[Martie 2012] Bucuresti-Timisoara si retur, cu masina

Started by Ionut, March 18, 2012, 08:00:52 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Si avem si lotul 4 din Sibiu-Orastie... dealul faimos din apropiere de Saliste unde va fi primul tunel de autostrada din Romania. Duminica pe la 15:00 cand am ajuns eu in zona nu se lucra in acest punct.










Ionut


Ionut

La final poze cu Sibiu bypass, printre putinele colturi cu infrastructura civilizata din RO. A se observa in fundal cum se vad muntii... Masivul Fagaras.  8)












Ionut


Ionut

Si ultimele 6 poze din jurnal...













Gata, asta a fost tot. Sper ca v-a placut calatoria virtuala. :cheers:

iuli

Superbe poze! Multumiri si ma bucur ca ne-ai aratat si evolutia lucrarilor pe Deva-Sibiu!  O:-)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Multumim de poze :cheers:

Daca se mobilizeaza vor termina Arad-Timisoara si Centura Arad pana prin vara. Alpine pare ca lucreaza foarte bine la Arad-Pecica, la fel si Strabag pe Deva-Orastie. Totusi, la Orastie-Sibiu mai e mult de lucru.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut


laurashgeo

Felicitari pentru uriasul reportaj. Ai trecut in revista tot ce era important de vazut  :cheers:Am o mare curiozitate cum ai procedat cu fotografiile? Tu ai condus si ai facut si pozele?

Ionut

Am fost singur in masina, am condus si am facut poze in acelasi timp. Pot sa fac asta pentru ca am un aparat foto destul de bun care focalizeaza foarte usor si bine si in plus masina cu care am fost are cutie automata.

MHN

Ionut, multumim pentru efort.
Excelent reportajul.

davyl

Super reportaj Ionut! Multumim! Acum am vazut si eu! Mi-a placut centura Sibiu. Arata occidental. Inca nu am fost, dar de abia astept...

ciprebbe

#72
Excelent reportaj, felicitari Ionut abea azi am apucat sa arunc un ochi pe el.
Ce nu am inteles:
post 7 si 8  avem asa : Timisoara 191 Km . Orsova 19 apoi (din ce am inteles mergeai spre Timisoara) km cresc in loc sa scada :D  Timisoara 206  Orsova 14 :D
Oare s-au departat orasele intre ele :D ? Adica ne apropiem de Orsova 5 Km si ne departam de Timisoara 15km............ hmmmm
A mai vazut cineva ? Totusi nu e o gafa?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

valexandru

#73
@ciprebbe
Da' tu chiar ai dreptate! Un search pe google releva ca ultimul indicator e cel corect (sau ma rog, aproape corect, nu stiu exact)
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

@ciprebbe: sunt multe astfel de gafe/inexactitati in Romania. Sunt mai multe motive, unul cu siguranta este ca distantele intre localitati pot creste sau descreste in functie de drumurile noi care se fac, in special centurile. Intre Orsova si Timisoara sunt centuri mari la Lugoj si la Caransebes, de exemplu. Primul semn e mai vechi, cel de-al doilea este mult mai nou (dupa reabilitatea DTS-Orsova) si distanta intre orase, pe centuri, s-a marit. De aceea sunt mai multi km afisati chiar daca te apropii.

Nu stiu daca asta e singurul motiv, cu siguranta pot fi si greseli de calcul sau pur si simplu greseli facute de cei care au executat semnul (typos).