News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

[B] Magistrala M4 Straulesti-Gara de Nord-Progresul

Started by Ionut, December 26, 2011, 08:28:22 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

#182
Pozele sunt faine dar descrierile nu sunt intotdeauna exacte:

"Muncitori sudeaza acoperiul statiei Lacul Straulesti" - de fapt structura copertinei accesului "C" la statia Straulesti

"Vedere spre sapaturile care adapostesc viitoarea statie Lacul Straulesti" - de fapt vedere spre galeria de legatura cu depoul dinspre statia Straulesti

"Un muncitor priveste spre cavitatea care va adaposti statia Lacul Straulesti" - vedere tot spre galeria de legatura cu depoul Straulesti si pasajul de legatura cu accesul "D" dinspre statia Straulesti

Iar in ultima poza de sus vedem cum arata tunelul in dreptul centralei de ventilatie de interstatie.

TibiV

Eu am spus doar ca pozele sunt "Wow", nu am spus ca explicatiile sunt perfecte... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Pana la urma sunt bani alocati anul asta pentru depou si intermodal sau nu? @cutter zicea pe FB ca o sa ceara clarificari la audieri. Nu am vazut sa fi fost vreun amendament pe acest subiect.


GDPR

Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc anunță încă două stații de metrou pentru bucureșteni

"La Magistrala 4 de metrou, procedura este în plină derulare - cea referitoare la montarea senzorilor şi a tuturor elementelor care ţin de siguranţa călătorilor la metrou. Termenul rămâne valabil, sfârşitul lunii martie 2017, adică termenul pe care ni l-am şi asumat. Am înţeles din estimările celor de la Metrorex că undeva în două săptămâni se vor termina aceste lucrări", a spus Cuc.

Capital.ro

Sa mai amintesc ca, virgula, contractul pentru "Sistem de informare dinamica a calatorilor, inclusiv sistemul de sonorizare. Magistrala 4. – Racordul 2. Sectiunea Parc Bazilescu (PS Zarea) - Lac Straulesti" nu este inca atribuit? Acum ca a "deschis" autostrada, "deschide" si metroul. Bun ministru Cuc asta!

TibiV

Quote from: adrian rosca on February 21, 2017, 04:10:49 PM
procedura este în plină derulare - cea referitoare la montarea senzorilor şi a tuturor elementelor care ţin de siguranţa călătorilor la metrou.

Daaaa...
Cum stie el sa monteze ceva ce inca nici nu a cumparat... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Nu, senzorii aka. detectorii de fum fac parte din contractul atribuit acum o luna. Doar ca, virgula, conform graficului de executie estimat de proiectant lucrarile aferente cele doua statii ar trebui sa dureze 4 luni. Ma indoiesc ca Metroul SA ar gresi atat de rau.

GDPR

#189
Uite ca "sursele" imi dau dreptate:

O nouă amânare la metrou. Staţiile noi de pe Magistrala 4 ar putea fi inaugurate abia în trimestrul viitor, nu luna viitoare - surse

Finele lunii martie, termenul anunţat pentru deschiderea circulaţiei în cele două staţii noi de pe M4, ar putea fi depăşit. Şi asta pentru că până atunci nu are cum să fie gata sistemul de instalaţii radio, TVCI, detecţie incendiu şi antiefracţie şi nici sistemul de sonorizare, conform surselor ECONOMICA.NET.

"Implementăm proiectul mult mai repede. Am forţat un pic furnizorii să ne livreze mai repede. Dar, după părerea mea, nu se poate să terminăm în martie", a spus un inginer de pe şantierul Magistralei 4, care a dorit să-şi păstreze anonimatul.

Potrivit acestuia, circulaţia nu poate fi deschisă fără avizul ISU pentru sistemul de detecţie incendiu şi cel de sonorizare. Iar aceste lucrări ar putea fi gata abia din luna aprilie incolo, susţine inginerul.

Economica.net

Ionut

Toti cei care cunosc fenomenul iti dau dreptate. :)
:cheers:

perfidus

Quote from: adrian rosca on February 24, 2017, 12:32:56 AM

.... circulaţia nu poate fi deschisă fără avizul ISU pentru sistemul de detecţie incendiu şi cel de sonorizare. ....

Economica.net

Pai avizul trebuia luat pe proiect, inainte de executie. Cred ca a vrut sa spuna autorizatie ISU, destul de multi confunda cele doua chestiuni legate de ISU.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GDPR

S-a lansat pe SEAP licitatia pentru:

Servicii de proiectare, asistenta si consultanta de specialitate aferente realizarii urmatoarelor: "Studiu de Pre-Fezabilitate (SPF) si Studiu de Fezabilitate (SF) pentru constructia Liniei 4 de metrou: Lac Straulesti – Gara Progresu, tronsonul Gara de Nord – Gara Progresu"

Valoarea estimata fara TVA:  37,903,896.48 RON (8,391,573.09 EUR)

Criteriu de atribuire: Cel mai bun raport calitate-pret

Durata contractului: 22  luni incepand de la data atribuirii contractului   

Data limita de depunere a ofertelor: 07.04.2017
Data limita de evaluare a ofertei: 02.05.2017
Data limita de valabilitate a ofertei: 05.08.2017

TibiV

WOW !!!
:o
Asa, pe nepusa masa ?!...

Nu ca m-as supara, dimpotriva... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

In sfarsit, s-a atribuit contractul pentru  "Sistem de informare dinamica a calatorilor, inclusiv sistemul de sonorizare. Magistrala 4. – Racordul 2. Sectiunea Parc Bazilescu (PS Zarea) - Lac Straulesti." 

Obiectul contractului: realizarea sistemului de informare dinamica a calatorilor, inclusiv sistemul de sonorizare, pentru punerea în functiune cu calatori a statiilor Laminorului, Lac Straulesti si Depoul Straulesti, pe Magistrala 4 de metrou.

Stare procedura: Atribuita (in 10.03.2017 01:30)

Numele si adresa operatorului economic caruia i-a fost atribuit contractul:  UTI GRUP SA

Valoarea totala finala a contractului:  4,912,313.59 RON fara TVA