Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

alin_simeriaveche

foarte frumos...cred ca va fi cea mai moderna gara din țară

nenea_hartia

@Bogdy:  :cheers:

Înăuntrul gării se lucrează? Se fac amenajări?

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Nu am mai fost de ani buni prin gara. Mai exista acele statui?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

montaniardul

Salut! Sunt noutati despre tronsonul CF Arad - Simeria lasat asa in aer? Cel putin de la Sighisoara la Coslariu se lucreaza, dar cred ca si spre Simeria (via Alba).

dorum


montaniardul

Astazi am aflat (in premiera cel putin pentru mine) ca se fac pregatiri pentru scoaterea la licitatie a tronsonului CF Sighisoara - Brasov in vederea modernizarii.
Sursa: un angajat al CFR-ului in zona Sighisoara.

iuli

Quote from: dorum on March 28, 2014, 07:45:55 PM




Ce-s cu halele alea albe nou aparute? De cine apartin?

PS: Frumoasa privelistea de pe Casa Alba  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

^ Frumoasă? : ,,Mmmm, ce oraș frumos, fabrici și uzine..." :D

@dorum: :cheers:

District EA

Quote from: iuli on March 28, 2014, 10:42:14 PM
Ce-s cu halele alea albe nou aparute? De cine apartin?

Centrul de control operational Arad si halele de mentenanta (apartin de acelasi proiect: Frontiera - Curtici - Km 614)

iuli

Multumesc mult. Nu am mai trecut de vreo 10 ani prin zona de coletarie a garii si eram surprins de cladirea noua aparuta.

@nenea_hartia: In poza aia chiar nu apare cat se poate de mult din partea industriala a Aradului. Daca muta cu vreo 30 de grade mai spre stanga obiectivul intra si fostul IMAR si fosta UTA si Astra si fostul ARIS si fosta tipografie, etc. Ce e cel mai nasol e ca tot conglomeratul asta de uzine era fix in mijlocul orasului :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

Quote from: montaniardul on March 28, 2014, 08:55:43 PM
Astazi am aflat (in premiera cel putin pentru mine) ca se fac pregatiri pentru scoaterea la licitatie a tronsonului CF Sighisoara - Brasov in vederea modernizarii.
Sursa: un angajat al CFR-ului in zona Sighisoara.

s-a mai scris pe aici. S-a pus si acordul de mediul. Lucrarile vor fi spectaculoase cu tuneluri foarte lungi (pentru Romania) adica zeci de km in total si lungimi similare de poduri.

Cea mai mare parte din traseu va fi pe traseu nou. Din pacate, cel mai devreme intr-un an va fi scos la licitatie.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Quote from: florin74 on February 17, 2014, 02:21:29 PM
Quote from: florin74 on February 06, 2014, 02:38:57 PM
Actualizare 31.12.2013

PIZZAROTI - 23,68% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 22,66% (lot 1)
AKTOR 37,49% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 22,55% (lot 2)
Km 614 - Curtici
Swietelsky 45,3% (44,5% la 30.11.2013)

Actualizare 31.01.2014

PIZZAROTI - 24,75% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 22,69% (lot 1)
AKTOR 38,02% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 22,8% (lot 2)
Km 614 - Curtici - Swietelsky 48,13%

Actualizare 28.02.2014

PIZZAROTI - 24,75% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 23,75% (lot 1)
AKTOR 41,82% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 23,85% (lot 2)
Km 614 - Curtici - Swietelsky 51%

Vad ca s-a inregistrat un salt important la Swietelsky si la AKTOR, banuiesc ca s-au receptionat ceva lucrari deja executate.

florin74

Se contesta in draci licitatie pentru reabilitarea Simeria-km 614. Am pierdut deja ordinea : PORR, LUJAN, THALES, SALINI, LEONARD WEISS de 2 ori, KAPSCH
In ritmul asta daca pana la sfarsitul anului apuca sa se depuna ofertele, mare minune.

anacronox

Se lucreaza in draci la tunelurile de la sighisoara. Spre danes e liniste Dar spre sighisoara se vedeau camioane carand pamantul, era convoi de betoniere fcc-azvi. Era Si o foreza Si 2 macarale grele pe senile.