[SB] PMUD Sibiu

Started by Ionut, December 04, 2016, 08:03:02 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Chiar daca nu prea avem sibieni pe-aici, poate comentam.

Ionut

Este cineva care vrea/poate sa mearga din partea API?




Consultare publică pe tema propunerilor de proiecte
în cadrul Planului de Mobilitate Urbană Durabilă Sibiu


Primăria Municipiul Sibiu, cu sprijinul financiar al Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), a demarat în luna martie 2016 elaborarea Planului de Mobilitate Urbană Durabilă a Municipiului Sibiu. Consultantul angajat pentru realizarea acestui Plan – Asocierea SC Metroul SA / SC Traffix GmbH - a realizat 31 de propuneri de proiecte menite să îmbunătățească mobilitatea în Sibiu și conexiunea orașului cu localitățile învecinate. Consultantul va prezenta sibienilor interesați aceste propuneri în cadrul unei dezbateri publice care va avea loc în data de 8 decembrie, începând cu ora 11, la Teatrul Gong, situat pe str. Alexandru Odobescu, nr. 4. La această consultare este invitat publicul larg, membri ai asociațiilor pentru protecția persoanelor cu mobilitate redusă, reprezentanți ai asociațiilor de promovare a mersului pe bicicletă precum și reprezentanți ai instituțiilor publice. Precizăm că sala are o capacitate maximă de 173 de locuri.

Participarea publicului la această dezbatere este importantă pentru rezultatul Planului de Mobilitate Urbană Durabilă Sibiu, mai ales în această etapă, în care se definitivează lista de proiecte pe care administrația locală își planifică să le implementeze pe termen scurt, mediu și lung, până în 2030.

Primaria Sibiu

adiarc

Mi-as dori tare mult sa merg ,dar sunt plecat din oras pana sâmbăta seara.Am trimis propunerile mele inca din primăvara ,dar una e un mail si alta e sa fii acolo si lupți cu argumente.

Sugestiile mele sunt
-Cea mai importanta este centura ( 1+1 cu expropieri din start pt 2+2).Ar trebuii sa înceapa din zona de Vest si sa aiba urcari/coborâri în cartierele Turnisor,Strand, V.Aurie,Hipodrom,V.Aron ?si sa iasă  in DN 1 ,zona Selimbar si parapeti New Jersey in toate curbele ,fara intersectii la nivel.Centura sa aiba separat,la câțiva M de aceasta ( pe modelul ungar ) si pista de biciclete.

Apoi pasaj subteran la intersectia Milea,Semaforului,Rahovei si pasarele pietonale pt minim jumatate din trecerile de pietoni de pe Semaforului plus Milea ,A.Iulia,C.Dumbravii.

Introducerea in subteran si crearea unei noi piete de la intersectia C.Dumbravii,Milea,inceput A.Iulia si pana dincolo de urmtoarea intersectie Coposu-A.Iulia

Parcare subterana/supraterana la cazarma 90.

Piste de biciclete adevarate ,cu portiuni denivelate ( pt biciclete ) si legaturi cu toate localitile învecinate.

Sistem de bike-sharing.

Dublarea frecventei mijl.de transport pt rutele cele mai circulate si parcari etajate la aeroport,intrarea dinspre Bv,Vâlcea si conexiuni cu transportul in comun.


"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Redox

A apărut pe site-ul Primăriei Sibiu lista proiectelor din cadrul PMU Sibiu.
LISTE PROIECTE (FORMAT PDF, 500 KB)
FIȘE PROIECTE (FORMAT PDF, 2.8 MB)

Personal încă nu am avut timp să mă uit peste documente, dar o voi face cât de curând.

adiarc

+1...Multumesc Redox....
Ma bucur sa vad ca proiectul meu de suflet ( centura de sud ),este in capătul listei,urmată de noi conexiuni cu Selimbar.Oricum e păcat ca autoritățile se mișca in reluare si e posibil sa pierdem bani multi din actualul exercitiu.

Fara sa studiez in detaliu totul,observ ca accentul este in mare parte pe traficul auto....prea putin pe infrastructura pt biciclete
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Redox

Momentan nu am apucat să ma uit în detaliu decât peste primul punct. Centura de sud este imperios necesară având în vedere valorile de trafic pe direcția zona Ind. Vest - Calea Cisnădiei - Șelimbăr. M-am uitat puțin peste varianta propusă de ei dar eu cred că are câteva scăpări (voi revenii cu detalii).

Într-adevăr sunt multe proiecte cu referire la traficul auto, unele implementabile pe termen scurt altele pe termen mediu-lung, dar sunt și proiecte care mie îmi par SF. Unul din ele este puctul 11: "Construire linie noua de tramvai în Municipiul Sibiu" care să lege zona Ind. Vest - Calea Cisnădiei.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SB76UFO

Planul de Mobilitate Urbană și Strategia de Dezvoltare a Sibiului, în DEZBATERE publică!
http://www.stiridesibiu.ro/?p=51729
"Prostia este eternă și invincibilă"

adiarc

http://www.turnulsfatului.ro/2017/06/27/primaria-modifica-planul-de-mobilitate-renuntat-la-proiectul-unei-centuri-de-sud-si-la-tramvai-termenele-celorlalte-au-fost-prelungite/

Trebuie spus ca este o greșeala MONUMENTALA ,renunțarea la centura de sud,din nenumărate motive.
Principalele ar fii
- singura soluție pentru scoaterea traficului de tranzit cu totul din oras....un nr.important dintre cei care lucrează in Zona de Vest ,locuiesc in Selimbar.Cea mai mare dezvoltare imobiliară si cei mai multi noi locatari se instalează tot in Selimbar ( inclusiv multi din alte orase,iar majoritatea dintre ei se angajează in Zona de Vest )
- Suma de 15 mil de euro este din fonduri europene.Si daca nu ar fii,pentru bugetul Sibiului,care anul trecut a avut un mare excedent ( banii nu S-au cheltuit in ritmul necesar al nevoilor si hârtiile vin greu ),aceasta suma reprezintă max 12 % ( anul trecut bugetul a fost apropiat de 500 mil lei ).Si vb doar de un an,iar construcția evident nu se va întinde doar pe un an.

Concluzie - soluțiile prevăzute sunt fara nici o viziune de viitor,fiind deja depășite de Realități.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

^ am primit si raspuns la sesizarea trimisa catre Primar,Viceprimar,Consiliul Local

pe scurt,proiectul nu poate primi fonduri europene in acest exercitiu,datorita AM ,a carui obtinere ar dura prea mult si s-ar depasi cu siguranta perioada de implementare ( trece pe raza localitatilor Cristian,Poplaca,Selimbar,Sibiu si printr-o arie protejata - Pad.Dumbrava )
NU s-a renuntat la proiect si acesta va fii facut cu fonduri de la bugetul local.

Ramane de vazut...deocamdata totul e tipic politicianist ,adica totul e la viitor - vom face,vom drege.Voi sta cu ochii pe subiect.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horyatm

Pe unde ar putea să treacă centura sud? Fiindcă parcul e practic lipit de zona rezidențială.

adrian90

Mai stie cineva ceva de centura de sud a sibiului? Ne sufocam incet dar sigur in orasul asta!

thinker

#12
Daca in planul de mobilitate urbana platit si aprobat e prevazut tramvai pe acolo   :bash:  cum o sa se contrazica singuri si sa faca centura sud?
Desi aceasta centura ar degreva orasul de sursele majore de aglomeratie - respective naveta Platforma Industrial Vest -  Calea Cisnadiei- Selimbar, oficial nu e o prioritate... ar rezolva totodata si problema Cartierului Arhitectilor

Asa ca mai e mult si bine de asteptat, si cred ca puterea e mai degraba la CJ deoarece aceasta ar traversa localitatile limitrofe. Poate primaria municipiului Sibiu sa faca exproprieri in localitatile limitrofe ? Poate sa plateasca pentru aceasta lucrare care nu se afla pe raza administrativa in totalitate?

E cineva care ne poate explica?
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

adiarc

ultima oara mi-au raspuns ca nu se poate obtine AM in timp util,dar intre timp nimeni nu a mai facut vreun demers pt AM....tipic.....iar in campania electorala brusc va fii scos de la naftalina
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

pentru cei care doresc sa-si exprime parerea.....eu am mers cu prioritate pentru centura Sud,pentru un inel (aproape)complet,al Sibiului

http://www.turnulsfatului.ro/2019/01/24/sondaj-in-parteneriat-cu-banca-mondiala-ce-investitii-vor-sibienii/
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura