[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Xenos

Cam in cat timp se va circula normal pe M4? Adica cu automatizarile puse in functiune, fara pendula si la intervale mai rezonabile de 7 plus minute?

GDPR

De la Metrorex citire:

QuoteUrmare a adresei dumneavoastră înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/15876/23.10.2017, vă comunicăm următoarele:

Contractul "Sistem de siguranță și automatizare a traficului. Magistrala 4. Racord 2. Secțiunea Parc Bazilescu (PS Zarea) – Lac Străulești", încheiat între Metrorex și SIEMENS RAIL AUTOMATION SAU este în derulare. Data estimată pentru finalizare este 18.01.2018.

hepea

S-a deschis magistrala pana la Straulesti? Pe abtipildele metrorexului din vagoane asa apare M4. Ca finalizata  :o

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Da, se circula pana la Straulesti dar ca la noi la nimeni, nefiind finalizata automatizarea, sistemele de siguranta si nici garajul (depoul) din Straulesti, se pierde timp pe sectorul Bazilescu - Straulesti si frecventa este de 11 minute cand ar putea sa fie mult mai mica.

http://adevarul.ro/news/bucuresti/metroul-circula-1-mai-transbordarea-calatorilor--statia-parc-bazilescu-magistrala-gara-nord-2-straulesti-1_5906f9225ab6550cb8b367a3/index.html
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

subway

N-are treaba signalingul din linia curenta cu depoul

Xenos

@subway:

- vom avea o frecventa mai buna din ianuarie/februarie?

- tichie de mărgăritar, știu: Grivița și 1 Mai au vreo șansă de fățuială?

subway

Da daca Siemens isi indeplineste obligatiile contractuale si daca cererea de transport o impune;
La a doua chestiune e ca la sondajele de opinie:
1. Da
2. Nu
3. Nu stiu nu raspund
Eu bifez 3
:)

Ionut

Pe M4 este ceva de pozat? Depoul Straulesti din interior? :o

panzer

Parc and ride. Pasajul pana la statie. Deja "dincolo" vedem ca se fac progrese cu linia de troleu care va intoarce in Intermodal.

Nu cred sa iti iasa la fel de spectaculos ca la M5, dar obiectivul asta este foarte putin acoperit in media si peste tot.

subway

Peste tot e cate ceva de imortalizat, mai mult sau mai putin spectaculos...iar depoul Straulesti are termene chiar mai stranse ca VI

Ionut

Schimbări la Metrorex: Trenurile de metrou vor veni mai des pe Magistrala 4

Începând cu 1 mai 2018, trenurile de metrou vor circula între staţiile Gara de Nord şi Străuleşti la un interval de maximum 8 minute, faţă de intervalul actual de 12 minute, anunţă Metrorex.

Astfel, în perioada 1 martie - 30 aprilie se vor desfăşura ultimele lucrări pentru montarea echipamentelor de automatizare a traficului pe Magistrala 4, tronsonul Străuleşti - Parc Bazilescu. Circulaţia se va desfăşura, între 1 - 31 martie 2018, pe distanţa Străuleşti - Jiului - Străuleşti, firul 1, în sistem pendulă, la un interval de 15 minute, iar pe distanţa Gara de Nord - Jiului - Gara de Nord, la un interval de 10 minute. Între 1 - 30 aprilie 2018, pe distanţa Străuleşti - Jiului - Străuleşti firul 2, circulaţia se va desfăşura în sistem pendulă, la un interval de 15 minute iar pe distanţa Gara de Nord 2 - Jiului - Gara de Nord 2, la un interval de 10 minute. Pentru continuarea călătoriei spre staţiile de metrou Străuleşti sau Gara de Nord 2, pasagerii vor schimba trenul în staţia Jiului, de la cealaltă linie.

ZF

Ionut


__dir

Mi-as dori sa vad mai multe parcari din astea pe la intrari / oras.

dr4qul4

Abia acum imi dau seama ca locatia depoului a fost gandita cum trebuie. Exact acolo avem o bucla de subtraversare pt trolee pe sub DN1A (foloseste podul peste rau), asa ca nu ar trebui sa avem ambuteiaje.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024