[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

Cei cu vestele albastre din ultimele poze nu or fi arheologi? Prea se uitau cu atentie in groapa. Si controlori RATB nu cred sa fie  :D

fratz1e

La ora aceasta se sudeaza la hobane.
Nu am mai vazut miscare de luni de zile

GDPR

Pai daca doar rectificarea bugetara ii trezeste, sa taie mai mult.

architengi

#633
Quote from: TibiV on September 27, 2017, 12:36:07 PM
Un coleg de pe MU spune ca in sectorul 6 a fost afisat in mai lute locuri (pe strada) urmatorul anunt:


Ai o poza mai mare cu harta respectiva de PUZ,
sau cel mai bine ar fi sa vedem harta PUZ propusa pe siteul pmb.ro - unde anume pe pmb.ro?

TibiV

Astia de la PMB sunt de o nesimtire crasa/maxima...

Asta este maximum ce am putut gasi. Am colindat mai mult de o ora pe site-ul lor.
NE-SIM-TI-TI !
Adica am gasit chiar si "PUZ Coordonator Sector 3", dar pentru Sector 6 - nimic...
Ai adresa web in imagine, daca gasesti tu mai mult decat mine pe site... ma voi bucura sincer.
Desi nu cred.... :(

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

Ai cautat si prin zona rezervata comisiei de urbanism sau la ordinul arhitectilor?


TibiV

Nu, linkul ala este de la PUZ-ul din 2013.

Noi cautam proiectul noului PUZ, cel asa-zis "pus in dezbatere publica" pe 22 septembrie 2017.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Pasajul Ciurel: ce se întâmplă cu cel mai mare proiect de infrastructură rutieră al Capitalei și când va fi gata

Noul termen pentru finalizarea Pasajului Ciurel este martie 2018, spun oficialii Primăriei București. Acesta nu va mai fi gata până la finele anului, din cauză că lucrările au fost încetinite de descărcările arheologice și relocarea rețelelor electrice. Primarul General Gabriela Firea va oferi mai multe detalii despre marile proiecte de infrastructură ale Capitalei în cadrul sesiunii LIVE BUSINESS ECONOMICA.NET de marți, 24 octombrie.

"Termenul estimat de finalizare a pasajului Ciurel este martie 2018", au spus pentru ECONOMICA.NET reprezentanții municipalității. Potrivit lor, descărcările arheologice și relocarea rețelelor electrice aflate în amplasamentul lucrării au determinat încetinirea ritmului execuției.

Astfel se explică și de ce la rectificarea Bugetului Municipiului Bucuresti pe anul 2017, pentru obiectivul Penetrație Splaiul Independenței – Ciurel -Autostrada București - Pitești, bugetul a fost redus de la 90 de milioane de lei la 55 de milioane de lei.

"Motivul pentru care bugetul pentru acest proiect a fost diminuat îl reprezintă faptul că lucrările prevăzute în graficul de execuție pentru anul 2017 nu pot fi executate în totalitate ca urmare a întârzierilor de relocare rețele electrice aflate în amplasamentul lucrărilor", au menționat reprezentanții Primăriei București.

De asemenea, nu au fost finalizate nici lucrările pentru descărcarea arheologică prevazută prin Avizul Ministerului Culturii. "A rămas de executat 35% din descarcarea arheologica a sitului de categoria 1, localizat in partea de vest față de șoseaua Virtuții", au detaliat aceștia.

Ei au mai spus că, în urma schimbărilor legislative intrate în vigoare pe 1 ianuarie 2017, zonele de descărcare araheologică s-au extins și cu zonele inițial considerate ca supraveghere arheologică. Lucrările de descărcare arheologică sunt estimate a se finaliza la sfârșitul anului 2017.

http://www.economica.net/pasajul-ciurel-ce-se-intampla-cu-cel-mai-mare-proiect-de-infrastructura-rutiera-al-capitalei-i-cand-va-fi-gata_145136.html

alex8

În condițiile în care nu au făcut foraje pentru pilele dintre liniile de tramvai, termenul este praf in ochi pentru fraieri.

alex8

Doar ca amuzament pun următorul link. Cred ca se referea la alt tip de calendar.

http://m.hotnews.ro/stire/22109729

Quote

"Am venit astazi pe santier pentru a vedea daca realitatea de pe hartie corespunde cu cea din teren. Lucrarile la Penetratia 'Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada Bucuresti - Pitesti sunt in grafic, Nodul Rutier Virtutii este gata in proportie de 85%. Le-am solicitat tuturor celor implicati in realizarea acestui obiectiv de investitii sa accelereze ritmul de lucru, astfel incat sa se poata avansa cat mai mult, pana ce conditiile meteo o vor permite. Constructorul ne-a dat asigurari ca respecta termenele asumate si ca lucrarile la nodul rutier se vor finaliza in acest an", a declarat primarul Gabriela Firea in urma unei vizite neanuntate la santierul Ciurel.

ticker

85%??? Are cumva puse hobanele, toate rampele si uzura si eu nu le vad?

Martie 2018? Are cumva probleme la cap duamna?

voicul

Poate se refera strict la nodul rutier. Adica nodul rutier e 85%, lucrarea cu tot cu pot ... nici chiar atat :)