Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

cineva

Ar prinde bine o harta a Romaniei pe care sa fie marcate tronsoalele deja modernizate si cele in curs.

nenea_hartia

Quote from: alecu26 on September 27, 2013, 06:58:54 PM
FCC are de facut tunele si poduri noi foarte grele (unul in arc peste tarnava la Sighisoara) si nu s-a atins de ele.
Care e explicația? Ai idee ce așteaptă?

florin74

Quote from: nenea_hartia on September 28, 2013, 01:03:35 AM
Quote from: alecu26 on September 27, 2013, 06:58:54 PM
FCC are de facut tunele si poduri noi foarte grele (unul in arc peste tarnava la Sighisoara) si nu s-a atins de ele.
Care e explicația? Ai idee ce așteaptă?

Oare falimentul Alpine si problemele FCC????

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Xenos


Se mai aude ceva despre Simeria - Vintu de Jos?
Ar fi atat de pacat sa se piarda banii...

florin74

Se lupta prin tribunale dupa ce Fenechiu a hotarat sa dea contractul lui FCC-Alpine-Straco in detrimentul Swietelsky, (vezi si scandalul "demisiei" grecului de la CFR Infrastructura in primavara) Detalii http://lucianisar.com/banking-at-large/sncfr-planul-de-administrare-si-vintu-simeria/.
Plus ca-i paste un eventual scandal cu C.E. dupa ce au reusit sa deblocheze POS-T. Nu le-au ajuns 2 tronsoane, s-au lacomit, oricum nu fac mare branza nici la cele pe care le au.

Xenos


Eu nu cred ca s-au lacomit. Dimpotriva, avand in vedere impactul major asupra circulatiei, daca aveau un pic de creier si capacitate reala de a face ceva introducerea in acest ciclu financiar tot coridorul IV. Asa, in cel mai bun caz tot vom mai avea lucrari pana in 2020, la Simeria - Gurasada - Radna si, mai ales, din pacate, la Brasov-Sighisoara, care este deja praf.

alecu26

Quote from: nenea_hartia on September 28, 2013, 01:03:35 AM
Quote from: alecu26 on September 27, 2013, 06:58:54 PM
FCC are de facut tunele si poduri noi foarte grele (unul in arc peste tarnava la Sighisoara) si nu s-a atins de ele.
Care e explicația? Ai idee ce așteaptă?

habar nu am. sunt si eu foarte curios....dar nu pot sa aflu nimic.

S-ar putea sa fie ceva probleme de proiectare. Oricum...nu cred ca sunt problemele financiare legate de Alpine-FCC.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

Quote from: Xenos on September 28, 2013, 07:28:52 PM

Se mai aude ceva despre Simeria - Vintu de Jos?
Ar fi atat de pacat sa se piarda banii...

a fost in final anulat ca fiind ilegal incheiat. In mod normal, potrivit tuturor deciziilor anterioare ar trebui atribuit direct lui Swietelsky....si sa nu mai fie nevoi de o noua licitatie.
Drumurile noastre POATE;

Goldmund

Chagall, superbe poze! Cred ca va fi cea mai moderna gara din Romania(am vazut filmul cu proiectul)

Da, a mai scris cineva: ar fi foarte interesant o harta cu tronsoanele in lucru, nu numai stiri cu tronsonul spre granita si Arad...

Si nu stiu ce fac cei din Bruxelles, daca dorm sau habar nu au cum arata CF in Romania, dar avem nevoie de zeci miliarde euro, rapid, acum, pentru a iesi la liman...

alecu26

daca nu o sa ne bage pumnul in gura cu intretinerea degeaba. Se baga miliarde (s-au bagat la Buc-Cta, Buc-Predeal), se baga la Sighisoara-Vintu doar ca aia nu vor sa lucreze, se vor mai baga vreo 2-3 la Simeria-Arad).....deci se apropie de vreo 10 cum ai spus tu. Dar daca nu gasimi la furturi si sa facem intretinerea curenta si cea periodica, nu vom circula in veci decent de la Cta la Arad ca pana se deschide ultimul tronson altele vor fi pline de restrictii.
Drumurile noastre POATE;

Marius90

Cateva poze cu lucrarile ce se desfasoara in gara Arad, de ieri 14 Octombrie 2013.














Toate pozele aici

Eurocopter

Vestea buna de astazi vine de pe CF Vintu-Sighisoara. Se lucreaza sustinut pe toate loturile, iar pe unele bucati lucrarile sunt in stadiu destul de avansat. Maine apare si filmarea. :)

nenea_hartia

Quote from: Eurocopter on October 23, 2013, 06:20:26 PM
Vestea buna de astazi vine de pe CF Vintu-Sighisoara. Se lucreaza sustinut pe toate loturile, iar pe unele bucati lucrarile sunt in stadiu destul de avansat. Maine apare si filmarea. :)
Oh, abia aștept!  Mulțumesc anticipat! :cheers:

Eurocopter

Din pacate prima procesare nu a iesit si fiind o filmare lunga (aproape 30 min), abia pe deseara va fi gata. Urcatul pe youtube va mai dura inca pe atat asa ca doar pe maine va fi gata filmarea.