Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

MRS

Quote from: Fili on July 31, 2012, 04:29:07 PM
Noutate, adica de astazi, 31!
:cheers:
@Fili: postul in care spuneam ca au disparut utilajele si ca e tacere maxima pe Popasului este de ieri 30.07 dupa-amiaza...



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

isotech_ro

Quote from: BoGDaN on July 31, 2012, 05:14:31 PM
Legat de Bechtel....Cred ca viaductul ala asa o sa stea si pe 1 Decembrie la fel ca acum...nicio miscare. Dar nu pot sa nu remarc frumusetea lui si peisajul. Autostrada asta trebuie sa continue. E pacat de banii pierduti.

marea problema este disputa legata de cimpul petrolier de la Surplacu care urmeaza a fi traversat, de disputa CNADNR/Petrom

Fili

Quote from: Mrs on July 31, 2012, 10:23:41 PM
Quote from: Fili on July 31, 2012, 04:29:07 PM
Noutate, adica de astazi, 31!
:cheers:
@Fili: postul in care spuneam ca au disparut utilajele si ca e tacere maxima pe Popasului este de ieri 30.07 dupa-amiaza...


Si?!
:)
italienii sunt mereu surprinzatori...
chiar, e terenul rezolvat pe toti cei 6,5 km?

ciprebbe

Pai din cate stiam e rezolvat doar Popasului pana la CB , dincolo de Popasului spre Buc nu era rezolvat
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut


frunzamihai

Superb clip!
De asemenea felicitari lui Bogdymol pentru filmarea sa. Ca de obicei un film extraordinar cu o coloana muzicala pe masura.

Klaudiu!!!

cateva poze de la podul peste DNCB




Pilonii par a fi gata ...cred ca in curand o sa vedem montarea grinzilor;

Tavi

Faine poze. Mie mi se pare ca lipseste o pereche de pile. Mare refer la cele din dreapta CB, sensul de mers catre A2. Le-as vedea cat mai apropiate de calea ferata. Apoi ar urma cele deja construite. Catre capat ar mai intra doua perechi de pile si apoi culeea.

tonică

#803
Tavi eu cred ca doar unghiul din care a fotografiat claudiu e de vina, probabil din cauza faptului ca nu putea opri acolo.
In fotografia aceasta in stanga de tot, se vede un brat de macara si un colt dintr-un pilon. Chiar in extremitatea imaginii. Daca o fi terminat ori ba acel pilon nu stiu dar el exista deja pare-se la un stadiu destul de avansat. In plus la cum se vad lucrarile in departare cred ca nu va mai urma nici un pilon, culeea fiind la o inaltime mai mare...


Ionut

#804
Din filmarea asta se vede mai bine. Dati chiar la final de clip, se vad pilele toate ridicate. Grinzile vor fi mai lungi peste CB.

nirolf

Câți bani trebuie să le dea statul lui BECALI și lui ROBERT NEGOIȚĂ ca să completăm cea mai nouă AUTOSTRADĂ

QuoteMinisterul Transporturilor a publicat pe pagina sa oficială lista cu proprietarii care au terenuri pe spațiul pe unde va trece autostrada București-Ploiești, porțiunea până în Centura Capitalei.

[...]

În ceea ce priveşte porţiunea până în centura Capitalei, Septimiu Buzașu, secretar de stat la Transporturi, a precizat că lucrările vor fi finalizate abia peste doi ani de când se vor termina toate exproprierile.

Potrivit lui Septimiu Buzaşu, tronsonul de 6,5 km a fost împărţit în două bucăţi: între km 0 şi km 2, unde nu sunt făcute exproprierile, şi km 2 - km 6,5, unde ordinul de executare a fost emis în luna aprilie 2012, iar stadiul fizic al lucrărilor este de 10%.

"Termenul este de doi ani de zile de la terminarea exproprierilor. Mai avem de expropriat 150.000 de metri pătraţi. Toate suprafeţele sunt cuprinse într-un proiect de Hotărăre de Guvern, care se află în proces de avizare", a explicat Buzaşu.


Ionut

Doi ani pentru 2 km de autostrada?! Buzasu e idiot. Dar mai bine pentru el sa zica 2 ani pentru 2 km, sigur vor fi gata in 2 ani. :bash:

Tavi

@tonica: ai dreptate, e iluzie optica. Supratraversarea CB ar cam trebui terminata. Fara aceasta supratraversare nu au cum sa miste grinzile depozitate pe autostrada si care vor folosi la celelalte doua supratarversari (Popasului si CF Buc-Cta).

Chestia cu 2 ani. Din cate s-a tot vorbit pe forumuri inteleg ca asa este contractul. Adica, termenul de finalizare este de 2 ani de la predarea terenului. Parca Baiazid pusese o poza la un moment dat in care ultimii 2 Km nu erau predati... Mai stie cineva care este stadiul?

tonică

Quote from: Ionut on August 10, 2012, 08:37:38 AM
Din filmarea asta se vede mai bine. Dati chiar la final de clip, se vad pilele toate ridicate. Grinzile vor fi mai lungi peste CB.

Ionut
ai postat tot filmuletul cu descoperirile arheologice de langa cristian... :D

Ionut

Damn, am incurcat borcanele. Filmarea CB-A3 unde se vad pilele peste CB este ASTA. La final, dati direct. :D

Cat despre contract: poate sa fie doi ani, dar cine a semnat asa ineptie?! Cum sa ai 2 ani termen de executie pentru 2 km de autostrada?!?!?!?! :bash: Poti face 2 km de autostrada si in 6 luni. Hai un an. Dar doi?!