Autostrada A9 Timișoara-Moravița

Started by valexandru, March 26, 2012, 01:36:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Quote from: Cuneo on November 10, 2016, 02:36:46 PM
Aici se spune altceva...

Numai titlul spune altceva...
Continutul spune exact asta: sarbii vor avea autostrada pana la Belgrad...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cristi5

Conform OSM (care probabil nu e corect dar e macar o indicatie) autostrada sarbeasca s-ar termina la vest de Moravita.

http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/45.251/21.225/0

De acolo pana la Timisoara DN59 fiind un drum drept de campie, care trece prin Denta, Deta (centura?), Voiteg, Jebel si Sag, poate exista oportunitatea folosirii traseului existent + ocolitoare la localitati pt un 2+1?

Ionut


bogdix

^
E bine că ai găsit declaraţia exactă. Am auzit-o şi eu la ceva post de radio şi e clar că titlurile massmediei au scos din context ceva care suna foarte can-can.

Anonymous Rider

,,Serbia trebuie să devină un partener economic cu consistenţă pe viitor. Am abordat mai multe subiecte, mai aşezat, în primul rând pe perspectivele de cooperare economică, dată fiind evoluţia economică a României, dar şi a Serbiei. În mod clar ar trebui să ne gândim în mod structurat pe viitor şi privind interconectarea din punct de vedere al infrastructurii. Noi avem un Masterplan care, din păcate, în momentul de faţă nu prevede o autostradă spre Belgrad, dar prevede un drum naţional. Pe când pe cealaltă parte, cea sârbă, prevede o autostradă. Ajungem la concluzia că şi pe partea noastră se justifică o autostradă", a declarat Dacian Ciloş, premierul României.


http://www.banatulazi.ro/vom-avea-autostrada-pana-la-belgrad-premierii-romaniei-si-serbiei-au-semnat-protocolul-de-colaborare/

bogdix

Cred ca o sa adormim putin acest thread pana mai ne servesc cei de la Bucuresti ceva stiri...

dorum

...ete na... poate ne mai servesc ceva si prietenii   :lol: :lol: :lol:

bogdix

prietenii sirbi ? (asta e ca si aia cu "Timisoara s-a legat de capitala pe autostrada").

TibiV

Ordinea de zi a sedintei de Guvern de astazi...
http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-proiectele-de-acte-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-02-03-2017-ora-15-00

La punctul III, Memorandumuri, gasim":

Quote
3.    MEMORANDUM cu tema: Aprobarea iniţierii negocierii şi semnării "Protocolului între Guvernul României şi Guvernul Republicii Serbia pentru punerea în aplicare a studiului de fezabilitate privind planificarea unui nou drum rutier de mare viteză între Timişoara şi Pancevo"

Deci se va aproba initierea negocierii...
Asta va sta la temelia bazei fundamentului viitoarei autostrazi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Bogdan_Cluj

#220
Vesti bune indeed.
Un pas (cel mai probabil) necesar, dar nu (neaparat) suficient.
Trebuie sa fim "cu ochii pe ei" ca sa se intample ceva. Partea buna ca avem un parlamentar din Timisoara care este (era) activ pe acest forum :D.

ovicor

    @BogdanCluj, sa nu uitam ca si premierul e din Timis !

Dominik

Ce veste buna pt Economia din Banat !!!  :D
You're in Steelers Country

adiarc

nu prea cred ca e din Timisoara...e din Teleorman  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

elion