Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

fuscobal

#750
Da, erau ceva probleme la racordarea podurilor cu terasamentele, precum si unele rosturi destul de brutale. Totusi, suspensia masinii mele este de 2-3 ori mai rigida decat a unei masini normale (damping si rebound foarte rapid) asa ca toate defectele ies in evidenta ! Planeitatea e destul de buna dar clar sub cea de la Campia Turzii ! Daca se elimina si problema cainilor care intra pe autostrada, se poate merge foarte relaxat comparativ cu DN1. Curbele au raza foarte mare si presimt ca niste destepti or sa treaca de 300kmh pe acolo !

PS : Incredibil, si asta cu motorul din filmul HD tot numa pe banda 2 merge !

Ionut

Multumesc de info fuscobal! Hmmm... sunt curios sa testez si eu asfaltul, poate weekendul viitor, maine merg tot pe DN1... :ohno:

Earthchild

Parere personala, deci subiectiva, asa ca nu dati cu parul: azi noapte pe la 12 m-am intors de la Sibiu si am luat-o pe A3. Cel mai mult mi-au placut marcajele si senzatia de tunel de lumina - priceless! (am putut merge adeseori si cu faza lunga datorita lipsei traficului). Insa am fost profund dezamagit de calitatea suprafetei de rulare!!! Valurita si cu "zburatoare" la aproape toate podurile, in special pe tronsoanele Euroconstruct si Pizarotti. Cu o exceptie notabila: UMB - jos palaria! Au terminat primii si la standarde occidentale, pe portiunea lor asfaltul este ca-n palma, bravo! Si o palma pe obrazul gros al celorlalti, pentru care vechea A1 (ca sa nu mentionez centura Pitestiului) este o lectie de planeitate.
Concluzia: au stat 7 ani si au dat rasol in ultimul an si jumatate. Sper din tot sufletul sa nu ramana asa.

fuscobal

Este un pod care mi s-a parut cel mai rau dintre toate (cred ca la Pizzaroti) unde la 130kmh chiar  ridici rotile de pe asfalt !

Eurocopter


Ionut

Of, n-au miscat nimic la podul peste Somes... :ohno:
Multumim de bonus! :cheers:

Ionut

Filmari noi aparute pe A3 Bucuresti-Ploiesti.

De pe motor:
http://www.youtube.com/v/CQYTBUE7M4s

Cu masina, HD, filmare de calitate:
http://www.youtube.com/v/ZO9BsgUevhE

ciprebbe

Quote from: Ionut on July 21, 2012, 06:15:39 AM
Of, n-au miscat nimic la podul peste Somes... :ohno:
Multumim de bonus! :cheers:

Azi chiar vroiam sa merg in zona sa pozez din nou podul de peste somes la 3 luni de la primele poze postate de mine, insa eurocopter a fost harnic si mi-a luat-o inainte :D
@ionut cum sa nu miste nimic? nu vezi ca au reusit maretul lucru ca in 3 luni sa mute macaraua de la capat cu aprox 20-30m, lucru pt care Bechtel va cere multi bani
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MRS

Weekend-ul acesta am facut un tur Bucuresti-Sinaia-Brasov-Bran-Bucuresti... Din pacate fara poze  :(
La dus am mers pe A3 la intoarcere am venit pe A1
Pareri personale:
- A3 este cu 1000 clase peste A1;
- Pe A3 am observat o singura denivelare, la Podul Gruiu; tronsonul UMB rulz  :D
- Atat pe A3 cat si pe A1 am vazut caini atat vii cat si ramasite.... Pe A3 portile de la exit-uri erau deschise si pe acolo intrau... Pe A1 insa sunt multe zone unde nu exista gard...
- Am vazut un accident pe A3 intre doi ph care cred ca au fost furati de peisaj, altfel nu-mi pot imagina cum au putut ajunge in aceasta ipostaza... Rupsesera parapetele mediane... In fine
- A1 este peticita integral si are cateva zone destul de nasoale..

In rest marea dezamagire este toata zona dinspre Bran spre Pitesti aflata in judetul Arges, soseaua arata ca tocmai iesita dintrun razboi... >:( Se lucreaza in zona Miovenului, a aparut un drum nou de la dacia spre Pitesti....

:cheers: :cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Klaudiu!!!

cateva poze facute duminica pe A3






se lucrau la montarea parapetelui




ca impresie generala : foarte buna! nu inteleg limita de 100 km/h
iar ca observatie ar fi ca panourile antiorbire sunt montate doar pe anumite portiuni

vancouver

Quote from: claudiu!!! on July 23, 2012, 09:23:40 PM
cateva poze facute duminica pe A3

ca impresie generala : foarte buna! nu inteleg limita de 100 km/h
iar ca observatie ar fi ca panourile antiorbire sunt montate doar pe anumite portiuni

Frumoase pozele

Daca pe cei 11.000 km de autostrazi din Germania panourile antiorbire lipsesc cu desavârsire (exceptiile sunt foarte foarte putine), atunci eu cred ca o se ne descurcam si noi "doar pe anumite portiuni" fara acest lux. Nici in Franta nu sunt (dar uneori este vegetatie), nici in Austria nu prea....
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

ciprebbe

Maine ar trebui sa deschida nodul de la Snagov? Parca asa i se raportase lui  "ctrl+C ctrl+V"   nu?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cricric

@vancouver: in Germania is multi boscheti pe mijloc

nenea_hartia

@claudiu!!!: foarte frumoase poze, mulţumesc!  :cheers:

Ionut

CNADNR anunta ca azi se deschide nodul Snagov de pe A3. Excelent, in weekend ma dau si eu pe autostrada. :D Sper sa apuc sa fac si poze.