Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

Vice33

Comunicat CFR Călători cu privire la prelungirea lucrărilor în gara Coșlariu:

Quote
CFR Călători informează că pentru efectuarea unor lucrări la infrastructura feroviară, intervin următoarele modificări în circulația trenurilor urmare prelungirii lucrărilor care au loc în stația Coșlariu:

începând cu data de 17/18 octombrie


  • trenul IR 472 București Nord (plecare 17.45) – Crăciunel – Coșlariu Gr Pod Mureș – Coșlariu – Alba Iulia – Curtici (sosire 06.12 / plecare 06.44) circulă – Lokoshaza ca tren IR 12472 pe ruta București Nord – Crăciunel – Teiuș – Coșlariu – Curtici – Lokoshaza.
  • trenul IR 473 Lokoshaza – Curtici – Coșlariu – Coșlariu Gr Pod Mures –  Crăciunel –București Nord va circula ca tren 473/12473 pe ruta Lokoshaza – Curtici (sosire 00.01/plecare 00.25) –Simeria – Alba Iulia – Coșlariu – Teiuș – Crăciunel – Sighișoara – Brașov – București Nord (sosire 13.10).
    urmare lucrărilor care au loc între stațiile Arpaș – Porumbacu:

în data de 17 octombrie
   

  • trenul IR 75 este anulat pe distanța Sibiu – Brasov și circulă conform graficului pe distanța Lokoshaza -  Curtici - Sibiu
în data de 18 octombrie

  • trenul IR 74 este anulat pe distanța Brașov – Sibiu și circulă conform grtaficului pe distanța Sibiu - Curtici – Lokoshaza.
  • trenurile IR 1621 și IR 1622 sunt anulate pe distanța Brașov – Timișoara Nord și retur și circulă conform graficului pe distanța București Nord – Brașov și retur.

urmare lucrărilor dintre stațiile Arpaș – Porumbacu și prelungirii lucrărilor din stația Coșlariu: 

în data de 18 octombrie

    trenul Dacia 347 va circula ca tren IR 12349 pe ruta Curtici (sosire 03.35 /plecare 04.05) –  Vințu de Sus -Coșlariu – Teiuș – Sighișoara – Brașov – București Nord (sosire 16.57).

Andi

Pe tronsonul Barzava-Km614 nu se mai fac alte inchideri acum? Se asteapta cumva schimbarea mersului din decembrie?

Vice33

Poze de pe M200 preluate de pe forumtrenuri (user: Corvin) Zona Pricaz-Orăștie. Multumim Corvin!











Vice33


Vice33


District EA

Quote from: ioandorin on October 12, 2017, 06:56:12 PM
...Întreb pentru că in acel proiect hm Pauliş era prevăzută cu 5 linii,iar acum cu 4 linii...
Cam asa era proiectul in documentatia pentru licitatie.

RaduC

La peroane, ar fi trebuit sa se  instaleze benzi tactile pentru persoanele nevăzătoare sau cu deficiente de vedere. Mai ales ca banii au fost de la UE, este inacceptabil ca nu s-au instalat. Poate mai sunt și alte gări refăcute la fel, dar asta e prima care mi-a atras atenția.
Doamne ce m-am enervat...

Andi

Poze proaspete de pe loturile Coslariu-Vintu de Jos si Vintu de Jos-Simeria, 19 octombrie 2017.

Aici voi pune doar cateva poze in zonele unde e cate ceva de comentat, intregul album il gasiti aici:

https://www.flickr.com/photos/138999904@N06/albums/72157687303350931

Incepem din Teius spre Coslariu, unde in sfarsit s-au apucat sa faca cateva ceva la firul care pana acum era lasat in paragina





Intrarea in Coslariu se face pe ocolite, mai exact prin triaj





In statie s-au mai adaugat niste traverse si s-au montat niste semnale













Pe firul celalalt au pus piatra sparta. Poate vor sa deschida direct firul 2 Teius-Ramificatia M200A-M300 si liniile 1-3 Coslariu



Dinspre Craciunel nimic...







