News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

alecu26

deja e publicat in MO? licitatiile pentru care deja e constituita nu continua la fel?
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Asta inseamna ca se pot face contestatii in care firmele nu au nimic de pierdut?

alecu26

Quote from: cricric on January 27, 2015, 07:01:34 PM
Asocierea LEMACONS - VEGA 93 - ARCADA COMPANY
Stie cineva ce-i cu astia? De VEGA 93 cred ca a auzit toata lumea.

directorul general are 31 de ani. Contracte mai mult de dezapezire decat de lucrari. Cred ca probabil tot lui Vega apartin...fiind plasa de siguranta gandita inca de acu cativa ani, tocmai pentru cazurile de faliment.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Vad in harta interactiva ca autostrada se va termina la Tg.Mures cu nodul cu acelasi nume, de unde va pleca drumul de legatura spre oras. De la acel nod oare nu exista si vreo legatura cu Leordeni-ul,pentru cei care vor sa o ia pe Ungheni-Acatari spre Sighisoara/Brasov?

reed

Vega 93 a facut centura Iasului,a carei terasamente cedeaza,si a caror betoane de la suprastructuri deja crapa si sunt exfoliate.Jeez!

florin74

Quote from: alecu26 on January 27, 2015, 07:06:44 PM
deja e publicat in MO? licitatiile pentru care deja e constituita nu continua la fel?

Nu stiu daca nu s-a publicat, dar e o chestiune de zile pana se publica. Din acel moment, indiferent de stadiul derularii procedurii de achizitie (poate inclusiv sa se judece la CAB, sa fie ultimul termen) nu se mai retine garantia in cazul in care se respinge contestatia.

alecu26

toti angajatii Lemacons sunt fosti angajati VEGA.
Drumurile noastre POATE;

pasadia

Daca harta e corecta, atunci aceea vor iesi de pe autostrada cu vreo 2 kilometri mai devreme, la nodul de langa Ungheni unde A3 intersecteaza DJ 151D.

Insa da, ar fi fost frumos sa se mai liciteze inca un lot, chiar si half-profile, pana la nodul proiectat pe A8 cu DN13 la sud de Acatari. Ar fi salvat casele din Craciunesti, Gheorghe Doja si celelalte sate ingramadite intre Acatari si Ungheni de traficul de tranzit ce foloseste constant acel drum.

alecu26

parca au fost puse planuri. Drumul de legatura se va descarca in viitoarea centura a TGM si dupa aia pe strada 8 martie se ajunge in oras.

Delacroix....cred ca ne poate ajuta cu simulari...daca nu le are deja facute. Parca s-a vazut oricum traseul atunci cand a fost acel bug de la google.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Cu aceste 5 loturi, 2016 pare un an plin de deschideri!
Oare vom ajunge la 200 km deschisi in 2016?
Sper ca acum vor lansa imediat si alte licitatii, dar nu stiu unde avem SF disponibil.

Daca ne apucam cu 1 an mai devreme, am fi avut consumat toate fondurile UE... 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

va fi un miracol sa se deschida mai ales cele pe FIDIC Galben in 2016. Mai ales lotul 2 care are doua poduri (practic 3) peste Mures. La preturile astea sunt sigur ofertate oferte economice care presupun lucrul in apa, cu deschideri relativ mici. Deci....iar impedimente o gramada.

Comsa-Aldesa a trecut 1 an si inca nu s-au atins de podul peste Mures din cauza apei. (OK...acolo e ceva mai mare Muresul).
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Si acum dupa toata euforia, ma linistesc umpic si ma intreb: 5 loturi, in medie 10 oferte per lot, castigatori dupa 5 luni; Suplacu-Bors:1 lot, 3 oferte, de 7 luni si inca suntem tot in ceata...

alin_simeriaveche


ciprebbe

Sunt ok nu-ti fa griji legat de Geiger. Sunt in zona cantonati baietii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pasadia

Practic Geiger sunt constructorii de casa din Mures si Sibiu, majoritatea contractelor le au in aceste 2 judete.