Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Andi

In cate zile de la semnarea contractului se incep lucrarile?

Dan027

Anul asta va fi unul interesant pentru infrastructura feroviara, sunt sanse sa se mai semneze vreo 3 contracte de reabilitare pe CIV

Phenol

Prima data va fi proiectarea, care dureaza cateva luni + ai nevoie de AC care nu stiu daca s-a obtinut.

Eu sunt de parere ca inainte de primavara 2018 nu vom vedea mare lucru. Sper sa gresesc  O:-)

@Dan027: Ilteu - Gurasada, Gurasada - Simeria; care ar fi al 3-lea la care te gandesti?

Dan027

Brasov - Sighisoara, subsectiunile :1. Brasov -Apata si 3.Cata- Sighisoara
Poate sunt prea optimist totusi...

Phenol


florin74

Quote from: florin74 on April 29, 2017, 07:40:16 PM
27.04.2017
FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :-74,38%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 72,12%
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 96,7%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 76,36%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 70,01%
Alstom -Swietelsky  (Km 614 - Arad - Curtici frontiera ) 96%
Reabilitare poduri Dunare : ARCADA 85%
Modernizare gara Tg Mures : CONFER&ARCADA : 99,74%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 33% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 51% pe Coslariu Sighisoara
Pod rutier DN14 - 96,00%
Modernizarea instalaţiilor de centralizare electromecanică pe secţia de circulaţie ILIA-LUGOJ LOT 2 : Thales :83,55%
Modernizarea instalaţiilor de centralizare electromecanică pe secţia de circulaţie SICULENI ADJUD LOT 2 : SIEMENS :31,58%
Modernizarea instalaţiilor de centralizare electromecanică pe secţia de circulaţie SICULENI ADJUD LOT 1 : SIEMENS :33,06%

Stagnari maxim progres nesemnificativ, cu 2-3 exceptii.

25.05.2017
FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :-75,55%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 72,67%
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 96,9%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 77,25%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 71,81%
Alstom -Swietelsky  (Km 614 - Arad - Curtici frontiera ) 96%
Reabilitare poduri Dunare : ARCADA 90%
Modernizare gara Tg Mures : CONFER&ARCADA : 99,93%
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 37% pe Coslariu Simeria
Semnalizare ERTMS Sighisoara- Simeria : ALSTOM 55% pe Coslariu Sighisoara
Pod rutier DN14 - 96,00%
Modernizarea instalaţiilor de centralizare electromecanică pe secţia de circulaţie ILIA-LUGOJ LOT 2 : Thales :85,56%
Modernizarea instalaţiilor de centralizare electromecanică pe secţia de circulaţie SICULENI ADJUD LOT 2 : SIEMENS :34,89%
Modernizarea instalaţiilor de centralizare electromecanică pe secţia de circulaţie SICULENI ADJUD LOT 1 : SIEMENS :35,23%

frunzaverde

Daca intra totul in reconstructie anul asta intreaga retea feroviara a Romaniei va colapsa total. Practic coloana vertebrala a caii ferate din Transilvania (Brasov - Teius - Arad) va fi pe 80% din distanta (si pe 100% din segmentele intre noduri esentiale) in reconstructie totala.

Simeria - Arad va fi restrictionata masiv, asa ca trenurile (marfare si calatori) care faceau pana acum Petrosani - Simeria - Arad vor fi nevoite acum sa circule pe 900. Care 900 e deja praf si pulbere (atat de praf incat CFR Calatori spune ca cel mai rapid tren de pe magistrala intarzie asa frecvent incat n-are rost sa va bazati pe conexiuni facute cu el...), are restrictii de tonaj, restrictii de viteza la 15 km/h etc...

Alternativa e un ocol de 400 km Craiova - Simeria - Cluj - Ep. Bihor, dar si pe-acolo liniile sunt praf... Si astea sunt trenurile cu dacii si forduri care merg inspre vest.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Dan027

Cu siguranță vor exista probleme cu traficul, dar la fel de sigur se vor găsi și soluții. Intensitatea transportului feroviar oricum a scăzut fata de perioada lui de glorie, iar perspectivele pe viitor sunt de creștere, ceea ce înseamnă că în perioada asta am face mai puțin "deranj" decât în viitor.


Vice33

Quote from: Phenol on May 25, 2017, 01:24:21 PM
Prima data va fi proiectarea, care dureaza cateva luni + ai nevoie de AC care nu stiu daca s-a obtinut.

Eu sunt de parere ca inainte de primavara 2018 nu vom vedea mare lucru. Sper sa gresesc  O:-)

@Dan027: Ilteu - Gurasada, Gurasada - Simeria; care ar fi al 3-lea la care te gandesti?

Stati putin ca eu nu inteleg: cand participi la licitatie pentru un proiect, inseamna ca participi cu TOATA documentatia, documentatie scrisa, devize, analiza cost-beneficiu, desene tehnice, PT+DTAC, etc...adica toate detaliile care se vor analiza in respectiva comisie. Eu presupun ca la aceasta licitatie se desemneaza CONSTRUCTORUL pentru EXECUTIA lucrarilor la un proiect DEJA FACUT! Cum vine chestia aceea sa participi la licitatie fara sa ai proiectul/desenele facute??

Cand mergi la licitatie pentru o cladire sau o structura metalica, nu ai tot dosarul gata facut? Adica: documentatie, desene in diferite etape (PT+DTAC+Desene de executie, de detalii, etc...), extrase de material...?

Cum te poti prezenta la o licitatie faraa avea proiectul facut? E legal asa ceva?

Vice33

Multumesc pentru lamuriri, oare in toamna aceasta vom vedea utilaje pe noul amplasament de santier...sau se vor apuca de treaba la primavara viitoare?

rocklee

VO FOST DOR DE MINE SAU ...NU  ??? ???

un mic foto reportaj la ceas de seara ... :D
VA pun cateva ''mostre''



rocklee

sa dat drumul la deviere ...vedere dinspre orastie ...

am tras pe dreapta si am facut cateva cadre


si fostul dn7


rocklee

imagini cu piloti forati de la viaductul dnului peste cf ...din spatele gari turdas ...

rocklee


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)