Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Vice33

@ANDI

Multumesc de lamuriri

L.E.: De indată vine prietenul nostru ROCKLEE din concediu si "isi intra in pită" si aici si pe lotul 4 al UMB, cu siguranţă nu vom duce lipsă de poze...

NGC

Quote from: NGC on July 27, 2017, 10:20:15 PM
Quote from: NGC on July 12, 2017, 06:40:30 PM
Quote from: NGC20 on May 16, 2017, 11:02:46 PM
"Reabilitarea liniei de cale ferata Frontiera – Curtici – Simeria, parte componenta a Coridorului IV Pan - European pentru circulatia trenurilor cu viteza maxima de 160 km/h: Tronsonul 2: Km 614 – Gurasada, subtronsonul 2c: Cap Y Ilteu – Gurasada si tronsonul 3: Gurasada-Simeria"

Pentru subtronsonul 2c, CFR a desemnat in 21.04.2017 castigator asocierea ALSTOM + AKTOR + ARCADA.

Avem 4 contestatii la CAB a deciziei CNSC, contestatii care probabil vor fi conexate.

PIZZAROTTI -> http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000351227&id_inst=2
FCC + ASTALDI -> http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000351189&id_inst=2
CFR -> http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000351316&id_inst=2
ALSTOM -> http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000351064&id_inst=2

Astazi a fost termen dar doar s-au conexat cele 4 dosare si s-a dat termen in 24.08.2017.

S-a amanat pana in 15.09.2017.

Xenos

Incredibil...se judecau si prin 2015...oare ce se intampla cu procedura asta?!

pasadia

Apropo, stie cineva de ce nu a fost inclusa in proiectul asta si o rezolvare pentru trecerea la nivel din estul Medias-ului? Adica deh, acel punct imi pare a fi cel mai problematic conflict cu rutierul de pe intregul traseu dintre Brasov si Alba.

adiarc

daca te referi la trecerea spre Brateiu,Sighisoara,cred ca ar fii cazul ca autoritatile locale sa se trezeasca...dorm de multi,multi ani si de la ultimele alegeri vad ca au inceput usor sa caste si sa se stearga la ochi ( au facut bvd prp.de tranzit mai prietenos cu sist.de directie ).....asadar rutierul este in Medias ,fiind exclusiv responsabilitatea autoritatilor din Medias.

Sincer...nu cred ca vor face nimic...vor astepta centura Medias...tot de la autoritatiile centrale
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Da, la aia ma refer. Dar mi s-ar fi parut normal sa fie inclus in proiectul CFR - au facut ditamai pasajele in alte locuri dar aici nimic.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Teo

Are cineva informatii despre constructia pasajului de CF de la Vintu de Jos?

Deocamdata avem terasament pe o banda a DN-ului si e facuta legatura cu pasajul efectiv, prin terasamente. M-am cam ingrijorat in dimineata asta cand am vazut ca terasamentul era destul de surpat in lateral...

E fezabila respectarea termenului stabilit? se spunea pe forum ca ar fi octombrie anul acesta.

Din punct de vedere tehnic ce urmeaza? se va trece la aplicarea straturilor de asfalt, urmand ca apoi sa inchida si cealalta banda?


gymi

Astazi lucrau in partea despre Lutch 2000 cei de la Cez Gaz parca.Nu stiu ce faceau dar banuiesc ca trebuiesc sa faca ceva lucrari inainte de a asfalta.

Trimis de pe al meu Philips_S326 folosind Tapatalk


District EA

#3098
Astăzi predare amplasament subtronsonul 2a Km 614 - Bârzava, mâine pe subtronsonul 2b Bârzava - Ilteu.

Vice33

@NGC

Si pentru tronsonul 3 Gurasada-Simeria cand se preda amplasamentul lui FCC + ASTALDI + CONTRAS Y VENTAS?

Din ce am urmarit in sinteza licitatiilor, ar mai ramane doar de dat o hotarare definitiva pentru tronsonul 2c Gurasada-Simeria si daca nu gresesc, situatia ar fi cam asa, nu?

KM614-BÂRZAVA => FCC+ASTALDI (Tronsonul 2a)
BÂRZAVA-ILTEU => FCC+ASTALDI (Tronsonul 2b)
ILTEU-GURASADA => în judecată (termen 15.09.2017) (Tronsonul 2c)
GURASADA-SIMERIA => FCC+ASTALDI+CONTRAS Y VENTAS (Tronsonul 3)

alecu26

Drumurile noastre POATE;

gymi

La pasajul de la Vintu de Jos au inceput decopertarea si pe cealalta parte a drumului( cea cu Lutch 2000).

Trimis de pe al meu Philips_S326 folosind Tapatalk


Redox

Cum așa? S-a dat drumul la trafic pe sensul dinspre CF?

gymi

Nu sa dat drumul la trafic pt ca nu e asfaltat.Au decopertat dincolo de DN7 unde era santul iar dupa sant au facut un drum tehnologic,cred.

Trimis de pe al meu Philips_S326 folosind Tapatalk


NGC

"Reabilitarea liniei de cale ferata Frontiera – Curtici – Simeria, parte componenta a Coridorului IV Pan - European pentru circulatia trenurilor cu viteza maxima de 160 km/h: Tronsonul 2: Km 614 – Gurasada, subtronsonul 2c: Cap Y Ilteu – Gurasada si tronsonul 3: Gurasada-Simeria"

Quote from: Vice33 on August 30, 2017, 12:11:25 AM
Si pentru tronsonul 3 Gurasada-Simeria cand se preda amplasamentul lui FCC + ASTALDI + CONTRAS Y VENTAS?

Quote from: alecu26 on August 30, 2017, 08:20:36 AM
Nu e inca semnat contractul. De ce...nu ma intreba.

Procedura este suspendata din 07.07.2017.