Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Phenol

Quote from: dan tm on January 11, 2018, 09:00:58 PM

Totusi pe geoportalul ANCPI se observa ca la nord de actualul racord exista o noua varianta intabulata, chiar daca e curba mai strinsa decit noul racord proiectat. La ce ar avea nevoie de spatiul ala?




Noul racord Coslariu Gara Podu Mures - Coslariu va fi mai la nord, exact cum se vede si pe aceasta harta. Pe traseu s-a construit deja un podet nou, insa lipseste terasamentul, cel mai probabil din aceeasi motiv de ce nu s-a construit inca varianta noua.

Phenol

Cateva poze de pe Sighisoara - Coslariu.

Am axat pe zonele unde mai este de lucru. Tronsonul Micasasa - Coslariu din punct de vedere al constructiilor e gata, singurele lucruri ce lipsesc sunt sistemul de siguranta si panourile fonoabsorbante in cateva locuri.

Tunelele de la Sighisoara, nicio miscare din noiembrie.







Singura chestie ce am remarcat, ca au blocat intrarile/iesirile de pe traseu care erau folosite de localnici cu carute.

Nicio schimbare pana la Danes:






Phenol

Mega-podul de cale ferata pentru DJ:



Ajungem la zona relocarii DN 14:










Phenol

Dumbraveni:









Al doilea mega-pod:



Pana la Atel ambele fire sunt gata:



Phenol

Aici pe o distanta de aproape 3 km (aproape pana la halta Bratei) firul 1 inca nu a fost demontat:








Phenol

Varianta de la Bratei:











Din tren nu am vazut nicio problema de ce nu s-ar putea termina aceasta varianta in acest an.

Phenol


Phenol

Mai departe spre Copsa Mica:







Vechiul terasament e istorie:



Intrarea in Copsa Mica:








Phenol

Ne apropiem de primul pod nou in constructie:











Linie noua pana la urmatorul pod:




Phenol


Phenol

Lucrarile in Micasasa chiar au evoluat anul acesta:





Traversarea pietonala in fata scolii din Blaj:



La intrarea in Craciunel:




Phenol

Lucrarile la Coslariu, ma astept ca in scurt timp sa circula pe liniile noi din Coslariu:











Desigur, doar in directia Teius - Alba Iulia, racordul se lasa asteptat.

06.01.2018

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Vice33

Andi, mulțumesc pentru foto reportaj, aș avea câteva întrebări


- stâlpul LEA de la Brateiu s-a rezolvat? Că nu l-am mai văzut în fotografiile tale pe aliniament...


- situația celor 2 poduri care este in prezent? Se va lucra in continuare la ele sau mai există probleme tehnice?


- din ce văd, nu termină în 2018...cu mare noroc in 2019...


- la tunelele Daneș și Sighisoara au șanse să termine până la sfârșitul anului din ce ai văzut la fața locului?


Mulțumesc pentru foto încă o dată.