Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

alexa_adrian2001

Pai am inteles ca se netezesc curbele. Dar ce se va intampla cu actuala cale ferata ce se 'netezeste'? Va fi demontanta? Intre neteziri - se lucreaza si acolo, nu? :) Ca doara ar fi culmea sa nu.


frunzaverde

Quote from: alexa_adrian2001 on July 31, 2017, 03:29:20 PM
Pai am inteles ca se netezesc curbele. Dar ce se va intampla cu actuala cale ferata ce se 'netezeste'? Va fi demontanta? Intre neteziri - se lucreaza si acolo, nu? :) Ca doara ar fi culmea sa nu.

Cu exceptia a doua sau trei sectiuni (in principiu Augustin - Racos intre Brasov si Sigisoara si Zam intre Arad si Simeria) linia veche se desfiinteaza complet, si nu se fac nici un fel de lucrari.

Ce se face la CFR este reconstructie de la zero mascata sub numele de reabilitare, nu reparatie. Avantajele si dezavantajele solutiei s-au tot discutat - dupa mine, toata strategia este o mare magarie si o mare tampenie.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

ioandorin

Astăzi au început sa "intre" în teren cei de la topo,bătând se pare primii țăruşi in teren,pe 2a !

District EA

Ca si o ciudatenie plansa de la exproprieri nu e identica cu aceasta, adica doua variante, una cu ocolire pasaj superior Paulis si alta fara ocolire pasaj superior Paulis (vechiul amplasament al CF)

perfidus

Scuze de offtopic, dar nu stiu unde sa intreb sa fie mai vizibil.
Stie cineva cum se numeste dracia asta portocalie din imaginea de mai jos (ce face parte din fotoreportajul recent postat - :thumbsup:), si e folosita pe santier la protectia cablurilor insirate pe terasament?
Se aseamana cu acele senile de suport cabluri de la masinile unelte, dar pare sa fie speciale ptr. CF si imi trebui o denumire (in engleza) ca sa caut asa ceva. Am nevoie de ceva similar la o lucrare.



Multumesc!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

ioandorin

^^ ADICA au expropriat ALTCEVA ?   Pe dupa pasajul de la halta ,dupa ferma lui turcin ??? Ca plansa 2 si 3 nu mi se deschid in link-ul de mai sus!
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

frunzaverde

Quote from: perfidus on August 01, 2017, 12:00:42 PM
denumire (in engleza)

Le spune corrugated plastic electrical conduit. Exista specificatii pentru orice fel de cabluri vrei sa tragi, in functie de dimensiune, nu e ceva specific feroviar sau care sa ceara aferizare. Vezi aici oferta unui producator: http://www.evopipes.com/uploads/files/EVO_elektro_2014_EN(2).pdf
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

perfidus

Multumesc @frunzaverde, dar acolo nu e vorba de tevi corugate, pe astea le stiu bine.
Sunt ceva piese de plastic care se clipseaza in jurul manunchiurilor de cabluri si totodata intre ele, ca un sarpe lung... :D
Ideea este sa le poti monta pe cabluri deja trase.

Edit: am mai gasit ceva prin pozele lui Phenol, poate se vede mai bine...



si se vede si in poze ceva mai vechi de pe langa gara din Blaj: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=69.msg159605#msg159605

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Andi

Trenurile regio cu numere 11xxx care aveau ca destinatie sau statie de formare Medias si care circulau din ianuarie pana in 30.06.2017 prelungite/limitate la/de la Copsa Mica sau Sighisoara din cauza liniilor de garare insuficiente din statia Medias au acum data de circulatie pana in 30.09.2017, asadar inca 2 luni de santier (teoretic) ...

Teo

La suptraversarea de la Vintu de Jos - Lutsch 2000 continua lucrarile. In fiecare zi inalta terasamentul, care cred ca a urcat cam cu 1 metru.

Nu stiu cat va mai dura situatia traficului restrictionat, sper ca nu pana in Octombrie, cand e termenul de predare al lucrarii, conform surselor de pe forum.

NGC

Quote from: NGC on July 27, 2017, 10:18:07 PM
Quote from: alecu26 on July 25, 2017, 11:26:06 AM
Tot pe 27.07 ramane si depunerea ofertelor la cele doua loturi de capat din Sighisoara Brasov? Nu prea ar mai fi când sa amane.

Am uitat sa scriu, dar s-a amanat pentru 08.08.2017.

Acum este 16.08.2017.

rizzuh


Yeah, sure :lol: :lol: :lol:
Uite ca au amanat de doua ori de atunci :p

NGC

^^^ Se referea la altceva. Mesajul a fost scris in 25.07.2017 si era termen in 27.07.2017. De aia a zis ca nu prea ar mai fi timp, dar era deja amanat.

NGC

V-am spus despre atribuirea ultimelor 2 contracte restante de consultanta?

"Consultanta in domeniul managementului executiei si pentru verificarea executiei lucrarilor de constructii si instalatii aferenta obiectivului: lot 1 Km 614 – Cap Y Barzava; lot 2 Cap Y Barzava – Cap Y Ilteu; lot 3 Cap Y Ilteu – Gurasada; lot 4 Gurasada - Simeria"

Lotul 1 a fost atribuit in 27.04.2017 catre AREX LIDER COMPANY, iar lotul 2 tot in 27.04.2017 si tot catre AREX LIDER COMPANY.

Celelalte 2 loturi erau atribuite din 2015.