Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dan_c

STIE CINEVA CE FIRME AU DEPUS OFERTE PT :

CFR aşteaptă până la 10 aprilie oferte pentru lucrări de modernizare a 80,8 kilometri de cale ferată în judeţul Arad, proiectul fiind împărţit în două loturi, cu o valoare totală estimată la 4,71 miliarde lei (1,04 miliarde euro), cu TVA. Lucrările sunt incluse în proiectul de reabilitare a liniei de cale ferată Frontieră - Curtici - Simeria (componentă a Coridorului IV Paneuropean), finanţat prin Programul Operaţional Sectorial de Transport. Primul lot (Km 614 - Cap Y Bârzava), cu o valoare estimată la 1,77 miliarde lei, fără TVA, vizează modernizarea a 44,7 kilometri. În cazul celui de-al doilea lot, Cap Y Bârzava - Cap Y Ilteu, vor fi reabilitaţi 32,1 kilometri de cale ferată,

alecu26

odata ca s-a amanat cred ca pana prin 15 mai

doi: e doar precalificare acum...fara oferta financiara

trei: s-a anulat procedura. recent.

Dar va fi reluata. Deci...nu-ti tine respiratia cum ar zice americanul.
Drumurile noastre POATE;

alinuttt

Are cineva poze recente cu lucrarile de reabilitare ale tronsonului Sighisoara Coslariu si cele 2 tuneluri?

alinuttt

Daca bine tin minte exista un tutorial special pentru ,,cum se pun poze pe forum,,.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

cel mai bine: le incarci pe google+ (fara share) si click dreapta+copy image link+ apesi pe monalisa (sub butonul de I) aici pe forum si dai paste.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

florin74

Quote from: alecu26 on April 14, 2014, 02:55:47 PM
odata ca s-a amanat cred ca pana prin 15 mai

doi: e doar precalificare acum...fara oferta financiara

trei: s-a anulat procedura. recent.

Dar va fi reluata. Deci...nu-ti tine respiratia cum ar zice americanul.

La ritmul cum se contesta si cum pierdea la CNSC, nu vedeam bine CFR. I-a omorat pe marea majoritate a ofertantilor cu o conditie pusa privind tertul sustinator, cred ca fost ori o interpretare ciudata a unui ordin a ANRMAP-ului, ori o dedicatie pentru vreo firma. Au fost vreo 8-10 contestatii pe cele 2 loturi numai privitoare la acest aspect, asa ca si-au dat seama ca bine nu e. Sper sa refaca fisa de date si sa clarifice conditiile, de data asta sa iasa mai bine. (se cerea pe 6 tipuri de lucrari, cum era mentionate in fisa de date, uns ingur tert sustinator, in timp ce firmele urlau ca trebuie un tert sustinator pe fiecare specialitate).

florin74

Am reusit sa gasesc motivatia anularii :
- au uitat sa specifice in cadrul criteriilor de selectie "infra si suprastructura", respectiv "poduri, podete pasaje" ca acestea se refera la domeniul feroviar. STRABAG a cerut sa se accepte si din domeniul rutier (sic) si cand CFR le-a raspuns ca se refera la feroviare, STRABAG a bagat contestatie pe 09.04.2014 ca s-au modificat criteriile de selectie fata de cele anuntate initial (lucru interzis de lege)
De frica corectiilor financiare si a proceselor care urmau, s-a anulat procedura.
Sper sa o pregateasca mai bine pe urmatoarea, oricum e un interes urias, m-am uitat pe solicitarile de informatii/clarificari, numai unul si unul.

dan_c

POZE TUNEL SIGHISOARA












ciprebbe

Multumim de poze, se pare ca s-au apucat de lucru si intre cele 2 tunele in zona drumului spre Tg Mures.
In ultima poza in plan departat se vede tunelul spre Medias, si pare ca se contureaza inceputul galeriei.
Daca are cineva drum cu trenul pe la Sighisoara l-as ruga sa faca ceva poze. Dupa iesirea din gara Sighisoara( spre Medias) calea ferata actuala o ia in dr si intra in acel mic tunel(apoi trece pe bus DN), iar noua CF se continua drept inainte, cu pod peste Tarnava Mare si apoi tunel.
De aici nu avem poze si nu stim daca s-au apucat de treaba. Aici zona in care CF ul va continua drept cu pod si apoi tunel pe sub oras.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alinuttt


alinuttt

^ Am gasit un documentar cu poze din 14 martie 2014 pe un alt forum. Daca Ionut ma lasa, voi zice forumul.

dan_c

ALTE POZE CF SIGHISOARA ATEL - FCC-AZVI-STRACO
























alinuttt


ciprebbe

alinuttt , daca ai gasit pozele pe alt forum e recomandat sa pui linkul aici si sa specifici sursa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe