Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 16 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

nici eu nu cred ca munceau atat sa taie acele bucatele mici si sa lase intacte barele acelea drepte, mari si grele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

#6766
Sarmulitele imprastiate trebuie sa va dea o idee despre cat de lungi erau. :p

Quote from: Ionut on July 06, 2015, 09:35:06 AM
Hm.

^ Se pot face niste teste de rezistenta sau ceva de genul INAINTE de a le instala? N-arata prea bine fisura asta, nu pare chiar asa de suprafata.
Apropo de Viaduct Gilau, mai stau mult in evaluare oferte?! Cat le mai trebuie sa anunte castigatorul?

Nu e cazul, e de suprafata.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Earthchild


paulmare

Quote from: ciprebbe on July 04, 2015, 10:39:41 AM
O sa Îți răspund. .. pana atunci live de pe culeea  de la viaductul lipsa din Gilau....

Oups....



cine stie
cum naiba remediaza ?
Incredibil in ce tara traim :(

ciprebbe

Trebuie sa arate asa in final


Acolo trebuie spart si facute legaturi noi.
Barele taiate aveau peste 2m inaltime asa se explica de ce au lasat in pace barele care acum , in poze, par lungi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nenea_hartia

^ Se poate cu conectori sau ancore chimice.

MNU


TibiV

Scuze de neştiinţa mea de inginer mecanic.
Am mai auzit termenul, stiu si un magazin pe Lizeanu care are afişat asa ceva...
Dar ce sunt "ancorele chimice" ?... Cum funcţionează ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Goagal it!

Se da o gaura in beton, se baga o fiola cu o anume compozitie, si cand se introduce o tija filetata sau o bara se sparge acea fiola iar continutul se intareste facind priza atit cu betonul cat si cu piesa metalica.

usiabc

^
Se dau gauri se cirata bine de praf se baga acel produs chim dupa care se introduce bara de otel armatsi se invarteste in sensul aelor de ceas (ca sa iasa bulele de aer)si se lasa sa se intareasca.
Cand se intareste acel produs e la fel de dur ca cimentul....

TibiV

Thks !...
Răspunsul unor specialiști este mai bun ca goagal... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

^ Presupun ca ofertantii pe viaductul asta stiau sau, inainte de a licita, si-au luat un termen de marime pentru aceste lucrari... suplimentare. Sper ca nu o sa se trezeasca iar sa ceara bani in plus pe motiv ca s-au furat armaturi. Desi orice e posibil. Nimeni (sau n-am vazut eu) nu mi-a raspuns daca stim ceva despre anuntarea castigatorului.

Ciprianul

#6777
Buna baieti. Pe maine seara sau joi am sa ajung si eu pe la Chiribis sa vad daca sa dat ceva ordin de reancepere la Suplac-Bors.
Am sa intreb pe la primarie la Salard si sigur voi primi ceva raspunsuri. Cred ca voi merge si pana la viaduct la Suplac sa vad in ce conditii se prezinta stalpi si sa fac ceva poze,si sa vb cu cineva de acolo.
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

horatiu.cosma

@Ciprianul, viaductul de la Suplacu se prezinta in conditii bune pe partea dinspre Ip. Eventual poti sa vezi cum sta treaba pe cealalta parte. Sunt doua posturi de paza la viaduct, cate unul pe fiecare parte, poti vorbi cu dansii, cand am vorbit eu ultima data, cel dinspre Ip era la zi cu ultimele informatii.

NGC

Quote from: Ionut on July 07, 2015, 06:49:34 AM
Nimeni (sau n-am vazut eu) nu mi-a raspuns daca stim ceva despre anuntarea castigatorului.
Deocamdata nu avem informatii noi. Sa vedem ce putem afla.  ;)