News:

.

Main Menu

My travels

Started by iuli, March 23, 2012, 07:42:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

iuli

Pentru ca spuneam ca am o surpriza, va prezinta noua mea jucarie.

Pentru inceput pun doar filmuletul realizat de proba pe strazile din Timisoara, in curand voi adauga mult mai multe filmulete de pe strazile pe care am sa circul, atat in Romania cat si in strainatate.

Enjoy!

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Asta chiar e o surpriza foarte placuta!!! 8)
Abia astept reportajele tale! :)

Spune-mi ceva: clipul acesta pare foarte pixelat, chiar si pe versiunea 720p. Any reason? :cheers:

iuli

#2
Nu e o camera extra perfoamanta de  sute de euro. Rezolutia maxima e de 720p. Plus ca e posibil sa nu fi nimerit bine setarile la compresie la editare. Posbil sa fie si din cauza luminii care era cam nasoala...
Abia azi a ajuns (cu ceva intarziere, mama ei de vama din Romania  >:( ) si nu am apucat sa ma joc prea mult cu ea.
Eu zic ca e perfecta pentru filmare chiar daca nu e ca si cea a lui bogdymol de exemplu. Imi place ca are o ventuza foarte profi pentru pus pe parbriz si in plus 6 LED-uri cu infrarosu pentru filmat noaptea. Compresia e excelenta... la un SD de 8 GB pot filma 2 ore pe rezolutie de 720p.
PS. M-am reuitat la filmare pe youtube nu pe embeded-ul facut aici si am setat 720p si se vede MUUULT mai bine, evident ca nu perfect, dar altfel decat compresia facuta aici pe site.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Sa o stapanesti sanatos! Noi de-aici sigur ne vom bucura aproape la fel de tare ca si tine de ea! Se vede OK, e posibil sa fie intr-adevar compresia sau sa fie alte setari pe-acolo, le descoperi tu nu-i bai.

Sa inteleg ca ar trebui sa ne asteptam la filmari dese de acum inainte? Chiar si noaptea? :D

iuli

N-am eu parte prea des de plimbari prin afara orasului, dar poti sa fi tu sigur ca de fiecare data cand voi merge pe undeva o voi folosi la maxim.
In mai va fi folosita si pe drumuri din afara, va fi cu siguranta ceva inedit... Nu am mai vazut pana acum filmari pe la "vecini" pe traseul ala. Cel mai curand se prefigureaza un drum duminica.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Abia astept iuli, multumesc! Drumuri bune si have fun! :cheers:

bogdymol

#6
@iuli: cred ca probleme sunt la compresie. Si camera mea tot la 720p filmeaza, dar mi se pare ca imaginea e mult mai clara. Vezi aici un exemplu:

http://www.youtube.com/v/Gx6NTYulHC4
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Am doua vesti: una buna si alta mai putin buna!

Cea buna e ce veti vedea mai jos cea mai putin buna e privitoare la calitatea filmarii. Din pacate camera e de o calitate extrem de proasta a obiectivului, deci acele pixelari nu pot fi scoase sau ajustate in niciun fel :( Bine macar ca nu am apucat sa o platesc dar o pot pastra pana imi achizitionez alta mai buna, deci filmarile nu se vor opri :p


Cateva detalii legate de traseu:
- am mers cu viteza regulamentara (110 pe autostrada, 90 in afara localitatii, 50 in localitate, 80-90 pe bypass)
- pe autostrada s-au facut ceva lucrari dar mai ales la pasaje, sunt insa greu de observat cu ochiul liber
- pe bypass se lucra de zor, se puneau parapeti la nodurile cu DN69 si cel spre Zadareni, probabil se va muta circulatia pe celalalt sens si vor incheia lucrarile pe sensul actual apoi
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Am facut si un mic detour ca sa filmez si centura Aradului si eveloutia la cele doua pasaje:

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Da, musai iti trebuie alta camera. :D Grozave filmarile, doar camera e slaba, filmarile in sine sunt excelente si bine-venite! Sper sa faci si multe altele in curand. :) Poate reusesti sa mai intri pe santiere cum ai reusit anul trecut pe Arad-Timisoara... ar fi extraordinar.

iuli

Multumesc de aprecieri ;)
Pai am asteptat sa treaca frigul si sa nu dau prin noroaie ca sa nu raman plin plopi cu masina. Si asa saraca a avut de suferit la fostele vizite
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Arad - Siria DJ709
Harta


Drumul cica a fost reabilitat de doua ori anul trecut si acum cica va fi reabilitat din nou. Vedeti si voi ce trafic este pe amaratul asta de drum. Masinile alea carau piatra de la cariera de la Galsa. Cele care carau de la balastiera de la Siria nu erau pe drum azi. Ma gandesc ca in timpul saptamanii e nebunie pe drumul asta  :headbash:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

DN 69 imi da fiori... nu stiu ce are drumul asta, ma bucur doar ca in conditii normale nu am sa mai merg pe el. :cheers:

iuli

Tu de ce crezi ca prefer sa merg pe autostrada? M-am saturat de cate ori era sa mor pe el :( desi il stiu si in vis fiecare curba si fiecare denivelare. Ma doare in paispe ca poate fac mai mult prin Dumbravita sau ca sunt alte motive pentru care nu-as merge pe autostrada, prefer totusi singuranta si linistea oferita de A1 decat sa mai simt adrenalina de pe DN69. Desi, se pare ca vitezomanii sau smecherasii s-au mutat pe autostrada ca acolo pot sa mearga cu cat vor muschiuletii lor.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog