Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

Ionut

^ Realitatea exacta este fix ce scrie in semnatura mea.

Eurocopter

Am primit raspuns la solicitarea trimisa CNADNR in 28 iulie, vis-a-vis de Campia Turzii-Tg. Mures. Este in sfarsit un raspuns decent, daca intr-adevar reflecta realitatea. Rezumatul ar fi urmatorul: se asteapta HG pentru exproprieri (documentatia pare sa se fi realizat dupa indelungi batai de cap), apoi se va emite ordinul de incepere a lucrarilor. Abia dupa emiterea ordinului de incepere se va achita si avansul.

Important de mentionat ar mai fi faptul ca termenul contractual incepe sa curga din momentul ordinului de incepere, nu de la momentul semnarii, deci practic proiectul nu se afla in intarziere (sic!). In mod evident, CNADNR arunca putin pisica in curtea celorlalti, dar intr-adevar in ultima vreme s-au inregistrat repetate intarzieri ale HG-urilor de exproprieri.


teocharis

Campia Turzii-Tg. Mures este finantat din POST 07/13 sau va "musca" din POIM 14/20?

Eurocopter

#7173
Ma tem ca este fix invers, cu putin noroc ar putea "musca" din POS-T 07-13 (avansurile), iar grosul va fi finantat din POIM.

Cozak

Extraordinare poze horatiu.cosma. Un tronson spectaculos pus in evidenta de frumoasele poze. Multumim!

nenea_hartia


ciprebbe

Quote from: horatiu.cosma on August 15, 2015, 07:08:23 PM




Cam tot asa arata azi parcarea de langa organizarea de santier de la Gilau, doar ca toate erau portocalii. De maine le vedem iara pe DN dupa sorturi (spre Luna) si piatra (spre Huedin).
Multimim Horatiu.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

Cand se reiau lucrarile pe tronsonul Borş-Suplacu de Barcău ??? Am citit ca stadiul lucrarilor este de 50 % realizat de americanii de la Bechtel...deci ar mai fi jumate de lucru...
You're in Steelers Country

alexV

#7178
A3 Nadaselu - padure, filmat din avion :)

http://www.youtube.com/v/9Noh4hFzlGg

Ciprianul

Dominik poate la anu daca vom avea noroc....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Zimox

#7180
Update A3 Buc-Ploieşti:
La Km 43- 44 se lucra la 2 bretele de conectare ( pe sensul către Ploieşti breteaua era la stadiu de balast, iar cel opus azi se astfalta)
La Km 52 pe o porțiune de 50m parapetele median era rupt., atenție că este într-o curbă.
!

danutzu_1069


infraAdi_ro

 Tonsonul Bors -Suplacul de Barcau se va incepe in martie 2016.....am vorbit cu un reprezentant al firmei Trans Bitum din IP care va fi un subcontractor al fimei spaniole si acest termen e dat pentru a incepe efectiv lucrul!Daca vor fi bani!:)
Romania are un viitor doar daca are prezent!

alecu26

asta e dorinta...sau asa...cat de cat un termen de pus in contract intre antreprenor si subcontractor. Poate fi foarte, foarte departe de realitate.
Drumurile noastre POATE;

bridge

suparare mare pe Corsan ca trebuie sa lucreze in iarna asta :(( si fara avans