Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Zinconiu

Raspuns CNADR datat 23 iulie 2015 privind ordinul de incepere a lucrarilor la  autostrada Campia Turzii - Targu Mures :
-  " pana in prezent nu au fost finalizate exproprierile . Lipsa documentelor de proprietate , existenta mai multor proprietari pe aceleasi parcele , identificarea dificila a proprietarilor au dus la intarzierea finalizarii documentatiei de expropriere .
In cel mai scurt timp CNADR va transmite pe circuitul de avizare proiectul de Hotarare de Guvern privind exproprierea terenurilor .
Tinand cont de experienta celorlalti ani , in care Antreprenorii au demarat lucrarile inainte de exproprierea terenurilor , iar apoi proprietarii au reclamat compensatii , ordinul de incepere se va da doar dupa aprobarea Hotararii de Guvern privind exproprierea terenurilor ."
Aceeasi institutie eficace imi raspunde la intrebarea " cand se incep lucrarile la Bors - Suplacu de Barcau ? " .
Raspuns CNADR " lucrarile la aceasta autostrada au inceput la 3 iulie 2015 .In prezent aceasta autostrada este in stadiul de proiectare " .
Deci intram in a saptea luna de la semnarea contractelor pentru Campia Turzii Targu Mures , fara ordin de incepere , pentru ca autoritatile , asa cum simteam , se tem sa isi asume raspunderea si prefera sa se ascunda in " nu stim ai cui sunt cei 20 de ari de la Bogata de Mures , nici cei 5 ari de la podetul de la Luna vai de mine cat de legalisti suntem nu facem nimic " . Egiptul deschide joi 6 august al doilea Canal de Suez , construit in 12 luni ...
PS - cine ii intreaba de ce intarzie de la 1 Aprilie  la centura Bacau ?

Ciprianul

Zinconiu Anul asta sigur nu vedem noi ceva miscare pe tronsonul Bors - Suplac,poate la anul da....dar dupa MP aprobat de Comisia Europeana ai vazut ca a fost retrogradat la nivel de interes local.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

TibiV

Dacă tot e linişte pe forum, pun şi eu o intrebare.

Nu ar fi bine să împărțim A3 pe două thread-uri ?
Adică A3 București-Brașov şi A3 Tg.Mureș-Borş ?

Este clar că Brașov-Tg.Mureș nu va exista în următorii 15 ani... (Deşi politichia de Dâmbovița poate încerca să scoată iepuri din pălărie... :) )

Iar pe București-Brașov se pare că lucrurile se vor mişca, chiar dacă încet...
Pe Tg.Mureș-Borş lucrurile chiar se mişcă.
Dar în fond între cele două singura legătură va fi, pentru multă vreme, doar umbra de mult apusă a Bechtelului...

Acum întreabă cineva de giratoriul de la Gherghiţei si răspunsul vine de la Gilău... :)

Ce părere aveți ?
Nu daţi totuși cu pietre... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Nu, nu ar fi bine. End of story.
:cheers:

ciprebbe

La Gilau toti pilonii de la II sunt gata si decofrati.
Monstrul e deja la viaduct I si sunt montate grinzile pe un sens. (Practic ca sa ajunga la I cu grinzile trebuie sa urce pe la II iar panta acolo e "superba". 100% trailerul trebuie tractat)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Eurocopter

Am emis astazi o noua solicitare de informatii catre CNADNR privind A3 Campia Turzii - Tg. Mures (atasament).

horatiu.cosma

Multumim Cipri de informatii. La 1 nu e asa problematic cu tractarea trailerului, sunt doar 8 grinzi de asezat. Probabil ca saptamana aceasta vor termina cu grinzile la 1 si vor trece la 2. Sper sa finalizeze tot in aceasta saptamana cu terasamentul intre km 0 si primul podet si sa traga tare in continuare pana la 1, fiindca acolo va fi inalt terasamentul. Nici la pilonii de la 5 nu cred ca o sa le ia mai mult de 1-2 saptamani.

Gyn

Viaduct I azi, cu vedere spre viaduct II






Vedere spre Gilau


Zinconiu

Cred ca nu avem de ales . Trebuie pusa presiune pe autoritati , pe CNADR , ministerul transporturilor , primul ministru . Memorii si sesizari , cat mai multe , cu intrebari clare , sintetice , cu aceleasi subiecte ( de ce nu se incepe acolo unde s-au semnat contractele - Campia Turzii Targu Mures , Bacau , chiar Bors Barcau ) - sa-i obligam sa se miste .

ciprebbe

#7030
^^Multumesc Gyn, credeam ca nu mai esti in zona.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bridge

#7031
Quote from: Zinconiu on July 27, 2015, 06:38:24 PM
Cred ca nu avem de ales . Trebuie pusa presiune pe autoritati , pe CNADR , ministerul transporturilor , primul ministru . Memorii si sesizari , cat mai multe , cu intrebari clare , sintetice , cu aceleasi subiecte ( de ce nu se incepe acolo unde s-au semnat contractele - Campia Turzii Targu Mures , Bacau , chiar Bors Barcau ) - sa-i obligam sa se miste .
La Suplacu de Barcau -Bors, Corsan solicita deja extensie de timp :lol:

dan_c

#7032
^

cat au mai cerut 6 luni ?? 8) sau 1 an  :D

si-au dat seama ca nu se pot incadra in cele 18 luni pentru executie + 6 proiectare

cred ca nu se asteptau la numarul mare de prefabricate deteriorate care necesita restaurare (expertize si solutii costisitoare dar si perioada necesara pentru reparatii intre 1 si 3 luni),

ce-i drept 18 luni mi se pare cam putin... :)

bridge

#7033
Doar 4 luni   :lol:
Se asteptau sa primeasca ordin de incepere prin octombrie-noiembrie,sa treaca iarna cu proiectare si "curatare" dupa Bechtel

TibiV

Păi si ce, au primit ordinul de începere?
Stiam că încă nu...
Si trebuie să fii de-a dreptul prost să nu te apuci de proiectare imediat după ce ai semnat contractul.
Nu cred că stau la Vama Veche în așteptarea ordinului...
Dacă nu suficiente resurse pentru execuţie, de ce a-au băgat ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)