News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Închirieri de mașini în România

Started by cristi5, November 17, 2016, 03:08:28 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

Vom discuta aici despre firmele de inchiriat, oferte si alte experiente legate de mobilitatea prin masini de inchiriat.

cristi5

#1
Am rezervat acum cateva saptamani prin Rentalcars.com o masina la Otopeni. Am vrut initial masina in terminal pt ca am fost cu trei copii, am rezervat o Dacie Duster la Budget, cam 180 EUR pe o saptamana.

Apoi am observat ca nu e 4x4 (se anunta ninsoare si frig) si optiunea de editare a rezervarii la Rentalcars.com mi-a venit ca o manusa :). Asa am observat ca o firma care nu are ghiseu in terminal (ci doar transfer cu microbuz) are Duster 4x4 cu 150 EUR. Firma se numea Klass Wagen si avea review-uri bune. Am zis ca un transfer cu shuttle nu va fi o problema, desi nu mai auzisem de firma. Am adaugat si o asigurare totala ca sa fiu mai linistit.

Cand am ajuns pe OTP am priceput: Klass Wagen nu e un brand international, cum vrea sa sune, ci un fel de Bergenbier. E o firma din Timisoara, cu filiale in cateva orase cu trafic aerian cat de cat semnificativ. Microbuzul nu avea centuri de siguranta la toate locurile (ei ziceau ca nu-i nevoie, ca ajungem imediat...), desi a intrat pe DN1... Apoi a luat-o la dreapta pe o straduta din Otopeni. Acolo aveau un parc de masini destul de impresionant, toate destul de noi.

Experienta preluarii masinii a fost negativa per total:
- in timp ce soferul mergea in casa (e practic o casa, bine aranjata) sa semneze contractul, ceilalti calatori asteapta afara cu bagaje etc, arata cam ca o autogara. In timpul asta masinile intrau si ieseau din curte, fara nici o protectie intre ele si calatori
- in loc sa fie o tejghea unde semnezi contractul si iei cheile, totul e aranjat cu mese la care angajatul sta de vorba cu clientii. Ca si cum ar mai fi ceva de negociat.
- stiam din experiente similare ca vor mai vrea sa-mi vanda o asigurare dar doamna care m-a preluat a fost extrem de agresiva. Imi vorbea de parca am lovit deja masina si-mi spunea ca asigurarea Rentalcars.com imi da o alta masina a doua zi, pe cand a lor imi da alta masina pe loc :) :) Plus ca cei 1200 EUR garantie nu mai trebuie debitati de pe card cu asigurarea lor (ceea ce nu era o problema pt ca Rentalcars urma sa-i returneze in caz de ceva). Practic ea presupunea ca eu sunt speriat de traficul din ro si incerca sa ma sperie si mai tare ca sa-i cumpar asigurarea. A trebuit sa-i spun destul de hotarat ca nu ma intereseaza aceasta discutie si ca vreau urgent masina ca ma asteapta copiii afara
- contractul are vreo 5 pagini scrise marunt, si pe fiecare pagina au trebuit initiale de parca cumparam cel putin o vila.
- verificarea masinii a fost un moment destul de ciudat. A notat niste zgarieturi sub usa portbagajului (facute de la bagaje) dar ulterior eu am gasit probleme ceva mai mari (usi de la alte masini care au lovit usa in parcare) pe care ea nu le-a vazut. De obicei toate problemele masinii sunt pre-notate pe contract si soferul poate sa verifice daca mai e ceva, dar e o chestie rapida si informala. Doamna asta se uita de parca avea microscop...

Apoi am putut in sfarsit pleca. Am gasit pe tripadvisor niste povesti horror, cu zgarieturi pe parbriz pentru care omul a platit tot parbrizul, etc. Cu toate astea firma avea note bune pe multe site-uri, deci s-ar putea sa fie scrise de concurenta... M-am gandit ce show va fi la intoarcere mai ales ca am tras de clanta soferului cu cheia in mana si am reusit sa zgarii clanta :) :) Am pus niste vopsea alba :) Pe scurt, atitudinea doamnei mi-a afectat un pic vacanta, cat sa scriu acest mesaj :)

Dar nimic din toate astea, am ajuns sambata dimineata si returnarea masinii a decurs struna, mi-au anulat cei 1200 EUR pe card si am luat shuttle-ul (via ceva stradute mici si desfundate pe unde cred ca trece si microbuzul CFR la PO aeroport) si am ajuns in terminal.

