Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

florin74

Quote from: florin74 on December 05, 2013, 03:16:07 PM
Quote from: alecu26 on December 03, 2013, 01:44:31 PM
mai avem cu Thales un hop...ca si acolo deja cred ca e peste un an in care se blocheaza totul.

Se pregateste pentru semnare contractul cu SWIETELSKY pentru Vintu Simeria.
Continua telenovela ERTMS Simeria -Sighisoara, cu THALES in prim plan, noi contestatii la CNSC
http://cnsc.ro/images/stories/suspen...cizie_944s.pdf

De asemenea contestatie METROPOLITANA MILANESE pentru consultanta pe acelasi segment.

Update:
Respinsa contestatia METROPOLITANA MILANESE, se pare ca vom avea consultanta la aproape 2 ani d ela smenarea contractelor

http://cnsc.ro/images/stories/decizii2013/decizie_4569.pdf

florin74

S-a publicat anuntul de participare pentru licitatia de reabilitare a podurilor de peste Dunare km 152+149 si km 165+817, linia CF Bucuresti –Constanta

Valoare estimata 154,987,060 RON+TVA
Termen limita de depunere a ofertelor 25.02.2014 11:00
Durata  contractului : 47 luni

athosga

Salut si La Multi Ani!

Zilele astea am trecut cu trenul pe tronsonul Arad-Curtici. Calitatea caii de rulare mi s-a parut EXCELENTA! Cu toate ca trenul s-a deplasat doar cu o viteza de aprox. 40-50, asa o senzatie nu am mai pomenit in Romania: nu s-a simtit aproape nimic, parca pluteam in aer! :) Am citit ca acolo parca se circula deja pe linia reabilitata. Daca da, sper ca asta sa fie rezultatul peste tot! De-abia astept! :thumbsup:



Harry

Da, aveam pe undeva si pdf-ul cu PT si detalii o  sa il caut sa scot niste poze din el si sa le postez

bond

s-au apucat de decopertări pentru noul terasament cf. între Mihalţ şi Coşlariu (în plan îndepărtat e podul)

n-am avut nimic mai profi de pozat decât telefonul...


adiarc

pe sectorul Fcc,Straco,etc au reanceput lucrarile
mai jos avem un pod peste raul Tarnava , langa localitatea cu acelasi nume , de langa Medias

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin_simeriaveche


athosga

Quote from: adiarc on January 23, 2014, 08:08:57 PM
pe sectorul Fcc,Straco,etc au reanceput lucrarile
mai jos avem un pod peste raul Tarnava , langa localitatea cu acelasi nume , de langa Medias



Dar unde-i mai precis podul asta?

dorum

Frontiera-Curtici, zilele trecute (n-am avut aparatu la mine sa pot face zoom...S4 e tot casetofon la partea de zoom :( ) :








adiarc

Cum treci calea ferata spre localitatea Tarnava , pe p st.
Loc Tarnava este imediat langa Medias , spre SB
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

athosga

Quote from: adiarc on January 24, 2014, 11:06:21 PM
Cum treci calea ferata spre localitatea Tarnava , pe p st.
Loc Tarnava este imediat langa Medias , spre SB

Adica aici (marcat cu verde)? Dar acolo cf nu trece raul pe traseul actual. Se va modifica cumva traseul si se va trece raul de doua ori (vezi marcat cu rosu)?!


ciprebbe

^
Sa fie nevoie acolo de corectie asa de mare a traseului si sa faca 2 traversari?
Oare nu e pe aici ?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

sigur se modiffica traseul
imediat la iesirea din Medias se vad podete inalte aferente noului traseu
cred ca este mai mult pt a corecta accea curba ce se vede si pe Google Maps
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura