News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 10 Guests are viewing this topic.

yetiman

#6465
Quote from: danutzu_1069 on June 12, 2015, 09:26:42 PM
Grinzile care sunt pe pozitie, sunt metalice, nu?
Profil I parca, nu?
Nu. Sunt grinzi de beton de 40m (http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg79174#msg79174)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Quote from: iuli on June 12, 2015, 09:30:52 PM
Legat de poza de mai jos, au ales solutia de a construi un zid in loc sa desproprieze acel teren cu casa?! Eu in locul celui care sta acolo m-as fi rugat de ei sa o ia si sa ma mut.
:D La cat beton a inghitit zidul de sprijin cred ca puteau face un bloc cu 2-3 etaje...   :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ciprebbe

87 000 ron parca a primit deja despagubiri , a acceptat banii fara sa mai conteste suma( cum au facut multi in zona) si a ramas cu casa.
A fost expropriat pt teren.
Autostrada acolo e sus la 8 - 9m plus ca se vor monta si panouri antifonice acolo.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

isotech_ro

#6468
Quote from: ciprebbe on June 12, 2015, 08:33:35 PM
^
http://www.macarale.com/macarale.php?act=intro&Home   din Oradea

multumesc pentru raspuns ... macaraua asta nu o stiam ca o au in patrimoniu, se vede ca este o achizitie mai recenta

TibiV

Cipru, dar de ce sunt aşa în urmă cu prima pereche de pile la II ?... Nu-i încurcă ?
La V înţeleg, sunt mai multe si mai înalte...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Quote from: ciprebbe on June 12, 2015, 09:52:24 PM
87 000 ron parca a primit deja despagubiri , a acceptat banii fara sa mai conteste suma( cum au facut multi in zona) si a ramas cu casa.
A fost expropriat pt teren.
Autostrada acolo e sus la 8 - 9m plus ca se vor monta si panouri antifonice acolo.

Stai ca nu inteleg... au expropriat pamantul dar nu si casa?! WTF?! Sau doar pamantul pana la casa? Oricum e o gafa!
Pot sa monteze si tata panourilor, vibratiile produse de TIR-uri ii va scutura casa si pana la urma o pune la pamant. Oricum nu arata prea solida.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Goldmund

De cate ori vad pozele de la voi cu aceste santiere, imi faceti o mare bucurie, in sfarsit sunt cateva autostrazi in constructie, f. importante pentru intreaga tara.
Mersi ciprebbe

horatiu.cosma

Quote from: ciprebbe on June 12, 2015, 06:24:24 PM
Intre pile avem 40m  asa ca incercati sa va imaginati cat e de mica macaraua


Ce e cu gaura din pilonul din dreapta?

horatiu.cosma

Faptul ca s-au reapucat de lucru in zona invecinata padurii imi da sperante ca poate primesc unda verde sa intre si in padure cat de repede.

Ciprianul

E placut sa vezi ca totusi se misca ceva in sensul asta....si poate ca vom avea inca o Autostrada care ne leaga cu Vestul.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ciprebbe

#6475
Quote from: horatiu.cosma on June 14, 2015, 11:01:37 AM

Ce e cu gaura din pilonul din dreapta?

O haina atarnata in cui :))))
Sunt si gauri ce e drept in piloni. In ele se ancoreaza cu schelele :D.(sau,  cum e inventiv romanul, e numai buna pt cuier)

Quote from: horatiu.cosma on June 14, 2015, 11:02:43 AM
Faptul ca s-au reapucat de lucru in zona invecinata padurii imi da sperante ca poate primesc unda verde sa intre si in padure cat de repede.
Din pacate nu.
Se asteapta avizul de la mediu. Daca nu apare in urmatoarele 2 saptamani(slabe sanse) o sa se impinga finalizarea in 2016 si vom avea asfalt de la km0 pana la padure si dincolo de padure pana la nod.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

De fapt e acel cofraj cățărător.  E foarte scump sa fie susținut complet de jos la pilele înalte. ...și atunci se ancorează în niște găuri special lăsate.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Mersi de informatii, imi cam joaca vederea feste :). Se pare ca e tot mai clar ca se amana ce se poate pentru 2016, an de alegeri. Faptul ca din aceasta cauza se vor pierde o gramada de bani de la UE nu intereseaza pe nimeni, doar sa se inaugureze cat mai mult inainte de alegeri.

ciprebbe

E de la buget aici :D.

Maine vin inca 2 grinzi de la Sibiu.
Pe saptamana cealalta se asteapta predalele(facute tot la Sibiu de CON A).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

E de la buget in cazul asta, eu ma refeream la situatia generala din tara, dar nu am vrut sa spun, ca iar intra Ionut pe fir. In cateva cuvinte, aici se amana pentru ca lipsa viaduct Gilau :).