Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Un zoom si dupa IV


Si ne intoarcem spre dreapta, spre II

















Fara el nu reuseam sa fac pozele :D Multumesc






Jos pe DN se transporta utilajele spre baza


Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

Filmarea incepe cu zoom din zona viaduct IV apoi pe directia III si in final zona unde va fi viaduct II.

http://www.youtube.com/v/wyLl1I_drbA

Cam atat. NB.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Calin

 Multumim mult !!! Si multumiri si domnului buldozerist !!! O lucrare impresionanta ! Oare care va fi limita de viteza in acest sector ?

ccado

multumiri pentru artificiile care le-ai adus in casele noastre, acum de ziua nationala.

horatiu.cosma

Zicea cineva acum cateva pagini ca UMB-ul angajeaza oameni necalificati. Daca e adevarat, avand in vedere ca se aduc la baza utilajele, pleaca subcontractorii, 100-200 de oameni necalificati si fara utilaje ce ar putea face peste iarna pe santier?

silviu321

Multumim pt filmare si poze. Cand va fi gata va arata intr-un mare fel portiunea asta de autostrada.

rocklee

#4701
multumim mult prntru imagini,filmare si daruire  ciprebbe ...extraordinar cum se misca umb-ul ...
pacat ca atunci cind au scos acest lot la icitatie ,,boc si boagiu ...nu lau scos de la gilau pina la mihailesti ...acum aveam o bucata buna de autostrada ...

TibiV

Incredibil ciprebbe !....

Incredibil cum se misca UMB-ul, incredibil cum ai reusit sa ajungi acolo si sa faci asemenea poze... Acum deja pot sa vad efectiv autostrada, nu mai este doar un render...

Multumim  !!!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

spy_flo

Quote from: horatiu.cosma on December 02, 2014, 12:26:05 AM
Zicea cineva acum cateva pagini ca UMB-ul angajeaza oameni necalificati. Daca e adevarat, avand in vedere ca se aduc la baza utilajele, pleaca subcontractorii, 100-200 de oameni necalificati si fara utilaje ce ar putea face peste iarna pe santier?

asa am auzit ca au nevoie de oameni.dar azi mai multe microbuze si camioane cu utilaje erau in miscare prin Gilau,presupun ca pleaca incet lumea catre casa.ramane sa vedem ce va fi si cum vor evolua lucrurile.

dr4qul4

poate au nevoie de oameni pentru deszapezire, ne asteapta o iarna lunga si grea.  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

#4705
A aparut astazi, de data aceasta direct in SEAP, licitatia pentru SF pentru "Drum de legatura intre Autostrada A3 si DN1 (zona loc. Martinesti)".

Cerinte din caietul de sarcini actual:





Raspuns primit pentru licitatia precedenta, cea organizata direct de DRDP Cluj si anulata:



neobluenet

Inteleg ca se iau in calcul variante cu plecare de pe autostrada din acelasi punct, dar cu legatura cu DN-ul in puncte diferite, capetele comunei Tureni. Ideal ar fi sa fie inspre Cluj, mai ales ca in partea dinspre Turda sunt Cheile Turului si nu se poate construi nimic pe acolo. Bineinteles ca exista posibilitatea de a face o mare prostie si se baga traficul prin sat, dar sa nu le dam idei.

pasadia

#4707
Din cate imi dau eu seama, cele 2 optiuni nu reprezinta capetele localitatii Tureni, ci capatul dinspre Cluj al localitatii Tureni (km 457) si respectiv capatul dinspre Cluj al localitatii Martinesti (km 459). Am cautat pe GMaps bornele kilometrice, le aveti in link-uri.

Parerea mea e ca nu exista o diferenta prea mare intre cele 2 variante.

cricric

Stiu ca s-a mai intrebat, dar nu trebuia sa avem rezultatul pe Bors-Suplacu? Deja incep sa pierd sirul la cat se tot amana toate.

yetiman

Quote from: pasadia on December 02, 2014, 07:14:57 PM
Din cate imi dau eu seama, cele 2 optiuni nu reprezinta capetele localitatii Tureni, ci capatul dinspre Cluj al localitatii Tureni (km 457) si respectiv capatul dinspre Cluj al localitatii Martinesti (km 459). Am cautat pe GMaps bornele kilometrice, le aveti in link-uri.

Parerea mea e ca nu exista o diferenta prea mare intre cele 2 variante.

O singura diferenta majora.  :D
Daca se leaga de km 459, politia isi pierde painea. De obicei se plaseaza in Martinesti pe la km 458, cu fata spre Cluj. Daca iesirea spre autostrada va fi la km 459, radarul va fi evitat.
Doar daca ii duce capul sa schimbe pozitia...  :lol:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu