Din masina, inspre CIstei



In halta CIstei iar deviaza pe un traseu nou


Mai departe inspre Blaj, un podet casetat

Si inca un podet in departare


Aproape de Blaj, pod peste Tarnava Mica


Gara Blaj




Privita invers



In fundal, partea stanga, DN 14B Blaj-Teius care trece pe  sub CF

Adica pe aici



Ce nu se prea vede in poza asta sunt pilonii forati, pe o lungime de cateva sute de metri. Paznicul zice ca is pana la 17 metri adancime. Sunt pentru a consolida malul raului Tarnava Mica



Podul asta era si in urma cu cateva poze. E peste Tarnava Mica, e pe un singur fir. Momentan se circula pe podul vechi, asta nou nefiind legat prin cale ferata.




nenea_hartia


alin_simeriaveche


alinuttt


Chagall

Gara Arad (poze de ieri 21.04.2014)









Mai multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

adiarc

poze din dreptul localitatii Tarnava , de la podurile peste raul cu acelasi nume ( cred ca e Tarnava Mare )
pe tot parcursul respectivei comune , CF se face pe un nou aliniament.
am ramas placut surprins , ca se lucra si astazi ( tronson construit de asocierea Fcc , Azvi , Straco )

Ps : poate ajung , cel tarziu sapt viitoare , la tunelele de la Sighisoara :)







"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

anacronox

si una de la mine de acasa:



umbla vorba prin targ ca se cauta de inchiriat in deva mai multe apartamente pentru straini in cadrul lucrarilor de reabilitare CF

florin74

Ar cam trebui sa dea drumul si STRABAG-SWIETELSKY la lucrari (Simeria-Vintu),  au semnat contractul in 05 decembrie, imediat se fac 5 luni de la semnare, se urnesc cam greu.

dan_c

REABILITARE SIGHISOARA – ATEL - MICASASA
JV FCC-AZVI-STRACO
IN DEPARTARE-ZONA DANES SUNT CEI DE LA STRACO CARE SE OCUPA CU TERASAMENTELE-MASINI,BULDOZER,CILINDRU-TOATE AU STAT DE PE 21.04-25.04.2014-A CAM PLOUAT SAPT ASTA

ASTERNERE – ZONA DANES PIATRA SPARTA CU REPARTIZATOR


LUCRARI LA TERASAMENTE ZONA DUMBRAVENI









PROFILARE PIATRA SPARTA ZONA DUMBRAVENI



LUCRARI LA PODURI –ARMARE ELEVATII,DEMOLARE COLOANE, ZONA BRATEIU-TRONSON ATEL-MICASASA





ghrt

Azi, mergand pe A2 cu vreo 110-120 km/h,  m-a depasit un tren de calatori. Mergea cam cu 125-130 :-) Zona dinspre Lehliu inspre Bucuresti.

Cont (aproape) inactiv.

nenea_hartia

@dan_c : Mii de mulțumiri! :cheers: :cheers:

@ghrt: Nu cred că CFR și-ar putea face reclamă mai bună decât astfel. :)

bogdymol

Quote from: nenea_hartia on April 26, 2014, 01:16:18 AM
@ghrt: Nu cred că CFR și-ar putea face reclamă mai bună decât astfel. :)

Cresterea vitezei de exploatare pe Bucuresti-Constanta la 200 km/h (pe cea mai mare parte din traseu). dupa care lipirea unor mesaje de genul "cu  trenul ajungi mai repede la mare" pe vagoanele de pe B-CT :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele