Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

alexV

Oare au terminat lotul asta?
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 98,6% (reportat in noiembrie)


Phenol

Folosind de datele publicate de florin74 am generat aceste figuri pentru a evidentia evolutia lucrarilor pe sectorul feroviar, la fel ca la autostrazi.

Primul este pentru tronsonul Sighisoara - Simeria.



Simeria - Frontiera, unde in trecut s-a lucrat doar pe tronsonul vestic. Asta fiind in general gata, in viitor voi posta doar informatii pentru restul de patru tronsoane.



Evolutia la restul santierelor prezentate de florin74.




Powered by API/PUM imgur uploader

PS: Multumesc lui Vice33 pentru ajutor.

Phenol

Am incercat sa fac un centralizator pentru lucrarile de reabilitare pe Coridorul Rin-Dunare:





Powered by API/PUM imgur uploader


Estimarile pentru finalizare nu prea are rost sa discutam, am trecut ultima informatie oficiala, aceste informatii oricum se schimba foarte des.

La observatii am trecut ultimele informatii ce am gasit, fiind o versiune beta astept informatiile actuale de la voi :D.

Inca odata, mersi Vice33 pentru ajutor.

florin74

Este o greseala, constructorul pe Gurasada Simeria este Asocierea FCC - ASTALDI - CONVENSA,

Phenol



Vice33

Căteva lămuriri de la CFR Infrastructură cu privire la unele întrebări legate de Autorizațiile de Construire, Ordinele de Începere și estimarea deschiderii unor noi stații, tronsoane pe 2018. Atașez alăturat răspunsul:



Eu personal nu am înțeles: după ce spuneau că Apele Române decolmatează canalelel din zonă pentru reducerea inflitrațiilor de apă în terasamentul noului aliniament, acum spun că se fac teste și măsurători, de ce fel, pentru ce anume...? :o :zen: :hm:


Vice33

Asta mă intreb si eu, cât de "groasă" e treaba acolo cu acele izvoare de se tot fac teste si para-teste de atatia ani...eu cred că dacă testele nu sunt Ok se va renunta la varianta noua si se va cauta alt loc pe unde să se execute racordul...

dan tm


Vice33

Quote from: dan tm on January 11, 2018, 12:31:18 PM
Nu se fac prospectiuni inainte sa propui un traseu?

Ba da, dar se pare că:


       
  • fie prospectiunile nu s-au facut temeinic si detaliat,
  • fie problema cu izvoarele a apărut ulterior-dar teoria aceasta pică-pentru că lumea spune că terenul în zonă era îmbibat cu apă din anii 70.

Vice33

@ANDI, când realizezi acel frumos reportaj pe care îl așteptăm cu toții...?  :p O:-) :D

Andi


Phenol

Quote from: dan tm on January 10, 2018, 08:08:16 PM
Teste pe 50 de metri?

Daca am calculat corect acei 50 m sunt aici(portiunea unde sunt trei linii, linia din dreapta):

Quote from: Andi on December 17, 2017, 04:37:27 PM




Portiunea din varianta noua unde reintra pe traseul vechi in partea de sud.

Quote from: Vice33 on January 11, 2018, 11:08:19 AM
Asta mă intreb si eu, cât de "groasă" e treaba acolo cu acele izvoare de se tot fac teste si para-teste de atatia ani...eu cred că dacă testele nu sunt Ok se va renunta la varianta noua si se va cauta alt loc pe unde să se execute racordul...

Nici vorba sa renunte la varianta.

dan tm

 Eu credeam ca testele se fac efectiv pe traseul nou al raccordului.

Totusi pe geoportalul ANCPI se observa ca la nord de actualul racord exista o noua varianta intabulata, chiar daca e curba mai strinsa decit noul racord proiectat. La ce ar avea nevoie de spatiul ala?

https://screenshots.firefox.com/DLqafL1viSq9uiGm/geoportal.ancpi.ro


imi place formularea din raspuns.