News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 22 Guests are viewing this topic.

adsailton92

Quote from: cricric on September 20, 2012, 11:36:48 PM

Nu lipsesc gardurile acelea care in Ungaria sunt neintrerupte de-alungul autostrazii?


Mie mi se pare ca asfaltul e mai bun decat pe Arad-Timisoara

Salut,
Exista garduri laterale. Calitatea asfaltului este foarte buna. In zona nodului de la Turda, exista o mica deformare, la un capat de pod, dar in rest e "Ok". In urma cu ceva timp,eram partizanul continuarii spre granita.Acum, cred ca ar fi ideal o continuare catre Tg Mures.

cricric

#946
Cel mai probabil autostrada trebuie continuata spre Targu Mures pentru ca pe langa traficul mare existent  se mai poate obtine si finantare europeana.


*de-a lungul

Ionut

Ati fost cuminti se pare, am prins vreme buna la intoarcere. :)



Vin si alte cateva poze azi sau maine cu A3 din avion. Si vreo 3-400 intr-un mega travel report. :) Maine incepe probabil.

Ionut

Pozele promise.

Astazi, autostrada A3 Bucuresti-Ploiesti, flyover cu Airbus A319 Praga-Bucuresti de la vest la est, aterizare pe Otopeni (pista de nord, directie aterizare de la est la vest). Pozele din jurnal pe haihui, de maine... :)











Da, Praga, o sa fie fain jurnalul. Un oras frumos.

cineva

Acea supratraversare de ce nu s-a facut in unghi cum era drumul vechi?

sebba

probabil sa fie podul mai scurt, alt motiv nu vad...
Sailing away! S/Y Haimana

frunzamihai

#951
S-a actualizat Google maps pe autostrada Bucuresti - Ploiesti. Se pot calcula trasee folosind si aceasta ruta acum. Pentru locuitorii zonei de Est a Bucurestiului este mai rapid sa foloseasca autostrada.

vancouver

Quote from: cineva on September 23, 2012, 10:56:44 PM
Acea supratraversare de ce nu s-a facut in unghi cum era drumul vechi?

Pai era prea simplu sa mergi drept pe drumul judetean. Asa ai de parcurs 4 curbe in urcare sau coborâre. O bucurie pe polei sau zapada, mai ales coborârea.

Totul pentru ca exista oameni "foarte inteligenti" la noi, pentru care toate astea nu conteaza. Ideea este ca au tipizat toate podurile peste autostrada, toate fiind perpendiculare pe autostrada, având exact aceeasi structura. In primul rând s-au folosit grinzi prefabricate identice.

In schimb au sacrificat traseul drumurilor existente, au avut exproprieri suplimentare, rambleuri in curba, asfalt mai mult, siguranta redusa pe noul traseu, .... dar pentru o economie in ansamblu de 2 lei merita, nu?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

jailor

Quote from: frunzamihai on September 24, 2012, 01:24:42 PM
S-a actualizat Google maps pe autostrada Bucuresti - Ploiesti. Se pot calcula trasee folosind si aceasta ruta acum. Pentru locuitorii zonei de Est a Bucurestiului este mai rapid sa foloseasca autostrada.
Eu stau in sectorul 1 in zona 1 Mai si am pe DN1 51km in 42 de min, iar pe A3 73 km in 45 de min. Voi prefera sa "pierd" 3 minute dar sa merg relaxat si fara frica de accidente ca pe DN1, asa ca voi alege autostrada

Ionut

Corect, mai ales dupa ce vor termina si ultimii (sau primii, de fapt) km din urbana, autostrada va putea fi folosita si mai usor de cei din sud si sud-vest, desigur si cei din centru.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Ponta e inept. Ar trebui sa dea el drumu la bani de pe unde a taiat si dupa aia sa vorbeasca de altii. Am vazut si eu articolul dar nu l-am pus ca m-a umplut de nervi si-am zis sa nu va enervez. Sunt numai declaratii politice acolo. O mizerie.

ciprebbe

#957
pun link-ul asta mai mult pentru ca , contine imagini proaspete de pe A3 portiunea dinspre CB inspre Buc  si nu pt comentarii
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#958
Se monteaza si celelalte grinzi peste CB  sens buc-pl

Comunicat oficial CNADNR
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

"pentru montarea grinzilor la pasajul superior aferent autostrazii A3 Bucuresti – Brasov."

nu ar fi fost mai corect "pentru montarea grinzilor la pasajul superior aferent VIITOAREI autostrazi A3 Bucuresti – Brasov."?
sau conform realitatii: "pentru montarea grinzilor la pasajul superior aferent autostrazii A3 Bucuresti – PLOIESTI."

Sailing away! S/Y Haimana