[Martie 2012] Bucuresti-Timisoara si retur, cu masina

Started by Ionut, March 18, 2012, 08:00:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

davyl

Ionut multumim pt poze si efort. Superba vreme si minunate fotografii! Tare mi-as dori sa ajung si eu prin zona, insa abia la vara in august o sa am ocazia sa conduc mai mult cu masina prin Romania. In vacanta de Paste (1-15 aprilie 2012), vin cu avionul si nu o sa am parte decat de autostrada Bucuresti-Pitesti, dar la ora la care o sa conduc o sa fie o noapte neagra :), ca ajung dupa ora 23,00.

Ionut

Cu drag! Vin si altele, saptamana asta poate pe weekend mai apuc sa pun. :) Dar vin si altele! :)

laurashgeo

Sunt curios daca ai urmarit si timpul pe ambele trasee. La vara cand o sa vin in tara pe care parte imi recomanzi sa o iau pentru a ajunge in Bucuresti? Pe Sibiu nu cred ca o sa fie deschise alte tronsoane de autostrada care sa imbunatateasca mult conditiile actuale.

Ionut

Nu am urmarit timpul pentru ca m-am oprit in multe locuri si la dus si la intors. M-am intalnit cu oameni din echipa pe drum si am facut multe poze, deci nu e relevant.

Eu iti recomand de pe acum daca vii in tara pe la Nadlac si vrei sa ajungi in Bucuresti sa o iei pe sud. De ce? Simplu: e o singura portiune (intre Strehaia si Filiasi) care este mai nasoala (peticita) in rest este tot reabilitat COMPLET. Ai centuri la marile orase (Arad, Timisoara, Lugoj, Caransebes, Severin, Craiova), drumul pe buza Dunarii e superb... ce mai... probleme ai doar pe unele portiuni si cateva zone unde nu e centura (Bals si Slatina).

Deci pe sud daca vrei VITEZA! Nu mai zic ca pe sud e muuuuuult mai liber ca pe Sibiu.

Eu am mers la intors pe nord, pe Sibiu pt ca am vrut sa fac poze. Dar daca vrei viteza, pariez pe SUD! :cheers:

panda80

In mod sigur prin sud e mult mai bine, nu neaparat datorita timpului de parcurs, care este asemanator intre Nadlac si Bucuresti, cat mai ales datorita confortului si sigurantei. Drumul este mult mai liber si mai confortabil de condus.

hentz

Pe sud intotdeauna a fost mai liber
Acum 8-10 ani nu erau niciuna dintre centuri si preferam sa merg pe acolo, tot era mai rapid.Ba mai mult ca sa evit balamucul dintre Pitesti si Craiova foloseam ruta prin Alexandria ,foarte liber intre Craiova si Alexandria.

Ionut

Intre Craiova si Bucuresti prin Alexandria am nimerit de muuuulte ori drum aglomerat, mai ales in zona capitalei... mai ales duminica seara. Depinde si cand mergi. In timpul saptamanii drumul e OK.

Craiova-Bucuresti eu recomand sa fie facut prin Slatina si apoi Pitesti->A1->B.

davyl

Quote from: laurashgeo on March 22, 2012, 10:18:40 PM
Sunt curios daca ai urmarit si timpul pe ambele trasee. La vara cand o sa vin in tara pe care parte imi recomanzi sa o iau pentru a ajunge in Bucuresti? Pe Sibiu nu cred ca o sa fie deschise alte tronsoane de autostrada care sa imbunatateasca mult conditiile actuale.
Exact cum spun si colegii de forum, e bine pe sud.

Si eu o sa vin la vara cu masina si vin pe sud. Bine ca nici nu aveam pe unde sa ocolesc, ca finalul e Craiova  :lol:.

Insa pe sud acum e foarte bine, cu centurile de la Lugoj, Caransebes si Drobeta Turnu Severin. Iar Craiova-Pitesti si Pitesti-Bucuresti sunt in stare buna si cum spune si ionut se poate merge cu o viteza buna.

Eu am facut ultima oara de la Cenad la Craiova aproape 6 ore si cu pauze destule si nu am folosit noua autostrada Arad-Timisoara, ca atunci inca nu era deschisa...

Ionut

Asadar, dupa cum am promis, dupa o saptamana 200% full, revin cu restul de poze din jurnalul de calatorie. De acum inainte urmeaza poze de duminica trecuta, de pe drumul de intoarcere: Timisoara-A1-Arad-Arad bypass-Deva-Sebes-Sibiu-Pitesti-Bucuresti. Sa incepem!

---

In apropiere de Giarmata, organizarea de santier a UMB (constructorul Timisoara bypass Giarmata-Izvin):








Ionut

Ne apropiem de A1 Timisoara-Arad, zona de acces dinspre Timisoara:












Ionut


Ionut

Zona nodului Ortisoara. Am ramas dezamagit sa vad zero miscare... doar pe Arad bypass se lucra. :ohno:














Ionut

Dupa nodul Ortisoara autostrada traverseaza mai multe coline, peisajul este chiar spectaculos, desi este in mijlocul campiei.












Ionut

Zona de servicii intre Arad si Ortisoara. Nici aici nu se lucra. De fapt nu se lucra pe nicio portiune din autostrada. Doar pe Arad bypass era miscare si inca una destul de serioasa duminica dimineata! Urmeaza poze...






Ionut