[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Europiu

Eu zic sa citiți mai cu atenție (nu că aș simpatiza-o pe doamna cu pricina)...
QuoteNodul Rutier Virtutii este gata in proportie de 85%.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

GDPR

Eu as sugera mai bine sa vedeti stadiul fizic in imaginile postate "dincolo" ;) Mai e mult pana departe si ma refer doar la pasaj.

TibiV

Imi cer scuze ca repet o parte din cele scrise de antevorbitorii mei...

Dar asta este din ciclul "noaptea mintii blondelor care ajung primarite..."

http://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22109729-fotogaleri-gabriela-firea-pasajul-ciurel-este-realizat-proportie-85-constructorul-dat-asigurari-vor-finaliza-acest.htm

Gabriela Firea: Pasajul de la Ciurel este gata in proportie de 85%. Constructorul ne-a dat asigurari ca lucrarile se vor finaliza in acest an

Quote
Pasajul de la Ciurel este realizat in proportie de 85%, iar constructorul a dat asigurari Primariei Capitalei ca lucrarile se vor finaliza in acest an, anunta primarul general, Gabriela Firea, intr-un comunicat de presa. Din pozele postate reiese insa  ca mai sunt de executat lucrari semnificative: supratraversarea Sos. Virturtii, a tabrilerului principal, rampele si ancorarea si tensionarea hobanelor, dincolo de alte lucrari mai mici necesare pentru dechiderea pasajului. In plus, in comunicatul de presa, reprezentantii primariei spun ca au schimbat traseul drumului care va face legatura intre acest pasaj si Autostrada Bucuresti - Pitesti, insa nu au mentionat pe unde va trece artera.

"Am venit astazi pe santier pentru a vedea daca realitatea de pe hartie corespunde cu cea din teren. Lucrarile la Penetratia 'Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada Bucuresti - Pitesti sunt in grafic, Nodul Rutier Virtutii este gata in proportie de 85%. Le-am solicitat tuturor celor implicati in realizarea acestui obiectiv de investitii sa accelereze ritmul de lucru, astfel incat sa se poata avansa cat mai mult, pana ce conditiile meteo o vor permite. Constructorul ne-a dat asigurari ca respecta termenele asumate si ca lucrarile la nodul rutier se vor finaliza in acest an", a declarat primarul Gabriela Firea in urma unei vizite neanuntate la santierul Ciurel.

Potrivit informatiilor date publicitatii de Primaria Capitalei situatia lucrarilor este urmatoarea.

"In acest moment au inceput lucrarile de instalare a podului peste Soseaua Virtutii, tronsoanele care se prefigurau a fi livrate la inceputul lunii noiembrie au fost livrate conform graficului stabilit si s-a demarat instalarea acestora. Au fost livrate grinzile 1 si 2, urmand ca grinzile 3 si 4 sa fie livrate saptamana viitoare, dupa ce va fi facuta receptia calitativa in fabrica de la Calarasi, iar ulterior va fi montat tablierul metalic. De asemenea, au fost avizate lucrarile de relocare a instalatiilor electrice din zona", potrivit sursei citate.

In plus, in comunicatul de presa, reprezentantii primariei spun ca au schimbat traseul drumului care va face legatura intre acest pasaj si Autostrada Bucuresti - Pitesti, insa nu au mentionat pe unde va trece artera.

"Astfel, in urma grupului de lucru format la nivelul Primariei Municipiului Bucuresti cu reprezentanti ai proiectantului si reprezentanti ai Primariei Sector 6, s-a stabilit un nou traseu in imediata vecinatate, minim invaziv in privinta exproprierilor si implicit a costurilor acestora, iar acest proiect va fi integrat in PUZ-ul coordonator Sector 6. De asemenea, sunt in curs de finalizare lucrarile pentru descarcarea arheologica prevazuta prin Avizul Ministerului Culturii, acestea se vor incheia pana la sfarsitul anului 2017", potrivit sursei citate.

Nu vreau sa "ma iau in gura" cu primarul general. Poate este mai desteapta si mai "vizionara" decat mine...
Preiau doar cateva poze de la colegii "electrici".
https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=148&t=4144&p=258927#p258892









Vede cineva aici "un nod  rutier finalizat in acest an" ?!?!?!
Suntem in 2017...

Blonda sa fii... noroc ca este... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alex8

Începe același circ că la Pasajul de la Piața Sudului. O să îi dea ultimul termen înainte de termenul final care se va decala că au fost ninsori iarna.

irirat

Exista informatii cum va arata noul traseu ? sau e la top secret


ss

Autorizatia pentru strapungerea conform proiectului initial a fost anulata definitiv in instanta. Firea a spus ca exista o noua varianta de traseu care necesita mai putine exproprieri, dar nci un plan concret nu a transpirat, probabil pentru a nu incepe presiunile proprietarilor din zona inca inainte sa existe actele necesare ( PUZ, proiect tehnic, expertize pentru exproprieri, etc ).

irirat

^ ma refeream la nou traseu mentionat de Firea, respectiv [...] s-a stabilit un nou traseu in imediata vecinatate, minim invaziv in privinta exproprierilor si implicit a costurilor acestora, iar acest proiect va fi integrat in PUZ-ul coordonator Sector 6.[...]
Acest traseu nou il cautam, desi locuiesc in zona nu am identificat o alta varianta de traseu "minim invaziv" si credeam ca ma lumineaza careva
Thx

voicul

Parerea mea:
Firea nu a reusit sa dea cu niste vopsea pe asfalt si sa impuna benzi unice pentru RATB care sa se respecte.
A reusit sa ia bani de la toate proiectele importante de infrastructura,

Mai mult de a suna bine din vorbe, crede cineva ca in actualul mandat (inca 2 ani) se vor face chestii din astea grele: PUZ, proiect tehnic, expertize pentru exproprieri, etc, ETC, ETC?

Tot parerea mea: nici din vorbe si desene pe hartie nu cred ca o sa iasa ceva cap-coada.

Mao

O vrea sa duca soseaua la inaltime, cu picioare in lac :lol: Aia ar fi minim invaziv.

panzer

Nu stiu de ce razi. Ala ar fi traseul minim invaziv. Lacul e foarte putin adanc si e o zona inundata, nu este lunca naturala a Dambovitei pe tot traseul. Probabil ca foarte putini piloni ar tb sa fie adanc ingropati. E mai greu de ocolit statia de tratare a apei si ecoductele care o alimenteaza. Vezi show-ul de 2 ani de la Dragomiresti.

Idiotul anterior propusese tunel, mult mai greu de facut precum am observat cu cele 2 TBM la Eroilor.


irirat

#656
De dimineata (15.11.2017) montau grinzile metalice intre hobanat si Sos. Virtutii.

voicul

Chiar lucreaza cineva pe acest santier?

Ma asteptam ca dupa rectificarile bugetare si lipsa de stiri din ultimele luni, abia la anu sa se mai intample ceva.

Ionut

Se lucrează anemic. Asta a fost ritmul dintotdeauna.

Mao

@panzer: Rad pentru ca nu o vad pe tanti de la primarie sa propuna un proiect mult mai complex pentru simplul motiv ca ar costa mai mult iar ea taie finantari, nu le suplimenteaza.