Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alexV

Pizzaroti pune podul peste Mures de la Coslariu, langa Teius. 5 aprilie. In spate e actualul pod feroviar, iar pozele sunt facute de pe podul rutier, toate 3 fiind paralele si apropiate.

La distanta de cateva sute de metri spre staga pozelor va fi si un nod rutier al viitoarei autstrazii A10 cu DN14B
harta aici






alin_simeriaveche

Quote from: anacronox on April 06, 2014, 03:01:01 PM
Se lucreaza in draci la tunelurile de la sighisoara. Spre danes e liniste Dar spre sighisoara se vedeau camioane carand pamantul, era convoi de betoniere fcc-azvi. Era Si o foreza Si 2 macarale grele pe senile.
Nu te credem fara poze  :D

ciprebbe

^^^ Deci asta chiar e veste!
Ar fi binevenite niste poze de la Sighisoara.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

anacronox

Din pacate era destul de aglomerat drumul si nu am apucat sa fac poze. Cele mai multe utilaje erau la drumul spre targ mures o foreza si doua macarale pe senile de la octogon parca)

alecu26

dar oare chiar la tunel lucrau?

ca, cam aceleasi foreze au facut unele lucrari preliminare si prin 2012, dar dupa aia s-au oprit complet, dupa ce au finalizat zona de portale si transee de acces.
Drumurile noastre POATE;

District EA

Quote from: iuli on March 26, 2014, 10:53:39 PM
Nu am mai fost de ani buni prin gara. Mai exista acele statui?
Despre acestea e vorba? Inca exista!

iuli

Da, despre astea vorbeam! Multumesc si ma bucur ca nu le-au dat jos, desi arata "glorioasa patrie comunista" sunt totusi arta si e o parte din istoria tarii, ne place sau nu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

florin74

Quote from: florin74 on April 02, 2014, 12:02:58 PM
Quote from: florin74 on February 17, 2014, 02:21:29 PM


Actualizare 31.01.2014

PIZZAROTI - 24,75% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 22,69% (lot 1)
AKTOR 38,02% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 22,8% (lot 2)
Km 614 - Curtici - Swietelsky 48,13%

Actualizare 28.02.2014

PIZZAROTI - 24,75% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 23,75% (lot 1)
AKTOR 41,82% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 23,85% (lot 2)
Km 614 - Curtici - Swietelsky 51%

Vad ca s-a inregistrat un salt important la Swietelsky si la AKTOR, banuiesc ca s-au receptionat ceva lucrari deja executate.

Actualizare 31.03.2014

PIZZAROTI - 34,52% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 26,1% (lot 1)
AKTOR 44,16% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 26,07% (lot 2)
Km 614 - Curtici - Swietelsky 52,3%

Observatii : Salt spectaculos la Pizzaroti, se vede accelerarea lucrarilor pe loturile 1-2-3. Sa speram ca o sa ii tina tot anul.



florin74

S-a anulat licitatia "Lucrări de proiectare şi execuţie aferente obiectivului:  Modernizarea trecerilor la nivel  cu  calea ferata". Toate ofertele depuse au fost declarate neconforme :bash:

alin_simeriaveche

am fost ieri cu bicicleta de la simeria la simeria veche pe langa calea ferata si am vazut pus acea tabla de informare de reabilitare a caii ferate. azi am sa ii fac poze. spunea ca pana in 2016 au de terminat

florin74

Avem consultanti desemnati la reabilitare Sighisoara- Simeria
SC AECOM INGENIERA SRL lot 1
METROPOLITANA MILANESE SPA lot 2
Si-au retras baietii plangerile de la CNSC, se pare ca s-au inteles ca mai bine fiecare cate un lot decat iar sa se razboiasca un an prin tribunal.

alecu26

Asta am vrut sa postez si eu....

Hmmm...impacarea asta aproape ca ar trebui sa atraga atentia DNA-ului....:)....dar oricum un prejudiciu nu cred ca s-a facut....din ce tin minte oricum erau ofertele financiare cele mai joase.
Drumurile noastre POATE;

Redox

Florin, sti cumva de unde pana unde tine fiecare lot? Multumesc!

florin74

Quote from: alecu26 on April 11, 2014, 12:06:29 PM
Asta am vrut sa postez si eu....

Hmmm...impacarea asta aproape ca ar trebui sa atraga atentia DNA-ului....:)....dar oricum un prejudiciu nu cred ca s-a facut....din ce tin minte oricum erau ofertele financiare cele mai joase.

Mai degraba atentia  Consiliului Concurentei, dar cum ai spus si tu, au castigat ofertantii cu pretul cel mai mic, asa ca nu cred ca o sa fie probleme

Coslariu Simeria : lot 1 (sunt acoperite loturile Pizzarotii si Strabag-Swietelsky)
Coslariu Sighisoara : lot 2 (loturile FCC, AKTOR )