Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 17 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Nu am mai mers si in zona km 0 fiindca am fost in decembrie prin zona, si ma gandesc ca de o luna de cand au inceput mai serios, nu s-au schimbat multe lucruri pe sectorul respectiv.

ciprebbe

Tocmai acolo s-a schimbat cel mai mult :D, si transporta betonul cu cifele (din baza) pe unde transporta si Bechtel cand lucra la viaduct.
Ma astept sa termine subtraversarea in 2 sapt si sa ii vad ca lucreaza la umplutura altfel nu isi avea rostul concasorul din varful dealului ( in pozele tale nu e urma de piatra asezata pe aliniament si de cate ori am trecut prin Gilau in ultima vreme acesta functiona iar drumurile de acces pe care ai fost erau "pietruite" de 2 saptamani).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Incepi sa ma faci sa regret ca nu am mai mers cateva sute de metri in plus sa vad ce e pe acolo :). Piatra concasata am mai vazut din loc in loc, movilite cam cat intra intr-o basculanta pe aliniament.

Nelu63


alecu26

cat sunt deschiderile? s-a spus parca la un moment dat ca....40 de metri?


Sigur va fi tronsonat. Nu e lucru simplu sa cari la deal 100 de tone....intr-o grinda pretensionata care efectiv e ca o coarda de pian...asa mari sunt fortele de pretensionare....rezultând o grinda destul de sensibila la socuri, dezechilibre, etc.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

40 de metri cred ca sunt, de jos de langa piloni pare chiar mai mult. Is curios pe ce traseu o sa le duca pe santier, in Gilau e cam greu spre imposibil sa faci dreapta de pe DN1 pe stradute si sa o iei pe santier, e prea stramt. Eventual pe aici, dar vor trebui sa isi faca drum pana pe santier.
https://www.google.ro/maps/@46.763921,23.36297,3a,75y,313.34h,86.51t/data=!3m4!1e1!3m2!1s-NfaKz0wwT3QG0BbmXbd0A!2e0?hl=en

alecu26

se pare ca pe Ogra-Campia Turzii inca nu exista ordin de incepere. Probabil lipsa expropieri. Si ma gândesc ca si perspectiva e departe...deoarece oricum exista perioada de proiectare.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Deschiderile sunt de 40m si da Horatiu pe acolo vor intra.  Drumul spre santier e facut deja si ajunge sus la viaduct III.
Pe Ogra-TgMures mai dureaza cateva sapt pana se da ordinul si se platese avansul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe



M-Power


SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

rocklee

multumim eurocopter  :captain: :cheers:
din fimare vad ca autostrada prinde contur ....un mare plus ..UNB-ULUI !! :)

horatiu.cosma

Super Eurocopter, esti plin de surprize zilele astea, tine-o tot asa :). Uitandu-ma la filmare, m-am convins ca ce am surprins in filmarea din weekend e intr-adevar umplutura intre viaductele 3-4. Cu escavatiile stau foarte bine, finalizarea lotului depinzand doar de structuri. Spor UMB-ului si la cat mai multe filmari de acest fel!

iuli

Am rămas impresionat de cum au lucrat la deblee. S-au protejat excelent pentru perioada asta de primăvară când ploile le-ar putea da de furcă.  Acele șanțuri de scurgere de pe deblee arată super din avion.

Big like din partea mea!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog