News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Intre 3 si 4 , se fac retusuri pt pregatirea de iarna. Suntem la cota!













Vederi inapoi spre 4






Spre 3, se ocupa si de izvoarele din zona,




















Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe











Unii au tinut sa isi salute familiile



Spre viaduct 2, la fel este ajuns la cota si aici ( se va circula incepand de azi pe aliniament , folosit pe post de drum tehnologic)







Vedere spre 3










Spre 2






Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

ciprebbe neai invatat [rasfatat ] :) cu pozepina acum ...nu stiu cum o sa ne dezobisnuiest acum si sar putea sa tot strigam dupa tine  :p...asa ca ai grija ca vine iarna  O:-) ;)

ciprebbe







Vederi inapoi spre 3 (deja se vede foarte frumos zona finala a reliefului)






Zona viaduct 2















Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Mi se pare ca lucreaza intr-un ritm incredibil. Eu nu-mi aduc aminte sa mai fi lucrat cineva asa in Romania.

Intrebare, nu-mi dau seama cum vine aici viaductul. Traverseaza de la stanga la dreapta fotografia?! Poate cineva desena aproximativ aliniamentul?

ciprebbe

#4400
Aliniamentul e pe directia inainte  :D.
Poza e facuta de pe viitoarea culee dinspre Nadasel , iar in plan departat se lucreaza la culeea dinspre Gilau.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

#4401
Tot zona viaduct 2, de data aceasta coborand la baza viitorilor piloni,









Zona viaduct 1 (vedere spre Nadasel. Practic dealul din imagine vine ras iar pe partea cealalta e culeea la care lucreaza Zublin)



















Vedere spre km0






Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Daca ar fi sa le gasesc un nod in papura ar fi doar fesurile muncitorilor. Bai nu inteleg moda asta, nu le cade nimic in cap?! In rest, nota 10 pentru mobilizare. Si, fara sa fiu expert, mi se pare ca lucreaza si foarte curat... de exemplu deja au inierbat unele deblee...

@Cip: merci de raspuns legat de viaductul 2. Si merci de efort!!! Si tie si lui Florin. :cheers:

ciprebbe

#4403
Cam atat de pe santier.
Concluzii:
Se lucreaza puternic in continuare. Intre viaduct II si IV excavarile sunt aproape gata (undeva la 95%). Se fac ultimele santuri de scurgere si se vor monta podete din prefabricate pentru a scoate apa din zona aliniamentului .
Intre IV si dincolo de V (pana la padure) se estimeaza inca 2 saptamani de excavari iar de la km0 pana la viaduct II in maxim 1 luna vor sa finalizeze.
Practic la 1 decembrie ar trebui sa nu mai vedem utilajele pe partea dinspre Gilau.
Tot ce se vede in imagini este executat in 3 luni!

Pt o mai buna intelegere :D

Urcam pe la Km0 iar directia pozelor este dinspre viaduct V spre I.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mariansb

De la Gilau , pe urcare, este prevazuta banda suplimentara?
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

tonică

oau, o placere sa vezi un asa ritm...optimist, mai poti gandi ca vei vedea totusi ceva finit in viata.. :lol:
Multumesc Cip si Florin ( multi ani! ).
Dupa padure inspre nadaselu parea ca se decoperteaza deja din filmul lui eurocopter, sigur sigur sunt acum mult mai avansati.

mecatron

impresionant. mulţumesc pentru poze. în ritmul acesta ar fi făcut Gilău Cîmpia în 3 ani nu în 7 sau cît a făcut bechtelu - să nu uităm şi preţurile  şi că aceia  au adus şi turcaleţi.

nenea_hartia

Mulțumesc mult pentru poze, sunt extraordinare!

stangabriel

Da chiar,cum a ramas cu acel camp de sonde de la Suplacu. Ce se stie pana acum?

luc

Super avans, superba mobilizare! Multumim baieti pentru foto-reportaj. Respect