[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

offtopic: de 18 luni nu a propus nici un proiect nou. Nici complex nici simplu. Asa ca e clar ca nu o sa faca absolut nimic.

Mao

Nu am mai avut vesti de saptamani bune despre lucrarea asta. Nici eu n-am mai trecut pe acolo si credeam ca se sta dar...
Astazi am trecut prin zona si am observat destul de multi muncitori si doua utilaje grele (excavator si macara) pe partea cu Lukoilul. Se muncea dar nu stiu la ce ca nu se vede nimic din goana masinii.

TibiV

Se lucreaza...
La "electrici" userul Gabi23 a postat chiar astazi niste imagini noi: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=148&p=264399#p264398

Preiau doar cateva poze...




Pentru pasajul peste Virturii s-au adus noi sectiuni de grinzi metalice



Interesanta imagine









Si una de langa Lukoil


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR


Sorinus

Saptamana asta a fost ceva agitatie, mai ales pe partea dinspre Lukoil. Se lucreaza, nu cine stie ce, dar se lucreaza. Ultimele 2 luni erau zile cand nu misca nimic.

TibiV

Credeti - nu credeti, s-a lucrat si ieri si astazi...

Conform userului Gabi23 de pe MU, s-au instalat doua noi sectiuni de tablier...
Sincer, imaginile mi se par destul de... WOW !







Doar ca la Lukoil inca nu avem nici o pila care sa primeasca grinzile...


Am preluat toate pozele, dar cine vrea sa vada postarea originala o gaseste aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=148&p=266601#p266601
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

You're in Steelers Country

ion59

Pare ca se va construi un pod cum este cel de la pasajul Basarab, traversarea Dambovitei, dar mai scurt. Cred ca vor fi ceva blocaje cand se vor face sudurile, cu cele doua segmente puse pe capre.

Ionut

Primaria Capitalei: Pasajul Ciurel este realizat in procent de 58%. Primarul Gabriela Firea promitea ca va fi gata la finalul anului trecut

Nodul rutier de la Virtutii (Pasajul Ciurel) este realizat in procent de 58%, se arata intr-un raspuns furnizat de Primaria Capitalei la solicitarea HotNews.ro, iar podul hobanat, fara rampele de acces, este gata in proportie de 85%. "Lucrarile la Penetratia Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada Bucuresti - Pitesti sunt in grafic. Anul acesta se va finaliza Nodul Rutier Virtutii", anunta primarul Gabriela Firea in noiembrie 2017.

In rapsunsul adresat HotNews.ro, reprezentantii municipalitatii spun noul termen estimat pentru finalizarea pasajului este noiembrie 2018, acesta fiind conditionat de relocarea retelelor electrice, a punctului de transformare si de relocarea instalatiilor RATB. In bugetul pe anul 2018, Primaria Capitalei a prevazut pentru pasajul de la Ciurel 17,8 milioane euro.

"Nodul suprateran "Virtutii" este compus din podul hobanat care traverseaza raul Dambovita si o serie de pasaje denivelate care asigura traversarea bulevardului Virtutii si conexiunile acestuia cu directiile principale de mers - Splaiul Independentei - Autostrada A1. Asigurarea directiilor de mers in nodul rutier se face prin intermediul mai multor pasaje rutiere, a unui pasaj dublu peste soseaua Virtutii si a unui pod hobanat peste raul Dambovita. Podul hobanat este realizat in proportie de aproximativ 85,5%, in timp ce intregul tronson Nod rutier "Virtutii" este realizat in procent de 58%", se arata in raspunsul furnizat de municipalitate.

Intrebati de ce nu a fost finalizata lucrarea la finalul anului trecut, reprezentantii municipalitatii spun ca vina o poarta descarcarile arheologice facute.

"Mentionam ca termenul de finalizare asumat initial de catre constructor a fost decalat din cauza  lucrarilor suplimentare care au vizat descarcari arheologice care au durat mai mult decat era previzionat. In acest moment la Nodul Virtutii se monteaza grinzile care fac parte din tablierul podului hobanat , se lucreaza, de asemenea, la rampele de urcare/coborare dinspre Splai spre Virtutii. In perioada imediat urmatoare se va realiza proiectul tehnic si executia pentru devierea retelelor de electricitate", se arata in raspunsul Primariei Capitalei.

Hotnews

perfidus

Horror. Retele electrice ce trebuie relocate descoperite in al (catelea?) an al proiectului. Incredibil.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

Au fost descoperite în timpul săpăturilor arheologice :)

Cristi N

Gluma gluma dar imi aduc aminte de un episod de prin 2010 cred cand abia descoperisem forumul electricilor si urmaream fiecare reportaj al lui Marian Andrei despre constructia pasajului Basarab. Stiu ca la sapaturile pentru podul peste Dambovita au suprapus planurile tuturor retelelor si cand credeau ca au gasit in sfarsit un loc liber au nimerit fix intr-o conducta de diametru mare care ducea la CET Grozavesti.
Nu m-as mira ca nici aici planurile sa nu corespunda cu realitatea si sa avem retele descoperite arheologic.

Earthchild

#672
Ehei, ce vremuri. Acum se chinuie ani de zile la un hobanat și un nod. Evoluam ca Egiptul faraonic: de la piramide, la morminte în stâncă. Mai încolo, om vedea ce mai urmează.

Trimis de pe al meu Lenovo TB-8504X folosind Tapatalk

voicul

Se mai misca ceva in aici?

Eu am trecut pe langa si nimic. (adevarat ca era seara)

rizzuh

Vad zilnic cativa Dorei care surubaresc ceva pe pod. Nu este cine stie ce progres, nu s-au mai apucat nici de hobane.

Daca vreti poti sa mai fac poze de sus, poate se vede ceva nou ;)