Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


alin_simeriaveche

Am venit azi de la Tg Mures la Tecuci cu masina. In apropiere de Sighisoara am vazut si eu cele doua tuneluri incepute dar nici un muncitor. Chiar sincer nu stiu ce asteapta.

athosga

Mi se pare ca pe tronsonul km 614 - Arad a mai ramas doar instalarea stalpilor si a cablurilor pe firul 2 si gattta! Corect?

Marius90



alexV

Intrarea in Blaj dinspre Teius. Asta e pasajul ala nu prea inalt, datorita caruia exista limita de inaltime pe DN 14B
Pare ca fac ceva mai zdravan. Sambata se lucra cu utilaje.





Podul peste Tarnava, la iesirea din Blaj. Asta cred ca e mai vechi totusi.



ciprebbe

Da chiar ce solutie se adopta aici la intratrea in Blaj? E chiar jos acel pasaj si ingust.
Este prevazut in plan suprainaltarea, modificarea lui?
Din ce tin minte e o zona in care se aduna apa si nu cred ca se poate sa cobori cota drumului.
Mi-ar placea sa vad ca ridica cota liniei ferate cu 1m.
Stie cineva din planuri solutia adoptata aici?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

A inceput licitatia pentru reabilitare Simeria - km 614

Pentru inceput s-au scos 2 sectoare

Tronson 2, subtronsonul 2c : Ilteu - Gurasada valoare estimata 1,763 mld lei
Tronson 3 : Gurasada - Simerie, valoare estimata 2,63 mld lei
Dupa experienta neplacuta pe Sighisoara Simeria, vad ca este inclusa si semnalizarea ERTMS
Termen limita depunere oferte 03.04.2014
Important: licitatie restransa, se vor selecta primii 5 ofertanti
Criterii de selectie:
CAPACITATE TEHNICA SI/SAU PROFESIONALA: experienta similara-max.80.
CAPACITATE ECONOMICO-FINANCIARA: media cifrei de afaceri globala-max.20 puncte.

Formula de calcul: PT = PS + PC, unde PT=Punctaj Total,PS=Punctaj Experienta Similara,PC=Punctaj Cifra de Afaceri Globala.
Domeniile de specialitate aferente lotului 1:
1.Infra si suprastructura:valoare cel putin egala cu 614.000.000 lei, din max.5 contracte,punctaj max.32;
2.Poduri, podete,pasaje:valoare cel putin egala cu 497.000.000 lei,din max.4 contracte,punctaj max.26;
3.Electrificare si energoalimentare: valoare cel putin egala cu 60.000.000 lei,din max.2 contracte, punctaj max.3;
4.Centralizare electronica:valoare cel putin egala cu 135.000.000 lei,din max.3 contracte, punctaj max.7;
5."Radio Block Center" (RBC) pentru o aplicatie ERTMS cu ETCS nivel 2:valoare cel putin egala cu 50.000.000 lei,din max.2 contracte,punctaj max.2;
6.Lucrari civile în statii/cladiri: valoare cel putin egala cu 46.000.000 lei, din max.2 contracte,punctaj max.2;
7.Tuneluri feroviare: valoare cel putin egala cu 163.000.000 lei,din max.3 contracte,punctaj max. 8.
PS = PS1+PS2+PS3+PS4+PS5+PS6+PS7, unde PS1-PS7=Punctaj experienta similara pe specialitati.
Val S1-Val S7=Valorea lucrarilor pe specialitatile 1-7 executate în ultimii 5 ani raportati la data depunerii candidaturii.
Punctajul pe specialitati se calculeaza cu formula:PS1-PS7 candidat"n" = Valoarea lucrarilor de specialitate declarata de candidatul "n"/Valoare lucrarilor de specialitate cea mai mare declarata x punctajul maxim pe fiecare specialitate.

