News:

.

Main Menu

My travels

Started by iuli, March 23, 2012, 07:42:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Super faine cadrele, multumim!!! :cheers:

iuli

Pe Valea Buzaului pe DN10









































-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Lacul Siriu pozat de pe Viaductul Stanca Teherau




















In fundal se vede viaductul de unde am facut pozele precedente














Barajul Siriu






Raul Buzau

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Ah Buzau... merci de poze, imi aduc aminte de casa :D

iuli

Ma bucur ca ti-am adus amintiri. Daca imi fac timp o sa am si o alta surpriza pentru tine atunci  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Vulcanii Noroioşi (Pâclele Mari)





























-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli
























Si avem si companie la masa





-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

OMG, Vulcanii :D Cum a fost drumul pana acolo, ma refer la DC108? DC108 a fost reabilitat acum vreo 4 ani si arata foarte bine, sunt curios daca s-a mentinut, avand in vedere ca din cauza gazelor de-acolo pamantul o ia la vale si se misca sus-jos la greu.

iuli

Ai intuit perfect  :(
Drumul este in mare impecabil, asfalt proaspat, lin, frumos, doar ca pamantul o ia la vale si cand ti-e lumea mai draga ai senzatia ca zbori pur si simplu de pe sosea, e extrem de denivelat in 50% din drum din cauza alunecarilor. Daca se merge calm cu 30 la ora si cu ochii ca la melc pagubele se pot diminua asupra suspensiilor.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Bun bun, e o veste buna ca drumul tine in conditiile in care pamantul acolo "mananca" tot in cale, drumuri, case... e jale mare. Acel drum spre Vulcani a fost o mizerie inainte, era criminal sa ajungi. Desi eu sunt crescut la Buzau, pana la 20 de ani cred ca am ajuns o data sau de doua ori la Vulcani din cauza drumului. Dupa ce s-a facut acel drum o groaza de turisti viziteaza din toate partile tarii.

Chiar, s-a mai construit ceva in zona? Ma refer la pensiuni. Daca vrei sa stai in zona n-ai cum. Si e o zona pur si simplu SUPERBA si foarte linistita, inca neatinsa de turismul "de masa".

iuli

Doar una singura, care apare in poza. Am mancat doar noi si inca un cuplu inainte, desi turisti erau constanti, nu multi dar mereu eram cam 5-10, plecau unii, veneau altii.

Oricum, in afara de acele delurete drumul e superb, fara gropi.
Eu sunt curios daca la Pestera Scarisoara din Apuseni a apucat cineva sa faca drumul ala. Acolo si cu o masina de teren ai probleme serioase. Bolovanii sunt la ordinea zilei... Eu de fiecare data am mers cu masina cat am putut apoi mers pe jos, si daca ai si noroc cu vreme de munte, adica ploaie rece din senin, esti asigurat la pat o saptamana! Dar merita...  O:-)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Hm, chiar nu inteleg de ce nu se contruieste acolo. Poate nu este voie... dar sa le dea voie pentru cateva pensiuni, sa poti si sta acolo. Sau poti face chiar un hub de plecare - turistii se cazeaza acolo si pot vizita multe zone superbe din Muntii Buzaului. In fine, nu inteleg.

Legat de Scarisoara: nici pana azi nu au facut drumul?! OMG! Eu am fost la Scarisoara cand eram in liceu... si am mers in drumetie, pe munte. Zona este superba si traseul e destul de usor de facut. Doar dealul acela in care este pestera este mai greu de urcat pentru ca panta este foarte mare. Urcusul acela nu este lung, insa panta te rupe-n doua. Si apoi intri in pestera la sub zero grade. Pestera este ca un pahar, cobori pe marginea lui in interior. Trebuie sa mergi acolo, e ceva unic.

Acum e mai nasol cu familia, ca daca nu este drum e cam greu, presupun. Eu tin minte de cand am fost, cred ca voi tine minte toata viata, a fost una din drumetiile cele mai tari pe care le-am facut, alaturi de alte cateva tot din Apuseni.