Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

#5910

rocklee

horica ..era sa te pape catelu!!  :D
multumim de flmare si imagini...

NordKapp


laszlo.robert

multumim de efort,un lucru este clar Bechtel sigur nu a facut economie de materiale,nu stiu cit ar fi costat toata autostrada dar sigur s-ar fii putut folosii unele supratraversari ca si buncar antiatomic

horatiu.cosma

Cand ma gandesc ca ei au facut toate grinzile, aur curat ar fi o filmare cu furnicarul de la ei din organizarea de santier in momentul in care le faceau.

dr4qul4

cateva poze din Popasului, unde un paznic astepta si el sa se intample ceva:




Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4









cam atat pe ziua de azi.... Insa cred ca vom primi poze deoarece 2 ciclisti au intrat din popasului pe aliniamentul viitoarei autostrazi si au iesit la bariera la petricani!!! Sper doar sa fie pasionati de pe acest forum  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bond

Quote from: horatiu.cosma on April 10, 2015, 10:52:49 PM
Cand ma gandesc ca ei au facut toate grinzile, aur curat ar fi o filmare cu furnicarul de la ei din organizarea de santier in momentul in care le faceau.
]
n-aș vrea să învârt cuțitu' în rană, dar a fost o greșeală rezilierea/terminarea contractului din motive pur politice
ok, structuri/lucrări supra-dimensionate, standarde de cost, etc, da' eu după 6 ani de la deschidere, de fiecare dată când trec de la luna la gilău văd un lucru bine făcut

vancouver

Sunt de aceeasi parere cu bond, se putea lasa finalizarea sect 3C in seama lor. Acum, prin reziliere, nici macar garantie nu mai avem pe sectorul 2B si nici pentru partea de lucrari deja executate cu 3C. In plus, la nivelul zilei de azi, 3C-ul era finalizat sau in cel mai rau caz in stadiu final, la fel si podul peste Somes, care inchide 2B-ul.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

horatiu.cosma

Si cati bani ar mai fi curs spre bechtel pentru finalizarea 3C si 2B? Intre 2004 si 2010 mare parte din bugetul de autostrazi mergea acolo, nu cred ca ne-am mai fi permis sa facem acelasi lucru dupa 2010(criza, obligativitatea finantarii A1, chiar si 15% tot era ceva).

vancouver

Bechtel oferise sa finalizeze tot ce mai avea de facut pe 3C pentru suma fixa de 250.000.000 €. Acum la licitatie au iesit circa 150.000.000 €, deci semnificativ mai putin, dar:
- statul a dat 37.000.000 pentru reziliere, deci din diferenta se scade suma asta
- finalizarea va fi abia peste 2-4 ani, nu anul asta
- lucrarile executate nu mai au garantie

De mentionat si faptul ca, in constelatia actuala, cu licitatie pe bune, daca se aproba Master-Planul asa cum este acum, se vor putea deconta o parte din bani pe fonduri UE, ceea ce la varianta Bechtel era imposibil - deci asta ca sa fim corecti si sa spunem si avantajele rezilierii.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vchira


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Liniste pe lotul UMB. Concediu prelungit.

horatiu.cosma

Au liber pana in 20, nu stiti daca au terminat cu elevatiile la 3 si la 4?