Masina... Eu nu m-am prea inteles cu motorul ala (conduc 4x4 cu motor de 2L, care desi e cu 15 ani mai vechi, e cu cateva clase peste Duster), iar sincroanele (?) de la cutia de viteze cred ca fusesera aranjate de un client anterior. Paraia cand treceam dintr-a treia intr-a patra parca era camion. Asta e, fiind masina de inchiriat, o conduc oameni care-s obisnuiti cu tot felul de alte masini... Am condusa alte masini inchiriate fara probleme, dar nu cred ca Duster e suficient de versatila pentru inchirieri (motor mic, trebuie turat intr-un anumit fel ca sa dea putere, si cutie de viteze so-so)... In rest, tinuta de drum ok, nu m-am simtit niciodata nesigur chiar daca era polei destul de serios pe Predeal.

Per total cred ca e o firma ok, preturi mai bune decat firmele multinationale, plus o optiune destul de atragatoare (nu cred ca gratis dar nici scumpa) sa iei masina dintr-un aeroport si sa o lasi in altul. In ce priveste angajatii, ca de obicei la noi, depinde peste cine dai. Unii incearca sa te jecmaneasca si trebuie pusi la colt.

hyp88

Mi se pare enorma garantia de 1200 Euro mai ales in cazul in care ai si asigurare full. Am inchiriat un SUA in Septembrie de la Dollar, Avis, Thriffty si Budget, masini clasa compact si sedan, nu mi-au retinut niciodata mai mult de 200$

cristi5

Rentalcars.com stia de cuantumul garantiei, deci e ceva oficial la Klass Wagen. Nu au luat efectiv banii de pe card, doar au inceput o tranzactie. Oricum Rentalcars zicea ca ii returneaza daca e nevoie deci nu a fost un stres. Probabil e o sperietoare ca sa cumperi asigurarea de 130 EUR a lui KW (cand cea a Rentalcars e vreo 30 EUR)

AdrianB1

Asa are cutia Dacia Duster, am mers recent cu o asemenea masina noua si e tot ciudata. Cele pe benzina au si o mapare a injectiei ciudata, nu doar cutia.

cristi5

Aha, multumesc, credeam ca eu sunt de vina... Plus ca are sase trepte, trebuie schimbat mai des...

Lasa ca s-a rezolvat, scot una automata :)

Pagan

Io am luat cu carpro .Te asteapta la aeroport cu pancarda in mana cu numele tau ,masina imediat in aeroport la sosiri.Inspectia masinii + semnarea contractului nu ia mai mult de 10min.Garantie ,depinde de masina la maj. e 150euro. Preturile la inchirieri sunt cele mai ieftine din tara. :lol:
Parcare e platita de ei si la preluare si la predare.

StefanD

#7
Salut !

Exact aceiași experiență am avut-o și eu cu KlassWagen la Cluj cu un Ford Focus pe care l-am avut 3 zile:

Rezervare la Rentalcars cu asigurarea lor, am refuzat asigurarea Klasswagen care costa 30 €/zi, exact aceiași tehnică de intimidare, bănuiesc că au și ales o mașină mai murdară și care a fost și lovită la bara față pe dedesupt, zic asta pentru că a durat mult până a adus mașina. La inspecția de la predare am văzut toate defectele la exterior de s-a ofticat agentul și la un momentan când i-am semnalat niște zgârieturi fine a zis: ,,ei, acum nu o să te încasăm pentru așa ceva". 

Abia a doua zi am realizat cât de murdară este mașina în interior, adică prezenta pete pe scaune care se consideră murdărie excesivă și se taxează cu 50 € dacă nu ai asigurare la ei, apoi cireașa de pe tort a fost o arsură de țigară pe bancheta spate, fumatul în mașini este interzis și orice daune provocate de fumat se plătesc integral chiar și cu asigurarea lor.

La predare m-am dus pregătit de ,,scandal", mă așteptam să îmi impute tot ce pot. Am dus mașina abia spălată pentru că mi s-a spus că așa trebuie pt a face inspecția de predare pe loc, altfel o fac abia după ce spală ei mașina. A făcut un tur sumar pe lângă mașină, a verificat nivelul de carburant, mi-a anulat garanția de 1090 € și asta a fost.

Dacă nu voi găsi o ofertă mai avantajoasă, data viitoare voi rezerva tot la ei, eventual direct.
Înțeleg de ce totuși te agresează psihic să închei asigurarea: din rezervarea mea care a costat 87 €, ei au primit ceva mai puțin de 7 €/zi + un comision de 20 €, restul a fost asigurarea plătită la Rentalcars.


ciprebbe

La ce preturi ai scris aici imi pun intrebarea cat ai dat pt 3 zile la Cluj pe Focus?
Niciodata nu folosesc asigurarea de la broker pentru a nu bloca asa suma frumusica pe card drept garantie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dr4qul4

Daca veniti in Bucuresti si aveti nevoie de o masina, vedeti ca in Piata Alba Iulia (in parcarea din rond) sunt cateva Loganuri pe care scrie: de inchiriat.
Nu stiu daca va da si bon fiscal, dar cu siguranta sunt ieftine.  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

La ora asta preturile pe rentalcars sunt mult mai mici la cluj-aeroport decat direct de la klas wagen (si probabil alte firme). Ford Focus pe 3 zile e 240 RON la rentalcars si 97 EUR pe zi la klas wagen pe site...

TibiV

Quote from: cristi5 on June 23, 2017, 11:43:10 PM
Ford Focus pe 3 zile e 240 RON la rentalcars si 97 EUR pe zi la klas wagen pe site...

Nu am dat in balbaiala...
Dar am pus un fel de "bookmark".... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

#12
Quote from: cristi5 on June 23, 2017, 11:43:10 PM
La ora asta preturile pe rentalcars sunt mult mai mici la cluj-aeroport decat direct de la klas wagen (si probabil alte firme). Ford Focus pe 3 zile e 240 RON la rentalcars si 97 EUR pe zi la klas wagen pe site...

Depinde de perioada, in august e 188 euro pe zi :))))))  E poleita cu aur? La ce descriere a facut StefanD e exclus sa fie vorba de masina noua.

Nici in Germania(unde e destul de scumpa inchirierea) nu am platit atat pe un ford focus cu 870km la bord. (8 zile cu full, inclusiv trecere in Austria a ajuns 380euro)
Comparativ in Tenerife, Astra 2016 cu full (cand spun full inseamna ca depozitul e 0 de pe card) , sofer aditional si scaun pt copil, 107 euro/7zile.
Faza cu spalatul doar in Ro am intalnit-o, chiar si la asigurare full au cerut sa o spal.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

StefanD

Quote from: ciprebbe on June 23, 2017, 11:25:57 PM
La ce preturi ai scris aici imi pun intrebarea cat ai dat pt 3 zile la Cluj pe Focus?
Niciodata nu folosesc asigurarea de la broker pentru a nu bloca asa suma frumusica pe card drept garantie.

87 € cu asigurare la Rentalcars.com

Quote from: ciprebbe on June 24, 2017, 08:46:50 AM

La ce descriere a facut StefanD e exclus sa fie vorba de masina noua.
Relativ nouă, 38 mii km, ultimul model de focus.

voicul

L-ai luat scump :) Eu am gasit cu 75 eur cu tot cu asigurare si automata! (3 zile, dar in mai. Conteaza mult perioada in care inchiriezi)

In alta ordine de idei, chiar este documentat ce am scris aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=482.msg158314#msg158314

E mai greu de implementat ca romanii abia au devenit proprietari de masini si dintr-o data sa nu mai aiba proprietate, ci bani?