News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Ceea ce am pus pana acum au fost "poze la cald", in timp real (dimineata, pe la 11.50 AM).
Acum vin cu poze "mai linistite", chiar daca unele sunt un pic neclare pentru ca mereu se gasea unul sa se "infiga in tine" taman cand faceai poza... :(

Laminorului:














Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#212
Straulesti

Daca aceste ïncinte" din sticla...

...sunt pentru un viitor spatiu muzeal, cu artefacte gasite in zona in timpul lucrarilor, atunci va fi perfect!...

Noile porti/validatoare...







Portile de intrare...




Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Pe zona asta a M4 mai exista vreun plan de vreo statie?
Intreb pentru ca intre Basarab si Grivita sunt aproximativ 1.5 km si cred ca ar mai intra o statie ... pe la podul Grant spre exemplu.

TibiV

Eu cred ca sunt deja prea dese (~800 metri) statiile de pe M5.
Nu trebuie sa faci prea dese statiile de metrou.
Este metrou, NU tramvai...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Vedere spre Laminorului













Celalalt peron, vedere tot spre Laminorului



Asta este metroul cu care vom pleca
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Adica asta

Mecanicii au spus ca luminile sunt aprinse in tunel doar ca sa poata fi filmat/fotografia, in mod normal se circula cu lumina stinsa in tunel









Doar ca dovada ca am ajuns si la Basilescu. Trenul de la celalalt peron tocmai pleca spre Gara de Nord.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Inapoi la Laminorului.

Vedere spre macazele X spre Basilescu...







Trenul spre Basilescu pe firul 2








Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#218
Ce am postat pana acum au fost doar pozele mele, facute cu telefonul mobil...
Poze mult mai bune gasiti aici, pe MU , in special pozele facute de userul Victor92, care a avut o camera foto adevarata...

De asemenea merita vazut acest video "cab view" facut de userul macheta218...
In acest video ma vedeti si pe mine, cand ma intorceam de la pozat "macazele X" de la Laminorului.
Dar nu va spun la ce minut ma vedeti.
Colegii de forum care ma cunosc ma vor recunoaste oricum... :D

https://www.youtube.com/watch?v=bFxm3l86kMQ
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alex8

https://www.news.ro/economic/aldea-metrorex-lucrarile-la-tronsonul-de-metrou-gara-de-nord-gara-progresul-vor-fi-finalizate-in-2023-1922403131002017031716883732

"Vom analiza ofertele, suntem în perioada de clarificări, şi vom răspunde la întrebările potenţialilor ofertanţi. Pentru această documentaţie, contractul se va încheia în trimestrul 2 pentru SF (studiul de fezabilitate, n.r.) al acestui an şi urmează a fi finalizat până în aprilie 2019, când vom putea demara efectiv lucrările estimate a se încheia în anul 2023", a spus Aldea, prezent la inaugurarea staţiilor de metrou Laminorului şi Străuleşti, din cadrul Magistralei 4."

"Secţiunea de metrou Gara de Nord – Gara Progresul, care va avea, cel mai probabil, zece staţii, este un proiect de 1 miliard de euro şi va deservi o zonă a Capitalei locuită de aproape 300.000 de locuitori.

Racordul cu reţeaua de metrou existentă se va face în zona centrală la Eroilor sau Izvor şi traseul probabil va fi Palatul Parlamentului - Filaret - Eroii Revoluţiei - Soseaua Giurgiului - Gara Progresul."

Pelicanul

#220
Racordul cu reţeaua de metrou existentă se va face în zona centrală la Eroilor sau Izvor şi traseul probabil va fi Palatul Parlamentului - Filaret - Eroii Revoluţiei - Soseaua Giurgiului - Gara Progresul."
Omul e pe dinafara si spune numai prostii.
1) Traseul nu a fost definitivat, sunt incă studii care se fac la ora actuală.
2) Racordul cu reteaua de metrou existenta se va face in doua locuri, si anume :
a) Cu M 5 la Hasdeu
b) Cu M 2 la Eroii Revolutiei.
Nu mai publicati orice ineptie care apare pe net sau in presa scrisa.
A, da, si lucrarile vor fi finalizate prin 2050. Nu mai devreme.
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

alex8

Ce studii se pot executa conform HG 907/2016 în timpul procedurii de atribuire a SF și cine le plătește?

Pelicanul

Sunt  cel putin doua peroane care activeaza si pe acest forum si care sunt foarte documentate.  :)
Vroiaţi putere ? Vă imprumutam o locomotivă...

carutasul

Stiu că e practic imposibil, dar tare interesant ar fi dacă in loc să se oprească la Hasdeu cârtiţele de pe M5 ar lua-o spre gară şi ar mai face o staţie pentru M4 :)
Bineinteles nu mă gândesc la lucrul ăsta aşa cum l-am formulat, dar ar fi o dezvoltare interesantă pentru M4: 1.să ajungă aproape de centru   2. să se lege de o altă magistrală care va fi puternic circulată ( şi care astfel va fi legată de Gara de Nord mult mai bine decât cu ocolul de pe M1). Cred că ar fi una din cele mai bune investiţii cost/beneficiu  pentru M4

voicul

#224
Trenurile de metrou vor circula direct, din 1 mai, între Gara de Nord şi Străuleşti

Trenurile de metrou vor circula direct între Gara de Nord şi Străuleşti, începând din 1 mai, la interval de 11 minute, călătorii nemaifiind nevoiţi să schimbe metroul în staţia Parc Bazilescu, ceea ce reduce timpul de parcurs, a anunţat, vineri, compania Metrorex.

Reprezentanţii Metrorex estimau că metroul va deservi aproximativ 50.000 de călători pe oră pe linia Gara de Nord - Străuleşti.

https://www.news.ro/social/trenurile-de-metrou-vor-circula-direct-din-1-mai-intre-gara-de-nord-si-straulesti-1922405828582017041316933653