News:

.

Main Menu

Canale navigabile

Started by davyl, March 20, 2012, 05:03:50 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

davyl

Cum nu am vazut niciun topic legat de canale navigabile, creez aici unul. Rog pe ionut sa il stearga daca l-am pus in plus si sa mute informatia unde trebuie.

Cu vaporasul de la Bucuresti la Constanta:

"După autostrada inelară a Mării Negre, ministrul Transporturilor Alexandu Nazare aduce în atenţie un alt proiect: Canalul Dunăre-Bucureşti.

Comisia Europeană ar putea finanţa construcţia canalului Dunăre-Bucureşti, a anunţat recent ministrul Alexandru Nazare. Declaraţia a fost făcută după întâlnirea pe care oficialul român a avut-o cu vicepreşedintele Comisiei Europene şi comisar european pentru Transport, Siim Kallas."

Link: http://www.gandul.info/financiar/un-nou-proiect-mamut-anuntat-de-transporturi-ue-ar-putea-finanta-constructia-canalului-dunare-bucuresti-care-costa-2-5-miliarde-de-euro-9410235

ciprebbe

Ministerul Transporturilor dezgroapă Canalul Dunăre-București și reîncepe lucrările în 2013

Eu cred ca e chestie electorala.....tai in 2012 din n-spe locuri fonduri ca nu ai bani, nu esti in stare sa termini proiectele si te avanti la altele care nu sti cand se vor finaliza, si cata profitabilitate va scoate.
Sincer in acest moment mi se pare mult mai util de construit cu 1.8 mld 180km de autostrada (la cate vieti se pierd in acest moment pe drumurile patriei) decat acest canal. Sau mult mai util de finalizat canalul de irigatii Siret-Baragan cu influente directe in agricultura decat proiectul acesta.
Parere personala , nu dati cu pietre :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Iar? :)
Probabil doar treaba electorala, din pacate. Lucrarile sa inceapa in 2013?! :lol:

sebba

nesimtiti pana'n panzele albe
daca ar fi pe bune... electoral... ar trebui sa votam comunistii lui ceausescu ca doar aia au facut si inceput proiectele atat la canale cat si la autostrazi, inca din anii '60 daca nu ma insel

cat de inceput in 2013... trebuiau, toate, sa fie gata pana in 2000... dar na... iar dau in politic si iar ii dau activitate lui tov. Ionut :D
Sailing away! S/Y Haimana

MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...




MHN


doryan93

#9
http://jurnalul.ro/stiri/observator/bucurestiul-oras-la-dunare-cu-ajutorul-constructorilor-kazahi-647097.html. Un articol cu un titlu spumos, dar c-un continut slab, in fine sunt doar discutii nimic concret.


alecu26

chiar....pe CF si Autostrazi avem o gramada de fonduri.

Pentru apa-aer avem ceva?
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

da, exista proiectul prioritar 18 dunare-main-rin si pe siteul ten-t apare ca se si lucreaza pe portiunea braila-sulina.
canalul dunare- M. Neagra nu face parte din proiect
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

dar ca bani de ce nu se baga mai multi?
Drumurile noastre POATE;

bogdymol

Canalul Dunăre – Marea Neagră





Poze gasite pe peterlengyel.wordpress.com
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele