[B] SkyTower Floreasca

Started by anacronox, March 31, 2012, 11:13:12 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

anacronox

#15
cateva poze noi cu skytower. acum ca turnul esta gata si si a doua macara a fost data jos, se poate vedea cum turnul domina zona.






bonus, cateva poze cu stadiul lucrarilor la TNB








anacronox

in seara asta poze din skytower.

Ionut

OMG, au dat drumul la restaurant?

anacronox

e ziua portilor deschise, etajul 34
am zis ca merg cu le Clerk de pe ssc

anacronox

#19
thanks le clerk
pun si eu pozele de azi din SkyTower









anacronox


Goldmund

Nu pot accesa pozele tale, anacronox.

Goldmund

"Muncitorii constructorului austriac Strabag lucrează de zor la ultimele detalii înainte de deschiderea din 17 octombrie a noului centru comercial Promenada de lângă Pasajul Pipera."

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/galerie-foto-cum-arata-mallul-lui-raiffeisen-evolution-cu-22-de-zile-inainte-de-deschidere-186921.html

Observatii:
va fi un mall al superlativelor, nu neaparat ca marime.
Arhitectura exterioara, First Class
Arhitectura interioara,  First Class si peste! Zona va arata foarte futuristic si sper ca multa, multa verdeata  - poate si o fantana arteziana - sa apara pe langa aceste superbe cladiri.

dr4qul4

Au finisaje de lux dar nu stiu cati vizitatori vor atrage la ce branduri au adus. Vor sa se bata cu baneasa? Atunci ar tb sa aduca marci de lux pentru ca in baneasa au tot ce vor avea si ei, dar cu suprafete duble si cu branduri gen Peek.
La divertisment vor fi peste baneasa, dar sub Afi.
Probabil va fi un loc de "promenada" care va falimenta dorobantiul.

Sincer speram la un mall cel putin dublu ca marime cu patinoar si piscina. 

Si Billa? E un carrefour market acolo, si in floreasca alt Billa mai mare si un kaufland. Iar cei din Aviatiei tot la Baneasa se duc.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

dr4gul4,
zona respectiva nu ingaduia aparitia unui mall de dimensiunile celui de la Baneasa sau AFI, plus ca tendinta europeana este ca aceste mall-uri mari sa fie construite in afara  orasele mari(AFI va ramane o exceptie, la dimensiunile lui, in oras)
Daca ne gandim la 'armata' de oameni care lucreaza si vor lucra in zona eu cred ca acest mall va atinge obiectivele investitorului in maxim 2-3 ani. Plus ca pentru multi locuitori ai zonei(de loc saraca) plus cei care locuiesc in Pipera(oras Voluntari) e mai usor si simplu acum sa-si faca cumparaturile, intr-un mall mai apropiat decat cel de la Baneasa.
Ramane de vazut - si ai dreptate - ce magazine aterizeaza in acest mall si sunt curios(presupun si tu si multi altii) cum vor arata 'gradinile suspendate' de pe terasa uriasa a mall-ului

anacronox

@Goldmund

va fi cam ca orice einkaufszentrum gen Karlstadt sau Kaufhoff.
La primul nivel, aflat la subsol, cele mai mari spaţii vor fi ocupate de către un magazin Flanco şi un supermarket Billa, în timp ce Hervis şi Drogerie Markt vor ocupa alte spaţii importante la acest etaj.
La capitolul îmbrăcăminte, în schimb, trei dintre cei mai mari jucători la nivel european, prezenţi şi pe piaţa localăInditex, H&M sau C&A -, şi-au "rezervat" deja spaţii de peste 1.500 de metri pătraţi.
ce imi place e ca va avea un magazine peek&cloppenburg si prima reprezentanta oficiala LEGO din Romania.
lista completa a chiriasilor o poti gasi aici
http://www.promenada.ro/

dr4qul4

eu nu am gasit Peek in lista magazinelor, si chair daca vor avea va fi de 3-4 ori mai mic decat cel din Baneasa.

Daca in Baneasa au putut sa-l faca atat de mare (desi este departat de zonele locuite) aici puteau sa-l faca macar pe aproape. e cel mai apropiat (20 min cu masina) mall de zonele Pipera-Floreasca-Aviatiei-Baneasa-Dorobanti-Stefan cel Mare- Tei-Colentina.  Puteau macar sa-i faca un Hipermarket adevarat. iar acest lucru e unul din factorii de succes la un Mall pentru ca atrage vizitatori.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Aflandu-ma langa Sky Tower am vrut sa vizitez si localul de la etajul 37...Un angajat mi-a spus ca mai e mult pana va fi gata localul. Stie cineva de ce si cand va fi gata?
Am vizitat si mall-ul de langa, bine lucrat, mic, dar fain. Garajul mi s-a parut absolut indeajuns pentru vizitatori, bine conceput.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund