News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

udar

chiar asa de necunoscatori ne cred trebuie doar sa  se faca comparatie intre cele 2 filmulete facute la 1 an de zile interval si se vede cate oase rupte si-au lasat ei pe lucrare............................mare rusine sa le fie ..........:help:

MRS

In aceasta seara am zis sa mai schimb varianta din ce in ce mai dezagreabila prin Urziceni spre Iasi si am incercat A3 si DN1B pana la Buzau si apoi revenire la DN2
Pe scurt:
- se lucreaza intens la partea spre Voluntari si a supratraversarii DNCB la A3
- pana la Moara Vlasiei (inca nedeschis nodul) limita este im continuare de 100km/h. Nu cred ca in aceasta seara a respectat cineva aceasta limitare  :lol
- de la Moara Vlasiei la Ploiesti, asa cum va spuneam si saptamana trecuta, limitarea este de 130 km/h... Nici asta nu era respectata  :lol:
- Ploiesti - Buzau (via Mizil) nu este inca o alternativa viabila la Bucuresti - Buzau (via Urziceni): drumuri bune dar si zone cu gropi, o linie de tren transversal pe DN1B in plin camp cu niste denivelari cat casa, o localitate care parca nu se mai termina, radare in boscheti la Paleologu etc
- sensul giratoiu de la intersectia DN2/DN1B binevenit
:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Tavi

Bune vestile cu lucrul la A3.... ai apucat sa vezi dacă au început sa lanseze grinzi si pe sensul către Ploiești?

CornelB

Alaturi de clasicul traditionalul "Bine v-am gasit", imi permit sa imi ii raspund lui Tavi cu primul meu post pe acest forum:
Nu, dar se va intampla in curand. In acest moment, se pregatesc suportii pe care va fi montat lansatorul.
Adaug si cateva poze de azi dimineata:



[imghttp://imageshack.us/a/img803/2126/img01095201209150925.jpg][/img]

In rest, lucrarile la terasament de la CB-Bucuresti, sunt aproape de strada Popasului.

tonică

bine-ai venit si aici Cornel.. ;)
Si cu vesti bune, pesemne vor sa prinda ceva din week end pentru trecerea de pe deasupra centurii ...

Ionut

Bine ai venit, Cornel! Multumim de vesti & poze! :cheers:
In ritmul asta termina in primavara sigur.

Tavi

Bine ai venit! Si multumesc de raspuns  :cheers:

Ionut

OOOOOOFFFF!

QuoteDacă nu este blocată de guvern, autostrada Braşov-Comarnic este blocată de contestaţii

O noua contestatie a fost depusa la Consiliul de Solutionare a Contestatiilor vineri, 14 septembrie, de catre Societatea Civila de Avocati VPC si Partenerii, cu doar zece zile inainte de desfasurarea licitatiei, scrie newsbv.ro.

Licitatia pentru reactualizarea studiului de fezabilitate a tronsonului Comarnic - Brasov a fost amanata de mai multe ori, din cauza contestatiilor depuse. Initial, termenul de depunere a ofertelor fusese 26 iunie, dar a fost prelungit succesiv pana pe 24 septembrie, ora 10.00.

sursa: Adevarul

Stati un pic, astia au contestat caietul de sarcini sau wtf?!

Sfantu

am facut harta totala a romaniei cu autostrazi (ARE 44 MB)

click here

preview:
[/QUOTE]

Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

ciprebbe

deci noua data (pana la o alta amanare(sper ca nu)) e 09.10.2012.........
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


CornelB

Ieri, mi-am facut ceva de treaba prin Stefanesti, pentru a vedea ce se mai intampla cu lucrarile la A3 de la centura catre Bucuresti.
Lucrarile la terasament, sunt foarte aproape de strada Popasului, daca se misca repede in weekend sunt la marginea strazii.










ciprebbe

#942
cu multumiri cornelB...le pun aici mai mari sa le vada toata lumea















Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adsailton92

Salut,
  Mai jos fragmente din A3, sectiunea Transilvana. Saptamana trecuta am parcurs acest sector, iar, ceea ce mi-a atras atentia a fost ca, absolut nimic din acest traseu nu este supus vreunei alunecari de teren laterale, care sa necesite remedieri in timp. Cine a facut studiu geo, a fost meserias...si a mai avut si noroc. Intreagul fundament al traseului, exceptand portiuni reduse din zona raului Aries, iesirea de la Gilau, este alcatuit din roci stabile(calcar) dupa Turda, la care se adauga zona plata dintre Turda si Campia Turzii(culoarul Ariesului). Traseul din acest punct de vedere, a fost ales exemplar.
  Mai demult, un realizator de la Antena 1, daca nu ma insel, a facut un reportaj(pe SSC) despre A3 si pericolele acestei autostrazi, cu bucati(mici) care se desprindeau din structuri si pericole de prabusiri, chiar. Cred ca este membru sau era, pe SSC. Cam  tendentios acest reportaj, poate specific Antena 1....
Realitatea contrazice totul.A3 se prezinta in conditii excelente. Sa nu uit... doar, un mic defect...este prea scurta
http://www.youtube.com/v/2MH5YpvXEoM

cricric

#944
Nu lipsesc gardurile acelea care in Ungaria sunt neintrerupte de-a lungul autostrazii?


Mie mi se pare ca asfaltul e mai bun decat pe Arad-Timisoara