Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sebba

hmm... crezi? depinde de costuri...
din cat am studiat eu problema (sporadic, adevarat), merita doar daca e o singura persoana...
daca-s doua, deja pretul e cam acelasi cu al benzinei la masina...
de la doua persoane in sus deja nu mai vad nici un avantaj in a merge cu trenul

banc: stii ce a zis olteanu cand a pierdut trenu in gara? ...asa e cand nu e lucrul tau! :D (io-s oltean) :D
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Dupa ce se termina Nadlac-Sibiu cu siguranta Coridorul IV feroviar va avea o concurenta foarte mare nu doar din partea autoturismelor (nu toata lumea are "masina mica" in RO), ci si din partea companiilor de transport rutiere care fac o concurenta foarte mare CFR...

sebba

abia astept sa fie asa!

(primul meu loc de munca, in '90, a fost in CFR, 3 ani aproape, am facut naveta cu trenul cam 80.000km, de 2 ori ocolul pamantului) :)
Sailing away! S/Y Haimana

adsailton92

Salutari,
Aktor/Arcada, asocierea care se ocupa de reabilitarea caii ferate pe Coridorul 4 Pan European, intre Coslariu si Micasa-36,6 kilometri de cale ferata, incepe sa isi definitiveze organizarea de santier. Cam pe aici:http://goo.gl/maps/ZgeXg
........ undeva in apropiere de Blaj. Am avut ceva probleme cu un paznic...cu toate ca m-am dus dincolo de drumul national pe camp, intuind ca voi avea probleme cu el, m-a vazut cand am indreptat aparatul spre baza, ochi vigilenti :); de aici a inceput o mica conversatie, ca o sa imi confiste aparatul, cardul, numarul de la masina....probabil nevasta si alte lucruri. Nu le-am calcat nici macar, perimetrul din jurul bazei, totul a fost de la distanta :(
L-am lasat in pace si mi-am continuat drumul:


Eu sunt curios cand vor da drumul efectiv la activitate; la podul Mures de la Coslariu(Mihalt), situatia este tot asa, ca si acum 1 luna, nici o miscare, dupa debarasarea de picioarele vechiului pod.

nenea_hartia

Poze noi de la Sighişoara:

- ieşirea din tunelul Sighişoara (ignoraţi, vă rog, reparaţiile la 4x4 :lol:):







nenea_hartia

#50
- intrarea în tunelul Daneş:







adsailton92

Foarte elocventa poza cu intrarea in tunel! Multumim!
O intrebare despre coridorul IV feroviar: cine va construi podul peste Mures, de la Mihalt(Coslariu)? In zona(ai mai sus) organizarea celor de la Aktor, dar langa pod e panoul cu informatiile unde e trecuta  emblema si numele  celor de la Pizzaroti

nenea_hartia

Quote from: adsailton92 on September 25, 2012, 07:33:04 PM
O intrebare despre coridorul IV feroviar: cine va construi podul peste Mures, de la Mihalt(Coslariu)? In zona(ai mai sus) organizarea celor de la Aktor, dar langa pod e panoul cu informatiile unde e trecuta  emblema si numele  celor de la Pizzaroti
Sincer, chiar nu ştiu. :dunno:

hentz

Nenea_hartia ,am tot trait cu impresia ca va fi linie simpla,dar gabaritul portalului pare sa permita linie dubla electrificata !?

nenea_hartia

Quote from: hentz on September 26, 2012, 12:47:02 PM
Nenea_hartia ,am tot trait cu impresia ca va fi linie simpla,dar gabaritul portalului pare sa permita linie dubla electrificata !?
Dublă electrificată. :) Practic se mută linia asta.

bogdymol

Excelente poze nenea_hartia. Care firma se ocupa de noul tunel?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on September 26, 2012, 09:34:29 PM
Excelente poze nenea_hartia. Care firma se ocupa de noul tunel?
JV FCC Construccion SA – Alpine Bau GmbH – SC Azvi SA. Nu cunosc subcontractorul, dar mă pot interesa.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


Ionut

E un pic offtopic, dar intreb aici: nenea_hartia, poate stii de ce intre Sighisoara si Cluj sunt restrictii? Se reabiliteaza si acolo linia? Din B in CJ am avut o ora intarziere... si acum inapoi cred ca la fel voi avea.