[BV] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Brasov

Started by coco.serban, May 05, 2012, 11:17:23 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Calin88

#255
@rt25

De acord, drumul este absolut inutil, nu ar fi ajutat traficul de Poiana si nu ar fi reprezentat o alternativa mai rapida decat, maxim, pentru cine ar vrea in Poiana dinspre Codlea (in rest fiind mai rapid prin oras sau prin Rasnov). De banii aia ar putea investi, alaturi de CJ pentru imbunatatirea drumului Rasnov-Poiana. De exemplu, pe drumul respectiv, e o zona unde e surpat acostamentul de vreo 10 ani, pe raza Brasovului.
Totusi, nu iesea la Nordis, ci mai sus un pic, unde se construiesc blocurile Stejeris, la intersectia drumului de Poiana cu Dealul Spirii.

razvan96

Vad ca 2 solutii tehnice sunt la moda in ultima perioada pe la noi: podurile hobanate (bine, unele sunt proiectate mai de mult dar intra in executie acum) si, desigur, giratoriile suspendate :D. Azi un nou proiect din cea de-a doua categorie, largirea strazii Institutului din Brasov: http://www.anpm.ro/documents/15795/73606829/MemoriuPrezentareMediu_S.F.+Largire+str.+Institutului.pdf/053861df-b4f3-4b9b-b2c7-2ba784747a4b
Partea despre solutia aleasa incepe cam pe la pagina 47.

Calin88

Acolo e un pic mai complicat, ai CF Brasov-Zarnesti si Brasov-Sibiu, e o configuratie relativ asemanatoare cu cele de pe DNCB. Cred ca e potrivit giratoriu suspendat acolo chiar daca va genera probleme pe Calea Fagarasului, unde vei avea, in cateva sute de m, 3 giratorii (Caramidariei, Institutului, Hornbach).

In schimb, vad ca au renuntat la ideea stupida cu giratoriu pe centura la intersectia cu Str Institutului si o sa faca un nod similar cu cel de la Sanpetru.

bgd77

E o idee foarte buna ca au renuntat la ideea cu giratoriul pe centura. O sa pun o poza din document ca sa se vada cum e planificat sa fie:



Legat de giratoriul suspendat, am fost uimit sa vad ca au ales varianta in care vor demola pasajul existent. Credeam ca vor alege o alta solutie.

coco.serban

Ma tot gandeam, de ce nu se fac bretele actualului pasaj? Dupa cum am vazut eu traficul pe aceea zona,  este unul redus! Un nou pasaj, ca si investitie nu ii vad rostul in momentul actual! Se pot face pasaje pentru Sanpetru si Tarlungeni!