Domeniile de specialitate aferente lotului 2:
1.Infra si suprastructura: valoare cel putin egala cu 931.000.000 lei,din max.6 contracte, punctaj max.33,;
2.Poduri, podete,pasaje: valoare cel putin egala cu 691.000.000 lei, din max.5 contracte, punctaj max.24;
3.Electrificare si energoalimentare: valoare cel putin egala cu 131.000.000 lei,din max.3 contracte, punctaj max.4;
4.Centralizare electronica: valoare cel putin egala cu 301.000.000 lei,din max.4 contracte, punctaj max.10;
5."Radio Block Center" (RBC) pentru o aplicatie ERTMS cu ETCS nivel 2: valoare cel putin egala cu 52.000.000 lei,din max.2 contracte,punctaj max.1;
6.Lucrari civile în statii/cladiri: valoare cel putin egala cu 222.000.000 lei,din max.4 contracte, punctaj max.8. PS=PS1+PS2+PS3+PS4+PS5+PS6,unde PS1-PS6=Punctaj experienta similara pe specialitati. Val S1-Val S6 = Valorea lucrarilor pe specialitatile 1-6 executate în ultimii 5 ani raportati la data depunerii candidaturii. Punctajul pe specialitati se calculeaza cu formula: PS1-PS6 candidat"n"= Valoarea lucrarilor de specialitate declarata de candidatul"n"/Valoare lucrarilor de specialitate cea mai mare declarata x punctajul maxim pe fiecare specialitate.

CAPACITATE ECONOMICO-FINANCIARA-media cifrei de afaceri globala. În vederea stabilirii clasamentului selectiei pentru prezentarea mediei cifrei de afaceri globale se acorda urmatoarele puncte: Pentru cea mai mare dintre cifrele de afaceri, se acorda: 20 de puncte.
Numarul minim de candidati selectati este 5.Vor fi retinute pe lista scurta primele cinci(5)candidaturi, în ordinea descrescatoare a punctajului total de selectie.În caz de egalitate a punctajului total,obtinut de candidatii situati pe acelasi loc in clasamentul de preselectie, departajarea în vederea alcatuirii listei scurte de 5 candidaturi se va face în raport cu puntajul total de evaluare pentru experienta similara, candidatura cu punctajul pentru experienta similara PS, clasându-se pe un loc superior

florin74

Quote from: florin74 on February 06, 2014, 02:38:57 PM
Actualizare 31.12.2013

PIZZAROTI - 23,68% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 22,66% (lot 1)
AKTOR 37,49% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 22,55% (lot 2)
Km 614 - Curtici
Swietelsky 45,3% (44,5% la 30.11.2013)

Actualizare 31.01.2014

PIZZAROTI - 24,75% (lot 4)
FCC-ALPINE-AZVI - 22,69% (lot 1)
AKTOR 38,02% (lot 3)
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO - 22,8% (lot 2)
Km 614 - Curtici - Swietelsky 48,13%

ionescu63

Cred ca lipseste un lot!

Frontiera - Curtici - Arad - km 614                    Astaldi - Swietelski
Vintu de Jos – Simeria                                      ?
Vintu de Jos-Coslariu                                       Impresa Pizzaroti&CS 
Atel - Micasasa                                                SC Impresa Pizzarotti
Micasasa – Coslariu                                          AKTOR
Sighisoara - Atel                                              FCC-ALPINE-AZVI-STRACO

florin74

Strabag swietelsky, dar a semnat  contractul in decembrie 2013. Stadiul e 0%.

Wadan

Quote from: florin74 on February 17, 2014, 07:46:27 PM
Strabag swietelsky, dar a semnat  contractul in decembrie 2013. Stadiul e 0%.

Inceperea lucrarilor este programata in primvara, acum sunt la stadiul de coordonare.

alecu26

^

primavara este peste cateva zile...iar daca ne uitam afara....deja e primavara.

Eu zic ca deja au pierdut un tempo, mai ales ca primele lucrari de la reabilitari de CF nu au legatura cu vremea....de exemplu dezafectarea unei linii prin scoatere sinei.
Drumurile noastre POATE;

Redox

Se pare ca CFR va scoate la licitatie tronsonul de 60 km cuprins intre Ilteu (AR) - Simeria (HD). Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare a fost stabilit pentru 3 aprilie.

link

alin_simeriaveche

Da, acum fac legătura cu ce mi-a spus un paznic pe cand se construia A1 Simeria Orastie. L-am intrebat ce va face dupa ce se va termina autostrada, el mi-a spus ca va fi in continuare paznic la Strabag pt ca ei construiesc o linie de cf noua. Dupa ce m-am documentat am inteles mai bine