News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

irirat

#480
Transa 2 - pana la canalul Arges







irirat

#481
Canal Arges - Militari Rezidence
In spate la Apa Nova nu am reusit sa fac poze, 5 maidanezi m-au impiedicat sa trec... >:(






irirat

#482
Ultima Transa - Apa Nova -> Centura









panzer

Super colegul irirat :gj:

Ce tare e blocul ala nou exact pe traseul "penetrarii!". Ar fi interesant sa aflam al cui este. Poate tot al lui Danes! :D

Desi mi-ai trezit amintiri tare neplacute cu locul ala de pe Manstirea Varatec al hingherilor de masini. :(

prom

Foarte fain reportajul. Ma gandesc cateodata daca ar fi posibil sa se faca pod ca cel de pe A3 de la Bechtel , pe lacul morii, cu continuare pe giulesti care sa dea in centura , poate visez prea mult, stiu :)

dr4qul4

CHiar ca visezi. Un asemena pod nu ar avea nici o utilitate si nu ar trebui sa traverseze doar Lacul Morii, ci si zona inundabila dintre Giulesti-Sarbi si Chiajna.
Toata zona acea, pana in Centura (adica pana la Dragomiresti Deal) este sub nivelul Barajului Ciurel si este gandita pentru a prelua o eventuala viitura pe Dambovita.
Asadar podul tau ar avea vreo 7 km si nu ar ajuta cine stie ce.
Calea Giulesti nu este niciodata blocata, in schimb Iuliu Maniu este tot timpul. Traseul anulat este cu siguranta cel mai bun.

Blocul in constructie cred ca poate fi ocolit cu usurinta. Dar avem nevoie urgent de un PUZ nou care sa blocheze alte constructii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Super mini-reportaj la zi al userului shoppy pe MetrouUsor: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=148&p=234049#p234049

Nu sunt comentarii in plus, il iau ca atare:

Quote from: shoppy19 Martie

Continua armarea la segmentele de tablier de beton.
S-au sudat toate suporturile de hobane, pare sa se pregateasca instalarea hobanelor, de asemenea observati ca suporturile nu sunt identice.












O singura observatie:
in poza a treia suntem pe malul stang; intre esafodas si blocul mare din spate se vede vila lui Danes...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

#487
Quote from: dr4qul4 on March 19, 2017, 02:51:13 PM
Dar avem nevoie urgent de un PUZ nou care sa blocheze alte constructii.
Asta ar insemna sa ii si exproprieze. Altfel iar ajungem la cantecul de la FdG, unde nici nu ii exproprieaza, nici nu ii lasa sa faca nimic. Si asta de 5 ani deja.

@TibiV: peste Virtutii mai e vreun pilon pe centrul bulevardului?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vermont

Am trecut astazi prin santier ,se lucra destul de intens mai putin pe partea cu lukoil. Pe partea cu casa Danes masinile aveau hartie in geam sa nu se mai parcheze.



















Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

architengi

#490
Quote from: irirat on March 18, 2017, 06:56:36 PM
Transa 2 - pana la canalul Arges
Mersi Irirat pentru poze.
Poza asta de pe canalul Argers, cu vedere catre blocul Novum Invest (si catre Lacul Morii si cumva spre Podul Hobanat Ciurel) am pozitionat-o pe harta, sper sa fie bine. Intr-adevar, blocul Novul Invest nu cred ca este pe traseul soselei de viteza, traseu aproximativ facut de mine cu o linie galbena. 

irirat

@architengi - da, blocul e pozitionat corect pe harta

architengi

#492
^^^
Acum insa, iata ca Firea zice ca nu vrea sa dezpagubeasca proprietari de pe soseaua de viteza ce leaga Podul Ciurel cu Centura si A1. Pentru ca anumiti proprietari de pe parcurs, ar fi obtinut niste autorizatii de constructie, nu se stie cum, ca soseaua de viteza era si in PUG si in PUZ, Firea spunea anul trecut ca ar reduce soseaua de viteza de la 10 benzi la 4 benzi, insa acum nu a dat banii nici pentru o singura expropiere de pe traseu.

prom

Am si o nelamurire. Dc eu vin dispre splai, trec acest pasaj, si directia mea e A1, eu cand cobor pe partea cealalta, ies obligat pe breteaua din dreapta, si cedez la tot traficul dinspre crangasi, corect?

ss

Mai este un an pana aflam un raspuns concret la intrebarea asta, dar teoretic, da. cedezi!