News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 13 Guests are viewing this topic.

iuli

Multumiri de poze!
Sa inteleg ca acele betoane vor fi peroane noi?   ???
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Marius90

Quote from: iuli on February 18, 2013, 07:57:44 PM
Multumiri de poze!
Sa inteleg ca acele betoane vor fi peroane noi?   ???

Am intrebat si eu ce-i cu ele...si ai dreptate, acelea vor fi peroanele. :)

anacronox

in spatele garii este astra vagoane arad daca nu ma insel. pentru cei din zona, cumva locomotive din spate, de sub podul rulant este o didina?


Quote from: Marius90 on February 17, 2013, 06:33:29 PM





daca da, stiti cumva daca e reparata sau va fi taiata si vanduta la fier vechi?
de pe http://vehicule.uv.ro/didina.htm
Locomotivele din clasa 66, 67, 70 si 71 -
060-DC si 060-DD, Didina

Au fost construite de Electroputere Craiova incepand din 1976, pentru trenuri de marfa si de calatori. Din cauza consumului mare de combustibil si de ulei, au fost folosite pe rute mai lungi, dar utilizate mai rar. In ziua de azi nu mai sunt in functiune.
Doar 4 bucati se afla acum la Brasov, in stare de conservare, celelalte fiind casate in 2004. Pana in 2003, mai mult de 15 locomotive de acest tip se gaseau in depoul de locomotive din Oradea.

Date technice:
Clasa 70 si 71
- Motor - ALCO 16 R 251 FLO; 16 cilindri in V;
- Putere - 3955 CP
- Viteza maxima - 120/h, respectiv 140km/h
Clasa 66 si 67
- Putere - 3000 CP

merci

iuli

Nu stiu ce e cu ea. E ciudat ca se afla in curtea celor de la Astra Calatori si nu depoul de locomotive aflat nu cu mult mai in vest.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Marius90

Quote from: anacronox on February 19, 2013, 12:14:56 PM
in spatele garii este astra vagoane arad daca nu ma insel. pentru cei din zona, cumva locomotive din spate, de sub podul rulant este o didina?

Cred ca e vorba despre asta: http://www.forumtrenuri.com/t244p160-locomotive-clasa-66-67-70-71-si-64 (al 4-lea post de pe pagina)

nenea_hartia


ciprebbe

ms de poze nenea_hartia



Cum arata daca nu e "ancorata"..... si au mai urcat si locomotiva pe strambatura asta
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nenea_hartia

^ Poza e făcută cu zoom, așa că arată mai deformat decât în realitate.

mariussruben89cfdp

#128
Buna !

recent sunt pe forum user, am vazut ceva ce m-r interesa si pe mine si poate reuesc sa ma angajez si eu aici, pe acest coridor Pan european IV.
Am si eu rugamintea daca stir cineva ,cumva unde se fac angajari,atat pe parte de drumuri cat si de caii ferate, sunt in cautare de loc de munca de foarte mult timp, fiind student Inginerie Caii ferate drumuri si poduri la Brasov, nu mai reusesc sa gasesc nimic de cand am fost dati afara, poate reusesc cumva sa ma reangajez in domeniul meu, eu m 2 ani jumatate pe santier, pierduti,in domeniul drumuri si poduri, dar nu reusesc nici cum sa ma angajez , tot promisiuni si sa stau in asteptare,m-i sa cam urat aceasta asteptare, mai ales ca daca nu reuses curand sa ma angajez o sa risc pierderea absolvirii acestei facultatii de viitor cat de cat in tara,deoarece nu reusesc sa efectuez nici stagiul de practica comasata.
astept propuneri si ceva recomandari unde sa apelez.
Multumesc frumos,
drumuri bune , sa auzim de bine!

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

reed


FRS

nenea_hartia, e pe undeva pe unde n-ai facut poze? :) multumim frumos

athosga

Am vazut ceva poze pe un alt forum, care ma lasa sa cred ca s-au apucat de lucru si pe alte portiuni. Poate cineva sa confirme ca intr-adevar se lucreaza si pe segmentele marcate cu rosu? Mersi.


Marius90


mariussruben89cfdp

 8) Da asa este, in zonele marcate cu rosu chiar au inceput sa miste cat de cat, de la Medias-Copsa Mica - au inceput sa scoata ceva stalpi de pe partea stanga (dreapta cand mergi spre Sibiu),am finalizat statia betoane din copsa,in spatele garii Copsa Mica, au si proiectat vreo 2 linii fertae in aceea zona pentru transport de materila si pe calea ferata, foreaza in zona Tranava (prostea-firma Straco Grup), undeva la vreo 5 km de Medias.
Eu am putut sa aflu despre aceste lucrari, in drum spre Sibiu,saptamana trecuta cu trenul, din pacate nu am reusit sa fac ceva poze, ca sa postez, deoarece nu aveam nici o sursa cu camera foto-video. Sper sa apuc sa fac curand , fiind in zona, sau cel mai bun caz chiar sa apuc sa lucrez pe acest tronson, sa apuc sa fac si eu ceva experienta.
Drumuri bune !!