In cele 25 de zile cat s-a lucrat la Santimbru pe firul 1 (1-25 septembrie), trenurile intrau aici pe firul 2





Halta Santimbru



Intrarea in Santimbru Hm



In Santimbru Hm viitoarele linii 1-2 sunt considerate provizoriu 2-3 si se pot efectua cruci in aceasta statie, pana acum se folosea doar o linie



Si se pare ca aici isi tin utilajele



In Barabant cap Y se pare ca nu se lucreaza deloc la acest pod pe firul 2 de multa vreme



In Alba Iulia avem liniile 2 si 3 gata









Limitare de 140 km/h prin statie



Vintu de Jos e gata in mare parte, referindu-ne la linii





Pe pasaj se lucreaza



De la Blandiana pe firul 2 lucrarile avanseaza destul de incet, nu stiu care sunt problemele. La unele podete nici nu s-au apucat sa construiasca















In Sibot incep incet incet sa vina cu piatra sparta





Si peronul e in stare avansata de lucru









Acum o luna s-a inchis linia spre Cugir pentru a fi modernizata pana la semnalul de intrare si se pare ca au lucrat destul de repede aici









Oare cand vom scapa de restrictia asta de 50 la ora?



Despre Orastie nu mai e nimic de zis, la fel si Pricaz, lucrarile fiind finalizate pe ambele fire



Ne luam adio de la firul 2 pe vechiul traseu si vom circula prin noul tunel cand va fi gata (nu anul asta, in orice caz)





Ajungem la maretul pod DN7 peste viitorul traseu al caii ferate









De aici si pana la Simeria Veche ambele fire sunt gata, asa ca mai pun doar o poza de la capatul lotului



Asadar mult a fost, putin a mai ramas. Punctele unde mai sunt lucrari de amploare: Coslariu, Blandiana-Sibot fir 2 si Pricaz-Turdas (tunelul). Eu estimez finalizarea acestor doua loturi pana in decembrie 2018 desi in ritmul actual tot am niste dubii. In decembrie vor veni si ultimele poze din acest an cu Sighisoara-Coslariu ca deobicei :)


Autor foto: Alex George.

Ionut

Te rog dacă poți să faci updateul din mai multe posturi. 10 poze per post. Te rog. Multumesc! Pozele sunt superbe.

ioandorin


TibiV

Quote from: Andi on October 20, 2017, 11:04:17 PM
De la Blandiana pe firul 2 lucrarile avanseaza destul de incet, nu stiu care sunt problemele. La unele podete nici nu s-au apucat sa construiasca


De cati ani se lucreaza la linia asta ?
Mi-e jena sa scriu ce gandesc....

Quote from: Andi on October 20, 2017, 11:04:17 PM
Asadar mult a fost, putin a mai ramas.

Andi, multumim pentru poze...Super treaba !!!!
Si ma bucur sa vad ca exista oameni care inca mai vad sfertul "jumatatii pline a paharului"...
Eu nu sunt printre ei... :(

PS
Fara suparare, dar te rog incearca sa nu mai pui atat de multe poze intr-o singura postare...
Sunt greu de urmarit si pe mobil sunt mari "consumatoare" de "resurse"...

Preferam 5 postari cu cate 10 poze decat o postare cu 50 de poze...

:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Quote from: TibiV on October 20, 2017, 11:32:12 PM
Sunt greu de urmarit si pe mobil sunt mari "consumatoare" de "resurse"...

Preferam 5 postari cu cate 10 poze decat o postare cu 50 de poze...

Am tot zis ca fac o unealta care extrage poze din albume fb si le pune pe forum+imgur in formatul acela mai putin consumator de resurse, ca uploader-ul.

Daca sunt mai mici, pot fi mai multe/toate per mesaj?

TibiV

Quote from: cristi5 on October 20, 2017, 11:47:29 PM
Daca sunt mai mici, pot fi mai multe/toate per mesaj?

Da, ca si resurse (MB) folosite...
Dar este "anapoda" sa ai o pagina cu 50 de poze intr-o singura postare....
Stii cat mi-a luat sa reusesc sa "citez" corect poza lui Andi cu podetul inexistent ?!..

Nu este vorba deci doar despre consumul de trafic de date, este si despre usurinta de a urmari postarile si (eventual) un anumit element/poza care la un moment dat iti atrage atentia...

Imagineaza-ti un reportaj complet Teius-Simeria cu 150 de poze intr-o singura postare....
Mai bine renunti  din start.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia