News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

alecu26

Quote from: reed on February 27, 2013, 10:10:00 PM
asta ma intreb si eu  :lol:

ce aveti bre cu omul....cam asa scriu inginerii. nici eu nu sunt atent la cratime si alte chestii. E pacat ca nu-si gaseste de lucru mai ales in perioada asta de efervescenta pe infrastructura. Cred ca asa de mult (CF + Autostrazi nu s-au mai facut niciodat).

ai incercat pe la Alpine la centura BV? La vectra?

Sau la FCC-Alpine-Azvi la reabilitarea CF la Sighisoara?

Deasemenea la CF mai poti incerca la subcontractori ...de exemplu Edrasis....care e chiar firma serioasa si poti invata multe pe partea de fundatii si lucrari speciale.

Tunele Bv nu prinde ceva lucrari in subantrepriza la tunelurile de CF ale lui FCC?
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Ar fi o premiera ca un coleg de forum sa se angajeze folosind forumul. :D Bafta! :D

FRS


reed

Eu din contra.Chiar cred ca un inginer trebuie sa scrie ortografic si gramatical.Daca scrii o scrisoare de intentie cum ai scris mai sus,eu unul nu te-as angaja !Si un sfat pt Marius,invata,trage din greu,iar apoi chiar nu o sa intampini nici un obstacol in gasirea unui job.Succes

mariussruben89cfdp

#139
PROGRAMUL OPERAŢIONAL SECTORIAL ,,TRANSPORT" 2007-2013

                 Compania Naţională de Căi Ferate "CFR" SA
                                                                                         București, 15 februarie 2012

Fonduri alocate de Uniunea Europeană pentru Reabilitarea liniei de cale ferată Braşov – Simeria, componentă a Coridorului IV Pan
- European, pentru circulația trenurilor cu viteză maximă de 160 km/h, tronsonul:
    Sighişoara – Coşlariu -,,Execuție lucrări de construcții şi instalații (exclusiv ERTMS, GSM-R, centralizarea electronică)   pe tronsonul
   Sighişoara – Ațel"
   În data de 15 februarie 2012 la sediul Companiei Naționale de Căi Ferate "CFR" S.A. a fost
   semnat contractul de lucrări aferent proiectului Reabilitarea liniei de cale ferată Braşov –Simeria,
   componentă a Coridorului IV Pan - European, pentru circulația trenurilor cu viteză maximă de 160 km/h,
    tronsonul Sighişoara – Coşlariu - ,,Execuție lucrări de construcții şi instalații  (exclusiv ERTMS, GSM-R,
    centralizarea electronică) pe tronsonul Sighişoara – Ațel (23,3 km),
     inclus în Programul Operaţional Sectorial – Transport 2007- 2013.

        Valoarea totală a acestui contract este de 872.643.737,73 lei fără TVA
(1.082.078.234,79 lei cu TVA) din care 741.747.177,07 lei reprezintă sprijinul financiar
nerambursabil acordat de Comisia Europeană prin Fondul de Coeziune (85%), restul
sumei fiind asigurată de la Bugetul de Stat.
Principalul obiectiv al contractului atribuit în data de 15 februarie 2012 consorțiului
FCC CONSTRUCCIÓN SA – ALPINE BAU GmbH – AZVI SA, denumit ,,Asocierea FCC Alpine Azvi
section Sighişoara – Ațel", lider al asocierii fiind FCC CONSTRUCCIÓN SA, este de a
reabilita linia de cale ferată Sighişoara – Coşlariu, tronsonul Sighişoara – Ațel.
Contractul a fost atribuit în urma desfăşurării unei licitaţii deschise cu anunț de
participare publicată în SEAP, iar beneficiarul acestuia este Compania Naţională de Căi
Ferate ,,CFR" S.A.
Durata prezentului contract este de 36 luni calendaristice, începând cu data emiterii
ordinului de ȋncepere a lucrărilor la care se adaugă 24 luni perioada de garanție, după
finalizarea lucrărilor.

Persoane de contact:
Oana BRÂNZAN - Şef Birou Presă, CNCF ,,CFR" SA, Tel: 021 317 74 38, e-mail: oana.branzan@cfr.ro
comunicat de presa.

http://testcfrsa.infofer.ro/postt_new/15.02.2012_CP_Lucrari%20Sectiunea%202%20Coslariu-Sighisoara-Tr.%20Sighisoara-Atel.pdf

Drumuri bune !!

alecu26

Wow....trebuie sa-mi retrag faptul ca te aparam cu privire la scris.

Mai bine scrii mai putin si mai clar.

A fost foarte greu sa urmaresc ce scrii.....pare totul o fraza extraordinar de lunga fara paragrafe, fara nimic.

PS: cica FCC cumpara si pe Azvi, dar potrivit ultimilor stiri, FCC are probleme URIASE. 1 miliard de euro pierderi?????

http://www.fcc.es/fccweb/actualidad/CSCP073937_EN.html?iddc=CSCP073937_EN
Drumurile noastre POATE;

savagedanyro

Inuman, sunt inginer dar nu pot sa imi inchipui cum trebuie sa fie sa scrii in halul asta.
Fara cap si fara coada, fara nici o idee clara.

Un sfat dezinteresat : daca vrei sa te angajezi vreodata in domeniu incearca sa iti limpezesti gandurile pentru ca acum esti tare confuz.

TIMISOARA 2021 !

Ionut

Guys, daca aveti recomandari pentru om faceti-le pe privat. :D
Back ontopic please. :cheers:

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Marius90

Multumim!  :)

Dupa cum se vede chiar la sfarsitul filmuletului de mai sus, au inceput sa schimbe liniile si in gara Arad. Am trecut azi pe acolo de curiozitate si am facut si vreo 2-3 poze..asa la repezeala, cu telefonul.






bogdymol

Poze de astazi de pe CF Arad-Curtici (aflata in reabilitare). Aceasta CF se vede foarte usor de pe DJ709B (soseaua e paralela cu CF).

Se lucra:

















^^ Da, pozele sunt din Romania, chiar daca locomotivele apartine DB, Alstom si MAV :)



Trecerea la nivel de pe Centura Arad-nord peste CF Arad-Curtici (cea in reabilitare): se vede ca s-au scos acele dale de cauciuc, iar acum trecerea se face pe balast:



Cealalta trecere, la 50 m distanta, peste CF Arad-Oradea, e in stare groaznica:



Bineinteles, pasajul peste cele 2 CF si peste drumul judetean din zona e aproape gata, dar s-au oprit fondurile, asa ca ne uitam la el cat e de frumos...

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


Ionut

LOL pai inainte de Romanian High Speed One ar face bine sa rezolve problema furturilor de pe B-Constanta... stiri cretine, sunt satul.

Ionut

Poze de azi, Calea Ferata Curtici-Simeria, de la sursa secreta :)




Marius90

 :D Se pare ca s-au apucat iar de lucru la pasajul de la C.E.T.