DN7C "Transfăgărășan" Pitești-Curtea de Argeș-Cârța

Started by bogdymol, March 09, 2012, 10:29:11 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Schumy

Quote from: CristiM on October 13, 2014, 10:48:39 AM
DE CE NU? in 2011 am fost pe Grossglockner High Alpine Road am urcat pana la ghetar, la cca 3700 m, dar inainte de a urca pe "transfagarasanul" lor a, platit 29 euroi!! vazand ca suntem cu masina de RO ne-a dat si un pliant in HU, PL SK   :lol:, dar asta am vazut dupa cca 30 min de urcat. oricum nu am fi primii care ar aplica o taxa pe asemena drumuri...

De ce nu? Pentru ca banii din viitoarea taxa vor merge pe orice altceva decat lucrurile importante intr-un astfel de proiect. Apoi din cauza ca drumul acela are statut de drum national pentru care exista o taxa denumite vigneta(aberanta la randul ei din cauza taxei care exista in pretul carburantilor). Sunt mai mult decat convins ca o taxa pe acel drum nici macar nu-l va apropia de ceea ce inseamna Grossglockner: muzeu cu intrare inclusa in pretul taxei, parcare etajata in zona de panorama, curatenie, magazine civilizate si cel mai important DRUMURI BUNE. Pentru cei care nu au fost de mult pe Transfagarasan asta am gasit acum cateva saptamani: o parcare "privata" langa tunel care crea ditamai coada, tarabe ambulante de parca eram in ceva targ, "toalete" la 2 lei(wc-urile din birturi sunt lux pe langa), grataristi pe marginea drumurilor si cel mai importat un drum uzat la maxim si recent reabilitat langa Vidraru cu CRIBLURA(macar de era executat bine, dar erau fagase in acel strat).
Nici cu 100lei taxa nu se va schimba nimica, asa cum nici supra acciza nu a creat decat deficite si mai mari. Problema e mentalitatea(atat a administratorului-statului cat si a beneficiarului-cetateanul) si pana nu se va schimba aia o sa ne subtiem fondurile ca sa isi ingroase altii buzunarele...

Schumy

Am inceput si terminat cu aceeasi idee: taxa e doar o modalitate ca sa se mai imbogateasca unii si noi sa avem parte de aceasi chestie(nu stiu cum poate crede cineva ca va fi deschis drumul tot anul, cand de la cea mai mica ninsoare "drumarii" se chinuie cu "nametii" pe oricare drum). Din pacate e plina tara asta de parveniti, deci ca va fi 2, 10 sau 100 lei tot acolo e. Oricum, idei din acestea "crete" cu taxe puse inainte de demararea unui proiect sunt specialitatea statului roman. Nu stiu cum se simt restul, dar mie unul nu-mi vine sa platesc in avans pentru tot felul de povesti...

adiarc

http://turnulsfatului.ro/27537/.html
aceasi tactica murdara....intarziem proiectul prin toate mijloacele , pt ca la rectificarea bugetara sa putem muta banii unde dorim
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marius_ar


pasadia

Cei de la Top Gear inca n-au uitat de Transfagarasan. Minutul 24:
https://www.youtube.com/v/F8T1rMsJtQU

iuli

Stie cineva daca e deschis Transfagarasanul complet, adica si prin tunel? Daca e inchis, stie cineva cand se va deschide?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

pasadia

Postasem despre asta, dar in alt topic.

QuoteSi daca tot ai pomenit de Curtea de Arges: Transfagarasanul inca inchis.

QuoteSalut,

Am fost astazi pana la Balea cu masina, urcand din Cartisoara.
Drugii de beton au fost scosi partial astfel incat sa se poata urca.
Drumul este dezapezit total, nu exista nicio portiune "alba" de sosea. In anumite locuri, au bagat utilaje care au sapat canale prin limbile de zapada.
Tunelul este inchis traficului rutier dar deschis celui pietonal.

In partea argeseana drumul este dezapezit pana la cabana Salvamont. Limbile de zapada din preajma gurii sudice a tunelului sunt uriase momentan (in anumite locuri, 3-4 metri inaltime).

Drumul ramane unul inchis dpv. legal. Asta inseamna ca toti cei care intra:

- o fac pe propria raspundere
- sunt pasibili de amenda

SURSA

Si poze din zona aici.

dr4qul4

din sud se ajunge pana la cascada Capra, unde drumul este deszapezit, dar zapada pe margini are si 5 metri
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

yetiman

Vin si eu cu o intrebare:
Am cautat si pe site la CNADNR si prin forum dar nu am gasit nici un link sau de unde se poate gasi informatia oficiala daca Transfagarasanul (sau/si Transalpina) sunt deschise sau nu.
Stiti daca exista asa ceva?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AdrianB1

Transfagaraseanul e deschis, e un calendar anual dar nu mai stiu unde era publicat. Transalpina e oficial inchis pentru ca e drum in lucru si nereceptionat, dar se circula (nu se dau amenzi).

raulbogdan23

"DN 7C - Transfăgărăşan este ÎNCHIS pe sectorul de drum cuprins între kilometrul 104 (Piscu Negru – jud. Argeş) şi kilometrul 130,8 (Bâlea Cascadă – jud. Sibiu) în perioada 1 NOIEMBRIE 2014 - 30 IUNIE 2015. Porţiunea se va deschide circulaţiei începând cu 1 iulie 2015. " sursa  http://www.transfagarasan.net/

Nu stiu cat e de credibila sursa, dar poate ajuta.

TibiV

Este corect.
Exista un "Regulament de funcţionare al drumului naţional DN 7C – Transfăgărăsan", indicativ AND 524/1995, dat de CNADNR in 1995, care spune exact chestia asta, ca este complet deschis traficului in fiecare an intre 1 iulie si 31 octombrie.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

http://www.youtube.com/v/nPNE6wMh2w8
Filmare de pe Transfagarasan (sectorul dinspre Ardeal) de acum 2 saptamani. Se poate vedea ca mai e inca zapada. La 1:12 sunt semnele de drum inchis (mai sus de Balea Cascada), la capatul filmarii tunelul inchis.

Vremea a fost buna in ultimul timp dar tot nu sunt convins ca au dat drumul circulatiei. Oricum, sunt mari sanse sa apara o filmare pe youtube imediat dupa primul week-end in care circulatia este deschisa. 


Rectific, intre timp se pare ca s-a deschis circulatia:

http://www.youtube.com/v/lkB8lPQQPMA


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)