Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

De podul peste Somes se mai aude ceva? Nu stiu care e mersul firesc al lucrurilor, dar banuiesc ca e aceeasi procedura ca si la contractul unei autostrazi, si atunci daca vor aparea si contestatii, nu se incepe la anu...

NGC

#4351
^^^ Probabil ca urmeaza in curind si licitatia pentru podul peste Somes.

Intre timp a aparut azi anuntul pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru TUNEL Meses", cu termen de finalizare 12 luni.  :jumpy:

Ionut

^ Asta e pe langa Zalau? Detalii? O schita, ceva? :)

NGC

#4353
Deocamdata doar atat. Fara tunel ar fi fost in zona un Aciliu XXL.  :lol:



MNU

In sfarsit... au tras niste invataminte din "experienta" Aciliu.

Ionut

2,4 km! Este un tunel chiar serios. Sper totusi sa nu fie aceeasi investitie ca la Viaductul Suplacu de Barcau... Imi e greu sa fiu optimist cu A3 intre Suplacu de Barcau si Zalau.

Tavi

Foarte tare. Depinde insa foarte mult de formatiunile geologice intalnite. Daca nu fac studii geo temeinice au pus-o!

dr4qul4

totusi 12 luni pentru Primul tunel adevarat pe o autostrada din Romania, mi se pare un termen corect.
Pana acum noi ne feream si de amaratele de cut&cover, iar acesta nu numai ca va avea ventilatie, dar va avea peste 2km si va fi facut intr-o roca mai dura. Speram sa nu ramana la stadiul de SF
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

#4358
Quote from: Ionut on October 28, 2014, 07:40:32 AM
^ Asta e pe langa Zalau? Detalii? O schita, ceva? :)

Am recompus planul original Bechtel si a iesit aceasta imagine mare, dar IMGUR o prelucreaza si nu o tine la dimensiunea originala (10883 x 2589 pixeli).



L.E. Versiunea mare (82 MB !!!) a imaginii o aveti intr-un ZIP din 2 bucati, partea 1 aici si partea 2 aici.

alecu26

daca era doar atat....42 de metri si 120....era cam exact ca la Aciuliu. Dar lungimea de 2,4 km e interesanta. Oare chiar nu se putea rezolva prin profilul in lung? Adica clar e nevoie de tunel...dar nu de 2,4 km. Banuiesc ca acei 2,4 km era o manarie a lui Bechtel ca sa creasca terasamentele.

Eu as fi facut altceva. Tot design&build dar puneam conditie: debleul sa nu depaseasca 30 metri adancinem. Asa lasai constructorul sa optimizeze profilul in lung al autostrazii, pret viaductct versus pret tunel....etc, etc.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Din cate am invatat la ora de geografie, Muntii Meses sunt formati din sisturi cristaline, nisipuri si calcare. Nisipurile si calcarele sunt moi, in schimb sisturile cristaline fac parte din categoria rocilor dure, deci banuiesc ca mai greu de spart. Poate stie cineva de alte tunele sapate in roci asemanatoare, sa stim la ce ne asteptam . Cand o sa se apuce de lucru, o sa fiu primul care merge pe santier la facut de poze :)

Dan74

Cred ca Bechtel a exagerat cu lungimea tunelului, in plus un traseu mai in sud cred ca era mai accesibil, aproximativ pe linia Romanasi - Treznea - Hoaratu Crasnei, doar ca se indeparta de Zalau si autostrada ar fi trebuit sa urce ceva mai mult decat pe actualul traseu.

NGC

#4362
Quote from: NGC20 on October 28, 2014, 09:25:54 AM
Quote from: Ionut on October 28, 2014, 07:40:32 AM
^ Asta e pe langa Zalau? Detalii? O schita, ceva? :)

Am recompus planul original Bechtel si a iesit aceasta imagine mare, dar IMGUR o prelucreaza si nu o tine la dimensiunea originala (10883 x 2589 pixeli).

L.E. Versiunea mare (82 MB !!!) a imaginii o aveti intr-un ZIP din 2 bucati, partea 1 aici si partea 2 aici.
Am adaugat sus link-uri catre versiunea mare a imaginii.

StefanCelMare

#4363
Sunt semne că se leagă centura Apahida-Vâlcele de A3, completând o centură est-vest prin sudul orașului Cluj. (ar mai scoate ceva trafic din Cluj, dar ar ajuta și Turda, în care intră traficul care vine prin Apahida și pleacă spre Tg. Mureș.)
Finally.
Mă bucur să aud că este o intenție, să sperăm că se va și realiza.

http://citynews.ro/eveniment/proiect-ambitios-pentru-judetul-cluj-centura-valcele-apahida-va-fi-conectata-cu-autostrada

nicolaem

nu e vb de nici o continuare a actualei centuri, ci un drum separat la 7km mai la sud de actuala centura care va lega Martinestiul de A3. ar fi bine venit. dar din cate stiu la prima strigare, licitatie pt SF a fost anulata pe motiv ca nu  a participat nimeni. stie cineva daca s-a reluat? e totusi campanie el....