SpaceX | Space Exploration Technologies Corporation

Started by l3x, March 27, 2012, 03:31:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Ionut

Pare imposibil ce incearca sa faca. Bravo lor ca sunt asa perseverenti!

l3x

"Success consists of going from failure to failure without loss of enthusiasm."


iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

igorashu

I-a cam dat înapoi. Tocmai ce obținuseră clearance pentru încărcături sensibile :( Trei transporturi consecutive eșuate pentru ISS...

l3x

Care e al treilea, ca eu stiu doar de doua. A mai fost un fail cu o racheta Antares, dar intre ala si astea doua de acum au intrat cateva trasporturi OK.

Eu cred ca un fail cu Falcon9 era doar o chestiune de timp, avea 100% rata de succes si nu cred ca e nimeni capabil sa proiecteze o racheta perfecta. Sau chiar daca o proiecteaza, poate uita vreun gigel sa stranga bine o piulita ...

Important e cum vor trece peste si cat de repede. Backlogul e imens la SpaceX, de bani nu cred sa fie problema, au avut investment round de curand.

Mi-e necaz ca a iesit barcuta degeaba pe ocean, mi se pare ca trec 1000 de ani intre testele astea de reusability :((

igorashu

Corect, aveam impresia că Progress a fost imediat după Antares.



l3x

Deci ce i se parea aproape imposibil lui Ionut pe 16 aprilie s-a intamplat :) Ma asteptam la mai multe comentarii la acest eveniment. Sa speram ca vor invata ce trebuie examinand racheta, vor mai ateriza cateva cu succes si vor reusi sa faca una reutilizabila cat de curand!

Ionut

Da, am vazut si eu ca au aterizat vertical dupa ce au plasat pe orbita payload (sau nu mai retin exact - posibil sa fi avut misiune pe ISS). Bravo lor!

l3x

Un clip nou:

http://www.youtube.com/v/ANv5UfZsvZQ

Next attempt:
Jan. 17Falcon 9 • Jason 3
Launch time: 1842:18 GMT (1:42:18 p.m. EST; 10:42:18 a.m. PST)
Launch site: SLC-4E, Vandenberg Air Force Base, California

Se va incerca aterizarea pe barja, in ocean.

dr4qul4

Daca reusesc si pe ocean (unde avem vant si valuri, chiar daca mici) incepe o noua era a explorarii spatiale.
Sa le tinem pumnii stransi
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


l3x

"prima incercare" e de fapt a treia:

din ciclul how close can you get but still fail:

http://www.youtube.com/v/jshk8ZVIgdI

Aterizarea a fost soft, abatere maxima 1.5m fata de "X". Unul dintre picioare nu a ramas blocat pe pozitia deschis.

Dupa incercarea asta sunt ferm convins ca vor reusi, e doar o chestiune de timp.